Reportáž zimní Kréta 2015

Tomáš Kůdela

yachting a expedice

Menu

Sociální sítě

Přidejte se

Letní plachtění z Mallorky na Menorku 27.6.-6.7.2019

Letní plachtění z Menorky na Sardinii 9.7.-18.7.2019

Plavba a kurz kolem Kréty 4.10.-12.10.2019

Podrobnosti

Staň se kapitánem

V rámci některých plaveb nabízím pro zájemce i praktický kurz yachtingu završený praktickou zkouškou pro získání vlastního kapitánského průkazu.

Čti více

VIP klub

Zimní jachting kolem Kréty:

28.1.- 6.2.2015

Zimní 10-ti denní dobrodružná náročnější plavba s nočními etapami egejským mořem v délce 352 nautických mil. Plavba pro všechny, kteří chtějí prožít něco nového, kteří chtějí poznat jaké to je plout na plachetnici, kteří si chtějí prohloubit a rozšířit své zkušenosti s ovládáním lodě, kteří chtějí získat svůj vlastní kapitánský průkaz nebo naplout další míle v oblasti “B” aby si mohli rozšířit své oprávnění.

Podívej se na film z expedice.

Přehrát film

Aktuální poloha
Komentovaný bod
Bod na trase

Kde jsme byli a kudy jsme pluli:

Animace - start

Jaké to vlastně bylo:

24.1.2015 sobota - ještě doma.

Loď OCEAN JOURNEY na mne čeká vyvázaná v Ag. Nikolaos tak jak jsem ji vyvázal koncem prosince 2014. GPS systém ukazuje nezměněnou polohu, což znamená, že palubní elektronika je funkční a loď je tam.

S většinou posádky se sejdu ve Vídni na letišti ve 9:20 28.1.2015 před odletem na Krétu. Souřadnice mariny jsou 35° 11' 10'' N , 25° 43' 00'' E nebo zde domovská stránka marina of Aghios Nikolaos . Co vlastně zabalit sebou je uvedeno v této příručce.

Čtvrtek 29.1.2015 13 hod. místního času. Posádka připravena vyplout.

Nesmíme zapomenout na Neptuna a proto ještě před odvázáním lodi obřad s přípitkem.

Krátký přejezd na zadní vítr o rychlosti 20 až 26 uzlů do Spinalongy. Výsadek na pevninu ze zakotvené lodi ve člunu. Zároveň také test nového elektromotoru pro člun.

Následující den ráno opouštíme Krétu a její zasněžené vrcholky.

Dáváme plné plachty a jedem ...

Vypadá to na klidnou plavbu, ale já vím z předpovědi že se teprve pořádně rozfouká.

Plachty na motýla vydržely jen 2 hodiny a pak to začíná foukat.

Plujeme na Santorini.

Další dny moře stále hrubne.

Vše je do žlutooranžova od saharského písku, který přináší bouře.

1.2.2015 směrem ze Santorini na ostrov Milos.

Po dalších dvou dnech vítr slábne a vzniká tak příležitost procvičit si práci se spinakrovým pněm, kterým stabilizujeme genou v dobíhajících mrtvých vlnách.

Z ostrova Milos směřujeme k naší poslední zastávce do města Sitia.

Po přistání se opět rozfoukává vítr, tak jak je pro tuto oblast typické. Loď je tlačena k nábřeží větrem a pevně se opírá o všechny fendry, které jsme mezi ni a nábřeží nacpali.

Poslední den po východu Slunce za mírného vánku opouštíme Sitii a plujeme kurzem zpět do Agios Nikolaos. Vyhřívání na palubě končí po 20 ti minutách, kdy vítr se opět probouzí do své obvyklé síly 25 až 35 uzlů.

Úspěšně přistáváme v marině. Jen genoa jde z rolfoku dolů, aby mohla být opravena. Poslední den nevydržel zadní lem, který se odtrhl i přes veškerou snahu mít plachtu dobře vytrimovanou aby neflatrovala.

Zpět na začátek