TK - reportáž 

Plujeme po Lofotech

17.7. - 28.7.2024

Letní putování lodí po Lofotech. Poplujeme a budeme poznávat krásu Lofot jak z lodi, tak i při pěších výletech.

Můžete nám posílat zprávy přimo na loď z formuláře na stránce Kontakt. Tyto zprávy si přečteme pokud technika neselže a dovolí nám se připojit k Internetu. Při plavbě dále od pobřeží není k dispozici GSM signál a proto se zprávy k nám mohou dostat teprve až se z otevřeného moře přiblížíme na dohled k pobřeží.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha


Jaké to je

Je středa 17.7.2024 a v Bodø od pondělí vládne neuvěřitelně teplé počasí, kdy odpolední teploty vystupují k 29°C. Obloha je bez mráčku a já jsem zvědav, jak dlouho toto počasí vydrží.

Dnes dorazí i posádka a ihned začneme naši expedici, protože od 18.7. jsou místa v přístavu rezervována a musíme do půlnoci místo uvolnit. Od chlapíka ze sousední lodi, který sem doplul z Oslofjordu, jsem se dozvěděl, že od 18. do 21. července bude v Bodø probíhat národní konference Norské pobřežní asociace. Tématem letošního sjezdu je „POBŘEŽÍ – cesta do Evropy“. Během čtyř dnů vytvoří Kystlaget Salta pobřežní párty v přístavu a podél Moloveien v Bodø, a to jak pro účastníky sjezdu, tak pro obyvatele města i návštěvníky. Bodø je po generace spojeno s mořem. Cílem úmluvy je zprostředkovat poznatky o významu pobřeží pro kontakt s Evropou, pobřežní kulturu, ochranu plavidel a vytvořit porozumění a zájem o hodnotu ochrany kulturního dědictví na pobřeží.

Posádka přichází podle plánu a také začínají přistávat první historické lodě. Proto ihned zajišťujeme nákup zásob a připravujeme se na noční vyplutí.

O půlnoci vyplouváme směrem na Lofoty. Předpovědní model slibuje i nějaký vítr na otevřeném moři.

Půlnoční slunce se už nekoná, od slunovratu už uběhl skoro měsíc, a proto v 0 hodin slunce již zapadá za obzor ale zůstává ještě hodně světla.

Ve 2:05 už slunce opět vychází. Nám začíná vítr foukat příjemně svými 8 uzly z pravoboku. Dále plujeme pod plachtami na hladkém moři.

Za 9 hodin máme za sebou 52 NM a přistáváme v Sørvågenu.

Počasí nám přeje a posádka si dá trek na horu Tindstinden 490m, který dnes nabídne nádherný výhled na ostrov Værøy a Mosen na západě, národní park Lofotodden na severu a pevninu na jihu. Já se dnes nepřidám, trek mám v živé paměti z předchozí plavby - Lofoty s dětmi, trek na vrchol Tindstinden.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.Z Říma kolem Korsiky 9/2021

Z Říma kolem Korsiky 9/2021

Přeplavba z Itálie od Říma na Korsiku do Bonifacia, obeplutí západních břehů Korsiky, zastávka v Calvi a návrat k Římu. Byla to přeplavba s dlouhými etapami až 48 hodin a několika zastávkami v plánovaných místech. Přepluli jsme Tyrhénské moře směrem na západ a směrem na východ. Plavba zaměřená na získání dalších zkušenosti v náročnějších podmínkách.


Přeplavba Řím-Sardinie-Sicilie a zpět 4/2022

Přeplavba Řím-Sardinie-Sicilie a zpět 4/2022

16denní přeplavba vedoucí nejdříve z Říma na Sardinii, kde jsme poznávali její vnitrozemí. Další etapa vedla na Sicílii a odtud na Liparské ostrovy. Zde jsme si prohlédli kráter na ostrově Vulcano, navštívili ostrov Lipari a v noci se dívali na erupce sopky Stromboli. Následovala plavba k Neapoli s cílem na ostrově Ischia v termálních lázních. Závěrečnou etapou přes ostrov Ponza zpět do Říma jsme po uplutých 776 NM kruh uzavřeli.


Poznávací plavba po Azorských ostrovech: Flores, Faial, Terceira, Sao Jorge, Pico, Sao Miguel 8-9/2016

Poznávací plavba po Azorských ostrovech: Flores, Faial, Terceira, Sao Jorge, Pico, Sao Miguel 8-9/2016

Azorské ostrovy jsou situovány v Atlantickém oceánu mezi Evropou a Severní Amerikou. My jsme měli možnost navštívit 7 z 9 Azorských ostrovů a zpracovali jsme z našeho putování průvodce po Azorech. Ostrov květin, Flores je nejméně zasažen turistikou a za výlet zde stojí oblast sedmi jezer - Natural das Caldeiras Funda e Rasa. Na ostrově Faial nesmíte minout nejbarevnější přístav na světě Hortu, kde i já jsem zanechal jako vzpomínku na svou sólovou plavbu obrázek. Místem, které je pokryto lávou je Faial do Capelinhos, zajímavostí je i kráter Caldeira. Ostrov Terceira je vyhlášen tradičními slavnostmi s býky. Celé Azory nabízí přírodní bazénky pro otužilé jedince. Jedním z míst je i Negrido. Pro milovníky památek je určeno město Angra do Heroísmo, jehož historické jádro je zařazeno na seznamu UNESCO. A ostrov Sao Jorge? Ten vám nabídne nejznámější pěší trek Faja da Caldeira de Santo Cristona na východním pobřeží ostrova. Pokud nemáte čas navštívit většinu Azorských ostrovů, to nejlepší uvidíte na ostrově Pico. Doporučujeme výstup na sopku Pico, návštěvu vinic či ochutnávku nejlepší zmrzliny na Azoroch v trajektovém přístavu v Madeleně. Jeskyně Gruta das Torres, která vznikla vulkanickou činností, také rozhodně stojí za tip na výlet. Nejvíce turistický je ostrov Sao Miguel, ale také má co nabídnout. Ať už jsou to čajové plantáže, město Furnas s aktivními fumaroly či jedna z místních restaurací nabízející tradiční jídlo s vůní sýry cozido. I v této reportáži nalezente praktické informace pro jachtaře.