Tomáš Kůdela - Jadran 2009 zima

Tomáš Kůdela

yachting a expedice

Menu

Sociální sítě

Přidejte se

Letní plachtění z Mallorky na Menorku 27.6.-6.7.2019

Letní plachtění z Menorky na Sardinii 9.7.-18.7.2019

Plavba a kurz kolem Kréty 4.10.-12.10.2019

Podrobnosti

Staň se kapitánem

V rámci některých plaveb nabízím pro zájemce i praktický kurz yachtingu završený praktickou zkouškou pro získání vlastního kapitánského průkazu.

Čti více

VIP klub

Zimní Jadran:

19.12. - 26.12.2009

Zimní yachting v oblasti Zadar - Dugi otok - Olib.

Opět na konec roku vyplouváme trochu si pořádně zaplachtit do drsných a chladných vod prosincového Jadranu. Letos nás uvítalo pro tuto oblast nezvykle mrazivé počasí (-9 °C).

Podívej se na film z expedice.

Přehrát film

Jak se nám plulo je zachyceno v následující on-line vzniklé reportáži. V mapě je zachycena trasa kudy jsme pluli, tak jak naše souřadnice odesílal přístroj GPS se satelitním komunikátorem.

Jaké to vlastně bylo:

19.12.2009 v sobotu večer přijíždíme do Zadaru a v marině Tankerkomerc přebíráme loď jménem Dolsi. Panuje celkem mrazivé počasí s teplotou vzduchu -9 °C. V neděli ráno vstáváme do slunečného mrazivého rána. Pohled na příď lodi nás však nenechává na pochybách, že jde skutečně o zimní yachting. Vytrháváme lana z ledu na palubě, rukama je prohříváme aby změkla a kolem poledne konečně odvazujeme loď a vyplouváme. Fouká slabá bora a tak část trasy plachtíme v neustále se měnících poryvech větru od 8 do 20 uzlů.

Odpoledne po 16. hodině, kdy začíná zde opět panovat tma, celí promrzlí doplouváme do zátoky na severozápadní straně ostrova Dugi Otok.

Po zapnutí naftového topení a večeři ihned usínáme. Probouzím se ve 22 hodin a kontroluji naši polohu na kotvě v progrmu kotevní alarm, který za nás drží trvalou automatickou hlídku a je připraven nás probudit poplašným signálem v případě, že by kotva nedržela. Kotva drží pevně. Očekávám dle předpovědi v noci změnu větru z bory na jugo. Sedím u přístrojů, prohlížím elektronické mapy současně s mapami prognózy větru modelu Aladin a přemýšlím nad zítřejší trasou v očekávaném jugu.

V pondělí vyplouváme do očekávaného juga a plujeme ostře proti větru jihovýchodně podél vnější strany ostrova Dugi Otok. Vítr se stáčí přímo proti lodi a tak nakonec druhou část etapy doplouváme bez plachet na motor. Křižováním proti větru a stále rostoucím vlnám by se doba doplutí do chráněné zátoky prodloužila až do pozdních nočních hodin. Také se začala mírně trhat kosatka a nebylo vhodné ji dále namáhat. Zítřeka budeme muset věnovat opravě plachty.

Dle předpokladu jsme den trávili opravou kosatky.

Odpoledne jsme realizovali krátkou zkušební plavbu, abychom vyzkoušeli zda se oprava kosatky podařila a všechna lepení a šití dobře drží.

Testovací plavbu plachta zvládla bez problémů, tak uvidíme zítra. Dle prognóz nás s opravenou plachtou čeká jugo o průměrné síle 36 uzlů a v nárazech do 60 ti uzlů. Tak uvidíme....

23.12. vyplouváme po rozednění a míříme na otevřené moře. Zjišťjeme, že prognózy nebyly přesné a mohutný vítr odezněl přes noc. Fouká slabě a tak na plné plachty využíváme boční vítr k návratu kolem ostrova Dugi Otok.

Přistáváme odpoledne v nové marině v obci Veli Rat a jdeme se projít po pevnině k majáku. Nové řádění juga je předpovídáno od dnešní noci.

Štědrý den je na vítr opravdu štědrý a tak rychle opouštíme marinu, abychom vyrazili si pořádně zaplachtit do juga na otevřené moře. Užíváme si vítr do 34 uzlú a vlny nepřesahující 3m. Štědrý den večer trávíme na kotvě v zátoce u ostrova Škarda.

25.12. pátek - dopoledne si ještě užíváme slábnoucí jugo. Odpoledne se za pomoci motoru přesouváme do zátoky na ostrov Ugljan. Jugo plynule přechází v boru a přidávají se bouřky. Díky kotevnímu alarmu jdeme i tak klidně spát.

V sobotu doplouváme jen 11 NM do Zadaru a předáváme loď.