TK - blog


Oprava kotevního vrátku

Publikováno 1.8.2024

V následujícím článku si ukážeme jak řešit jednu z možných závad kotevního vrátku, výměnu zničeného ložiska na vrátku typu Quick ARIES, který je na lodích často instalován.

Co se vlastně stalo?

Při vytahování kotvy elektrickým kotevním vrátkem se začínaly ozývat nepřirozené zvuky jako skřípání, praskání. Později se přidalo i viditelné vychylování bubnu při jeho otáčení a krátké poklesy rychlosti otáčení doprovázené skřípavým zvukem. To mi už bylo jasné, že není s vrátkem něco v pořádku.

kotevní vrátek

Pustil jsem se do demontáže řetězového bubnu, abych zjistil více.

kotevní vrátek

Do horního dílu bubnu zasuneme páku (je příslušenstvím vrátku, nebo kliku od vinšny) a díl uvolníme a zcela jej vyšroubujeme a odložíme vedle. Dále vyšroubujeme dva šrouby držící plochý díl vedení řetězu. Poté už můžeme z hřídele vysunout celý řetězový buben.

kotevní vrátek

Teď už jsem místo závady začal tušit. Když jsem za hřídel vzal rukou, viklala se do stran. Gugero, které zajišťuje aby se do ložiska pod ním nedostala voda, bylo rozpadlé a plné rezi.

kotevní vrátek

Pohled do výkresu v dokumentaci vrátku mi říká, že budu potřebovat nové gufero (díl 28) a nové ložisko (díl 26). V tento okamžik jsem práci přerušil do doby než budu mít k dispozici oba náhradní díly. Přeci jen sice s obtížemi vrátek ještě kotvu vytáhne.

kotevní vrátek

Náhradní díly

Díly lze zkusit objednat od výrobce vrátku prostřednictvím některého z obchodů s komponenty pro lodě, nebo přímo od výrobců příslušných dílů - levnější varianta.

  • gufero - vnější Ø 47,0 mm, vnitřní Ø 25,0 mm, výška 7,0 mm. Gufero NBR GP 25 x 47 x 7. Koupit např. u Gufero.cz (cena cca 25 Kč)
  • ložisko - vnější Ø 47,0 mm, vnitřní Ø 25,0 mm, výška 12,0 mm. W6005-2RS1 SKF kuličkové ložisko nerezové. Koupit např. u arkov.cz (cena cca 1000 Kč)
Co mne překvapilo je, že původní ložisko zrezavělo a rozpadlo se. Čekal bych použití ložiska z nerezové oceli.

Oprava vrátku

Vnitřní část ložiska chyběla, byla rozdrcena. Pouze zůstalo několik kuliček. Proto šla hřídel i s pojistnými kroužky vzhůru vysunout.

kotevní vrátek

Pojistný kroužek ložiska se nejlépe vyndá speciálními kleštěmi na pojistné kroužky.

kotevní vrátek

Potíž nastala při vyndavání zbytku ložiska. Z ložiska zbyl jen vnější kroužek, krerý díky korozi se dobře spekl s hliníkovým blokem v němž je usazen. Pokusy se stahovákem zachyceným za vnitřní prohlubeň kroužku nevedly k jeho vytažení. Po několika hodinách snahy se zbytek ložiska nehnul ani o desetinu milimetru.

kotevní vrátek

Nakonec beru do ruky úhlovou brusku a prořezávám v bloku úzkou drážku až k ložisku. Zde silnými údery kladivem přes zbroušený ocelový šroub, tak aby se vešel přesně do drážky, postupně vyklepávám kroužek ložiska ven.

kotevní vrátek

Takto kroužek postupně vylézal ven.

kotevní vrátek

Dále už jen stačilo očistit hřídel a lože v bloku, usadit nové ložisko a hrídel i ložisko zajistit pojistnými kroužky.

kotevní vrátek

Na závěr utěsnit hřídel proti průsaku vody guferem.

kotevní vrátek

Vzhledem k poškození korozí stěn lože gufera, dotěsňuji vnější obvod gufera Sikaflexem.

kotevní vrátek

Závěrečné smontování vrátku.

kotevní vrátek

Po úspěšné opravě vrátek zase funguje jako nový.



Technika plavby: Nebojte se klasické hlavní plachty

Technika plavby: Nebojte se klasické hlavní plachty

Stále ve svých posádkách setkávám s těmi, kteří z obavy před klasickou plachtou raději volí tu rolovací. V dalším textu si ukážeme, že není třeba se klasické plachty obávat a práce s ní se dá zvládnout i při sólové plavbě. Přečtěte si o výhodách hlavní plachty a podívejte se na návod, jak ji vytáhnout, zkasat či zrefovat. (Publikováno 1.7.2020)


Koroze na lodi

Koroze na lodi

S korozí kovů na lodi ve slaném mořském prostředí se potkal snad každý, kdo jezdí na loď. Problémy s korozí jsou častým jevem a korodují i díly z kovů, které samostatně slanou vodou nekorodují. V článku se s vámi podělím o své zkušenosti, jak nepřijemné korozi zabránit či ji výrazně omezit. (Publikováno 1.12.2020)


Rozhovor: Jak se starat o jachtařské oblečení?

Rozhovor: Jak se starat o jachtařské oblečení?

Aby vám jachtařské oblečení dlouho sloužilo, je třeba se o něj jednoduchým trikem postarat po každé plavbě. Víte, jak ho připravit na sezónu? A jak ho vhodně skladovat i po ní, aby vám mohlo několik let dobře sloužit? (Publikováno 1.7.2019, aktualizace článku 31.3.2024)