TK - plán akce  

Z Athén do Říma pod plachtami 15.3.-30.3.2021

Přihláška na plavbu:

Z Athén do Říma pod plachtami

„Pojďme si pořádně zaplachtit“

Prožijte se mnou 16 dní na lodi při plavbě v délce cca 900 NM z Athén až do Říma. Přeplavba s dlouhými vícedenními etapami a několika zastávkami v plánovaných místech. Poplujeme třemi moři, Egejským, Jónským a Tyrhénským. Při plavbě získáte další zkušenosti v náročnějších podmínkách. Procvičíme si terestrickou navigaci bez použití GPS, střídání hlídek, plánování přeplavbové trasy s využitím meteorologických dat (weather routing). Pro zájemce o průkaz B – Yachtmaster Offshore je možný zápočet uplutých námořních mil.

Cílem je plavba sama, každodenní střídání dne a noci, východů a západů slunce, pohled na nekonečnou vodní hladinu.

ilustrace

Co se naučíte:

Samostatně řídit loď pod plachtami.
Orientovat se v námořních mapách.
Používat moderní navigační přístroje.
Důvěřovat sami sobě i na širém moři.
Plánovat trasu s ohledem na počasí weather routing.
Plánovat logistiku plavby.
Navigovat i klasicky bez GPS.

Co plavbou získáte:

Další míle a praxi v oblasti plavby 'B'.
Poznáte sami sebe.
Získáte důvěru ve své schopnosti.
Plně vypnete z rutiny každodenního života a zrelaxujete.

Kdy a kam poplujeme?

Termín: 15.3.-30.3.2021

Plavba z Athén kolem ostrova Peloponés, Messinskou úžinou do Říma.

Společně se potkáme v Olympic marině jižně od města Lavrion. Vyplujeme Egejským mořem kolem polostrova Peloponés. Přeplujeme Jónské moře a zastavíme se v italské Kalábrii. Pokračovat budeme Messinskou úžinou Tyrhénským mořem na ostrov Ischia nedaleko Neapole, kde se navštívíme termální lázně. Na závěr vplujeme do ústí řeky Tevera, která protéká Římem a v marině ve Fiumicinu přistaneme.

Itinerář

Pondělí 15.3.2021 v 16:00 hod. - nalodění posádky v Olympic marině
1. etapa - plavba kolem ostrova Peloponés se zastávkou na jeho jižním pobřeží.
2. etapa - přeplutí Jónského moře do Kalábrie
3. etapa - proplutí Messinskou úžinou a doplutí na ostrov Ischia a návštěva termálních lázní
4. etapa - doplutí k Římu do ústí řeky Tevera
Úterý 30.3.2021 v 10:00 hod. - vylodění posádky u Říma v Nautilus marině

Vlastní plavba začíná naloděním v den, který je uveden jako začátek plavby. Bližší informace Vám zašleme e-mailem. Po nalodění se posádka společně dohodne a zajistí nákup potravin na plavbu.

mapa
  • Jakou lodí poplujeme?

Jaká je cena a způsob dopravy?

Cena za účast na plavbě je stanovena ve výši:
1 osoba 25000 Kč

Cena je splatná okamžikem závazné rezervace místa na lodi. Storno pak již není možné, pouze za sebe najít náhradu, se kterou bude souhlasit kapitán. Cena neobsahuje vlastní dopravu na místo začátku plavby a dopravu z konce plavby zpět, poplatky za přístavy, spotřebovanou naftu do lodi, případné dokoupení plynu na vaření a nákup zásob jídla. Technické náklady se dělí rovným dílem mezi všechny osoby na lodi. Náklady na jídlo se dělí rovným dílem mezi posádku, která stravuje kapitána. Předběžný odhad dodatečných nákladů na místě při 5-členné posádce je na osobu tento:

* technické výdaje (přístavy, nafta, plyn apod.): 100 EUR
* potraviny (podíl na společném nákupu zásob): 100 EUR

Dopravu na místo vyplutí a zpět z místa připlutí doporučujeme řešit letecky. Platí pravidlo: čím dříve se letenky objednají, tím bývají levnější.

Jaké podmínky můžeme během plavby očekávat?

Pro plachtění je významný vítr a ten v tomto období zde bude v 90% foukat. V Egejském moři lze očekávat větry ze severo východu a také jiho západu 4-5 Bf. Jónské moře nás však pravděpodobně uvítá protivětrem neboť zde s pravděpodobností 60% převládá severozápadní a severní vítr kolem 4 Bf. Do Itálie si patrně pořádně zakřižujeme. V Tyrhénském moři budou patrně větry proměnlivé buď z jiho západu nebo ze severo východu. Teploty vzduchu lze očekávat až k 20°C v poledne a v noci by nemusely klesat pod 12°C.

Jak plavba probíhá?

První den po příletu dojde k nalodění posádky na loď a společnému nákupu potravin na danou etapu. V průběhu tohoto a následujících dnů Vás postupně seznámím s lodí a vším, co je potřeba vědět. Dle domluvy posádky naplánujeme jednotlivé denní etapy, jak daleko a kam ten den poplujeme, výstupy na pevninu a další aktivity. Vše domluvíme tak, aby Vám to vyhovovalo, ale s respektováním povětrnostních podmínek a stavu moře. Taktika plavby a pořadí navštívených míst se proto bude odvíjet od aktuální meteorologické předpovědi. Po celou dobu plavby se posádka střídá v přípravě jídla a podílí se na ostatních činnostech potřebných k zajištění plavby.

Kapitánem na zkoušku:

Opravdové námořní zkušenosti. Většinou se člověk účastní plavby jenom jako člen posádky s malou zodpovědností. Nebo pluje na zaoceánské lodi s veškerým komfortem. Tím se ale nepotká ani sám se sebou, ani s mořem. Plavba se mu může zdát nezábavná, nevybočující z každodenní reality. Můj způsob plavby Vám chce otevřít dveře za … Tím, že sami máte možnost řídit loď. Tím, že sami můžete ovládat plachty a navigovat.

Plavba pod plachtami nás vtáhne do jiného světa, než je ten, který většinu z nás obklopuje. Problémy zůstávají daleko na břehu a jediné, co nás začne zajímat, je právě ten relaxující koloběh: plavba pod plachtami, vítr, slunce, jídlo, odpočinek.

Tou dobou se ti z Vás, kteří budou na lodi poprvé, budou těšit z vlastních již nabytých zkušeností v ovládání lodě a uspokojujících pocitů z toho, že právě Vy sami řídíte loď a neomylně ji vedete k cíli.