Téma bezpečnosti by se určitě nemělo podceňovat. S čím vším je vhodné seznámit posádku ještě před vyplutím? Proč doporučuji stanovit si zástupce kapitána a nechávám posádku podepsat dokument o proškolení? Přečtěte si v článku.(Publikováno 1.11.2019)
Publikováno 1.3.2023
Po zimě nastartuji lodní motor, abych před plavbou zkontroloval zda je vše v pořádku a ejhle, z pumpy chlazení vesele kape mořská voda. Na charteru necháte si závadu patrně opravit a dále se tím zabývat nebudete. U vlastní lodi je to jiné, ale i na charteru, pokud plujete někam hodně daleko, kde vám nemohou pomoci nebo čekání na opravu by vás příliš zdrželo, pak je dobré si umět poradit sami.
Nemluvím zde u úniku vody pod víkem pumpy, kde je jednoduché vyměnit těsnění, které by na lodi mělo vždy být spolu s náhradním impelerem, ale mluvím o úniku vody kolem hřídele pumpy.
Nejdříve je nutné pumpu demontovat od motoru. Uzavřete ventil vstupu chladicí mořské vody a odpojte obě hadice od pumpy. K bloku motoru pumpu drží dva šrouby, ty je nutné uvolnit a pumpu vytáhnout ve směru osy její hřídele.
Pokud máte pumpu náhradní, stačí ji nyní vyměnit a přišroubovat k bloku motoru. Nebo ji zajít koupit ale připravte si přibližně 300 EUR. Levnější varianta je koupit pouze gufera, která těsní hřídel pumpy. Sada gufer stála pouze 20 EUR a to nemluvím o tom, že pokud si gufera příslušných rozměrů koupíte u jejich výrobce, vyjdou vás na 2 EURa.
Z pumpy sundáme víko a vyjmeme impeler.
Nyní je potřeba z pumpy vytáhnout hřídel, ta je však nalisována v ložiscích a ty zajišťuje proti vytažení z bloku pumpy segerový pojistný kroužek. Kroužek se ukrývá pod ozubeným kolem. Ideální je povolit matici na hřídeli a stahovákem stáhnout z hřídele ozubené kolo. To se v mém případě nedařilo, neměl jsem k dispozici stahovák s dostatečně malými čelistmi, které by šlo zasunout do mezery mezi ozubeným kolem a blokem pumpy.
Přes ozubené kolo je však k segerovce špatný přístup a bez jeho sundání z hřídele je vyjmutí segerovky obtížné.
Vítězstvím jsou v tomto případě speciální kleště na segerovky. Jak stahovák, tak i kleště na segerovky doporučuji mít v lodní výbavě.
Po vyjmutí segerovky z drážky šla již hřídel s ložisky z bloku pumpy snadno vysunout.
Z bloku pumpy jsem odstranil opotřebená gufera, vše vyčistil a připravil si k nalisování nová. Vsunutí nových gufer vyžadovalo značnou sílu a pro jejich zatlačení doporučuji použít nějakou kulatinu z kovu, plastu či ze dřeva o průměru trochu větším než je jejich vnější průměr. Mírným poklepáváním kladívkem na kulatinu jsem obě gufera vtlačil na svá místa.
Zároveň doporučuji dát i nový impeler a těsnění pod víko pumpy. Před zasunutím hřídele do gufer je potřeba hřídel mírně potřít olejem, aby nedošlo k poškození gufer. Po zasunutí hřídele s ložisky je důležité nezapomenout ložiska zajistit segerovým kroužkem. Impeler potřít dodávaným glycerínem, nasadit jej na hřídel a přišroubovat víko s těsněním.
Opravená pumpa připravená ke zpětné montáži.
Nakonec po instalaci pumpy na motor a připojení hadic nezapomenout otevřít ventil sání mořské vody. Nastartovat motor a zkontrolovat zda teče chladicí voda z výfuku a pumpa těsní.
Pro často používanou pumpu typu JABSCO 29470-2431C jsou potřeba 2 gufera 12x22x7 mm (vnitřní průměr x vnější průměr x výška). Také jsem se setkal s pumpou jako náhradu za uvedenou, která měla větší průměr díry pro gufera. Zde byla gufera 12x24x7 mm.
Téma bezpečnosti by se určitě nemělo podceňovat. S čím vším je vhodné seznámit posádku ještě před vyplutím? Proč doporučuji stanovit si zástupce kapitána a nechávám posádku podepsat dokument o proškolení? Přečtěte si v článku.(Publikováno 1.11.2019)
Kdo z vás už plul na plachetnici, tak ví, že vařit na lodi dobře,chutně a rychle není sranda. A to, ať už váš pobyt na moři doprovází mořská nemoc či „jen“ neznalost kuchařského umění. (Publikováno 1.2.2017)
A je to tady. Plujete po moři a k vám se blíží bouře. Co udělat než udeří? V článku se budeme zabývat jak se na bouři za plavby předem zodpovědně připravit. (Publikováno 1.10.2020)