Tomáš Kůdela - Plán akce

Tomáš Kůdela

yachting a expedice

Menu

Sociální sítě

Přidejte se

Březnová Biskaj 15.3.-27.3.2019
[obsazeno]

Gibraltarem do Středozemního moře 25.4.-5.5.2019
[obsazeno]

Z Cartageny na Baleáry 14.6.-24.6.2019
[obsazeno]

Letní plachtění z Mallorky na Menorku 27.6.-6.7.2019

Letní plachtění z Menorky na Sardinii 9.7.-18.7.2019

Z Malty na Krétu 2.8.-14.8.2019

Kolem Kréty na plachetnici 28.8.-6.9.2019
[obsazeno]

Podrobnosti

Staň se kapitánem

V rámci některých plaveb nabízím pro zájemce i praktický kurz yachtingu završený praktickou zkouškou pro získání vlastního kapitánského průkazu.

Čti více

VIP klub

Na plachetnici mezi norskými fjordy 4.5. - 13.5.2018

Obsah

„Zažijte dobrodružství mezi norskými ostrovy a fjordy.“

Prožijte se mnou 10denní plavbu v délce přibližně 400 NM Severním mořem kolem Norska a dobrodružství při plavbě v jeho fjordech.

Čeká nás kombinovaná plavba s poznáváním norské přírody a krás fjordů hluboce zaříznutých do norské pevniny. Krátké etapy budeme prokládat výstupy na pevninu a kotvením ve fjordech. Zařadíme i delší etapy spojené s noční plavbou.

Cílem je plavba sama, každodenní střídání dne a noci, východů a západů slunce, pohled na nekonečnou vodní hladinu.

ilustrace

Co se naučíte:

Samostatně řídit loď pod plachtami.
Orientovat se v námořních mapách.
Používat moderní navigační přístroje.
Důvěřovat sami sobě i na širém moři.

Co plavbou získáte:

Poznáte sami sebe.
Získáte důvěru ve své schopnosti.
Plně vypnete z rutiny každodenního života a zrelaxujete.

Kdy a kam poplujeme?

Termín: 4.5. - 13.5.2018

Plavba ze Stavangeru na západní ostrůvky a do fjordů.

Norsko nás v loňském roce uchvátilo kouzelnou krajinou, a tak se na toto neskutečné místo výjimečně vrátíme ještě jednou. Naše putování začneme ve městě Stavanger, ve kterém se staví ropné plošiny pro těžbu na moři. Pokud vás tato problematika blíže zajímá, můžete navštívit Norské ropné muzeum Norsk Olijemuseum.
Druhý den vyplujeme severním směrem k maličkému ostrovu Espevaer, kde je možné strávit noc na kotvě.
Následně se nám otevírají dvě varianty. Kterou z nich zvolíme, bude záležet na počasí a vašem zájmu. Východně od Bergenu se nachází jeden z hlavních cílů Norska, Hardangerfjord, který je obklopen skalnatými svahy a několika vesnicemi. Nedaleko od něj najdete Trolí jazyk, úzkou římsu, která vystupuje ze svahu cca 700 m nad jezerem. Toto místo je hodnoceno jako jedna z nejhezčích vyhlídek Norska.
Druhou variantou je plavba nejdelším fjordem v Norsku, Sognefjordem. Jedná se o druhý nejdelší fjord na světě. Ze železniční stanice Flam se můžete vydat po jedné z nejúchvatnějších tratí, která je známá jako Flamsbana. Železnice stoupá v serpentýnách a ručně hloubených tunelech kolem kaskádových vodopádů do hor. Sklon tratě patří k největším na světě.
V pátek vyplujeme k ostrůvku Utvaer. Plavba je navigačně poměrně složitá a místo je obklopeno hromadou balvanů.
Poslední naše plavba povede do města Bergen, kde mají výbornou rybí tržnici spojenou s restauracemi. K sehnání je tu snad úplně vše od krabů až po velrybí maso.

Jaké cíle své návštěvy na pevnině zvolíte, záleží čistě na vás. Každého z nás zajímá něco jiného, a tak vám dávám na svých plavbách prostor zažít přesně to, co nejvíce zajímá vás.

Itinerář

Pátek 4.5.2018 - v 18:00 hod. nalodění posádky ve Stavangeru
Sobota 5.5. - vyplutí severním směrem k ostrovu Espevaer
Neděle 6.5. - dále se nabízí dvě varianty: buď budeme pokračovat do Hardangerfjordu, který je poblíž Trolltungy (Trolí jazyk), nebo poplujeme severním kurzem do Sognefjordu se zastávkou ve městě Flam a možným výletem flamsbanou z Flamu do Myrdalu.
Pátek 11.5. - plavba k ostrovu Utvaer
Sobota 12.5. - plavba do Bergenu
Neděle 13.5. - v 10:00 hod. vylodění posádky v Bergenu

Vlastní plavba začíná naloděním v den, který je uveden jako začátek plavby. Bližší informace Vám zašleme e-mailem. Po nalodění se posádka společně dohodne a zajistí nákup potravin na plavbu.

mapa

Přihlásit se na plavbu.

Jakou lodí poplujeme?

podrobnosti o lodi

Jaká je cena a způsob dopravy?

Cena za účast na plavbě je stanovena ve výši:
1 osoba 17500 Kč

Cena je splatná okamžikem závazné rezervace místa na lodi. Storno pak již není možné, pouze za sebe najít náhradu, se kterou bude souhlasit kapitán. Cena neobsahuje vlastní dopravu na místo začátku plavby a dopravu z konce plavby zpět, poplatky za přístavy, spotřebovanou naftu do lodi, případné dokoupení plynu na vaření a nákup zásob jídla. Technické náklady se dělí rovným dílem mezi všechny osoby na lodi. Náklady na jídlo se dělí rovným dílem mezi posádku, která stravuje kapitána. Předběžný odhad dodatečných nákladů na místě při 5-členné posádce je na osobu tento:

* technické výdaje (přístavy, nafta, plyn apod.): 110 EUR
* potraviny (podíl na společném nákupu zásob): 150 EUR

Dopravu na místo vyplutí a zpět z místa připlutí doporučujeme řešit letecky. Orientační cena zpáteční letenky Praha-Stavanger, Bergen-Praha 8 500 Kč bez zavazadel. Platí pravidlo: čím dříve se letenky objednají, tím bývají levnější.

Jaké podmínky můžeme během plavby očekávat?

Norskému pobřeží dominuje Golfský proud, který může za to, že mořská voda v zimě nezamrzne, ani daleko na severu. To znamená, že je zde vyšší průměrná teplota, než je běžné v příslušné zeměpisné šířce. Úroveň srážek je za rok velmi vysoká a je potřeba s nimi počítat. Jarní počasí je velice proměnlivé a jsou velké rozdíly mezi denní a noční teplotou. Potkat nás může i sníh, stejně jako pálící. Denní teploty se na jaře pohybují průměrně mezi 11–14 stupni, zatímco v noci je kolem 6 stupňů. Síla a směr větru se v Norsku značně mění v důsledku rychle se pohybujících tlakových front. Větry vanoucí podél pobřeží a v horách mají často značnou sílu. Je třeba počítat i s bouřlivým počasím, kdy teplota větru v noci bude kolem 5 °C. To v prudkém větru a vodní tříšti znamená, že je potřeba se obléci teple jako na horách při -20 °C.

Jak plavba probíhá?

První den po příletu dojde k nalodění posádky na loď a společnému nákupu potravin na danou etapu. V průběhu tohoto a následujících dnů Vás postupně seznámím s lodí a vším, co je potřeba vědět. Dle domluvy posádky naplánujeme jednotlivé denní etapy, jak daleko a kam ten den poplujeme, výstupy na pevninu a další aktivity. Vše domluvíme tak, aby Vám to vyhovovalo, ale s respektováním povětrnostních podmínek a stavu moře. Taktika plavby a pořadí navštívených míst se proto bude odvíjet od aktuální meteorologické předpovědi. Po celou dobu plavby se posádka střídá v přípravě jídla a podílí se na ostatních činnostech potřebných k zajištění plavby.

Kapitánem na zkoušku:

Opravdové námořní zkušenosti. Většinou se člověk účastní plavby jenom jako člen posádky s malou zodpovědností. Nebo pluje na zaoceánské lodi s veškerým komfortem. Tím se ale nepotká ani sám se sebou, ani s mořem. Plavba se mu může zdát nezábavná, nevybočující z každodenní reality. Můj způsob plavby Vám chce otevřít dveře za … Tím, že sami máte možnost řídit loď. Tím, že sami můžete ovládat plachty a navigovat.

Plavba pod plachtami nás vtáhne do jiného světa, než je ten, který většinu z nás obklopuje. Problémy zůstávají daleko na břehu a jediné, co nás začne zajímat, je právě ten relaxující koloběh: plavba pod plachtami, vítr, slunce, jídlo, odpočinek.

Tou dobou se ti z Vás, kteří budou na lodi poprvé, budou těšit z vlastních již nabytých zkušeností v ovládání lodě a uspokojujících pocitů z toho, že právě Vy sami řídíte loď a neomylně ji vedete k cíli.

Nejčastější otázky:

Na co se nejvíce ptáte - zobrazit

Přihlásit se na plavbu.

všechny plavby