TK - reportáž

Plachtění po karibských ostrovech - oblast Grenadin: Tobago Cays, Bequia, Mystique a ostrovy Sv. Vincent a Sv. Lucie:

10.2.-20.2.2016

Návětrné ostrovy Malých Antil nabízí opravdový karibský ráj. Nachází se mezi ostrovy Svatý Vincent a Grenada. Křivé palmy, bílé písčité pláže a šplouchání nebesky modré vody o břeh. Představa exotického a idylického života je zde na místě. Zároveň si však připravte plnou peněženku, protože tu platíte i za podání lana. A co když nezaplatíte? Pak můžete najít místo své lodi či dingy prázdné místo…

Naše plachtění začalo na ostrově Barbados.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha

Obsah:

Tobago Cays - perla Karibiku
Mustique - ostrov celebrit
Bequia a děti v akci na palubě
Sv. Vincent - plavba oblastí s lepkou a skříženými hnáty“
Wallilabou Bay - místo, kde se točil film Piráti z Karibiku
Vermont Nature Trails - procházka deštným pralesem
Sv. Vincent - plavba oblastí s lepkou a skříženými hnáty
Sv. Lucie - pozor, nenechte se okrást!
TOP místa, která na Grenadýnách a Sv. Vincentovi navštívit
Praktické informace pro jachtaře

Jaké to vlastně bylo:

Ve středu 10.2.2016 opouštíme Barbados a hnáni zadním větrem směřujeme do Grenadin. Tato plavba má spíše rodinný charakter. Do posádky se k nám přidala Lucka s Michalem a jejich synem Kubíkem. Je to super, protože kluci jsou stejného věku a tak se na lodi skvěle zabaví i bez naší pomoci. Ve čtvrtek po 115 NM připlouváme k ostrovu ve tvaru háku, který nese jméno Canouan. Vyřizujeme zde vstupní formality do Grenadin. Naším plánem je přespat na bóji a v pátek ráno pokračovat na jih. Michalovým přáním je podívat se na co nejvíce míst a tak se mu to snažím splnit.

Canouan

Tobago Cays - perla Karibiku

Po krátké etapě 9 NM připlouváme do nádherné oblasti Tobago Cays.

Tobago Cays

Tobago Cays tvoří 5 malých ostrůvků. Toto místo je přístupné pouze lodí. Nás ohromilo tyrkysovou barvou moře, leguány či typickými palmami. I přes náročnou navigaci kolem útesů stojí toto místo za návštěvu. Kluci debatují na přídi a pozorují želvy.

Tobago Cays

Loď je pevně vyvázána na bóji a tak bez obav můžeme všichni opustit loď. Nejdříve se vydáve na průzkum okolí.

Tobago Cays

V místní džungli bychom uvítali přeci jen trochu více oblečení než jenom plavky. Příroda je divoká a rozmanitá. Jen občasné vyhýbání kaktusům přináší notnou dávku adrenalinu.

Tobago Cays

Pláže jsou kapitola sama pro sebe. Tomík šnorchluje na mělké vodě, Martina leží na plaži a nohama si pohrává s jemným prohřátým pískem. Nad hlavami nám občas zašustí palmové listy. Paprsky slunce začínají naše těla zbarvovat do hněda a my plnými doušky vnímáme tento tropický ráj. I šnorchlování je zde naprosto fantastické.

Tobago Cays

A pak uvidíme prvního leguána. Jeho ocas je delší než celé tělo a tak svými rozměry přes 1 m budí respekt. Naštěstí jsou leguáni býložravci. Je o nich známo, že mají vynikající zrak, dokonce rozeznají širší škálu barev než člověk! Umí také vnímat ultrafialové spektrum. Setkání s těmito ještěry je pro Tomíka podobné, jako kdybychom potkali dinousaura. A tak jako správný bojovník tráví čas hledáním vhodné zbraně. Musí nás přeci ochránit.

Tobago Cays

Já s Martinou bychom tu rádi strávili více času, ale Michal s rodinou chce plout dál. Respektuji to a s Martinou se domluvíme, že až budeme na lodi sami, na toto místo se vrátíme. Tobago Cays je pro nás vším, co vnímáme pod slovem Karibik. A mimo to, tu dělají i večeři na pláži - Martina miluje jídlo, takže je rozhodnuto.

A tak se i stalo. Podívejte se na fotografie ze šnorchlování s rejnoky a přečtěte si příběh o tom, jak jsme uvízli na ostrově.

Mustique - ostrov celebrit

Dnes, v sobotu ráno 13.2. opouštíme Tobago Cays a ostře proti větru plujeme na ostrov Mustique. V průvodci nás lákají na úžasné pláže a vše, co bychom našli jen v ráji. Těšíme se. Bude to tu lepší než na Tobago Cays? Před západem slunce po 30 NM připlouváme na bóji. První zprávou, která nám trochu zkazí radost je cena bóje - 75 USD za noc, ale už jsme tady a tu nádheru chceme vidět! Jako správní nedočkavci jdeme ostrov hned prozkoumat. Nejdříve narazíme na skupinku místních. Jak nám později dojde, budou to lidé, kteří pracují pro majitele luxusních sídel.

Mustique

Jejich domy připomínají chatičky na dětském táboře, navíc tu mají televizi.

Mustique

Ostrov Mustique je vyhlášený letními sídly miliardářů. Procházíme ostrov křížem krážem, ale pochopitelně se k nim nedá z rozumné vzálenosti dostat. Pěstěné trávníky, vysoké rostliny a rozlehlé zahrady nám ve většině případů nedají ani možnost zahlédnout vstupnní dveře. Domy splývají s krajinou a ztrácí se v kopcích. Vracíme se zpět k moři a procházíme se podél pláže.

Mustique

Nacházíme mušle nebývalých rozměrů - hromady muší. Máme štěstí, že jsme tu lodí a tak dvě později pečlivě uchovám v lodi a až bude možnost, dovezeme si je domů.

Mustique

Kokosy - jsou všude kolem. Jejich chuť je úplně jiná než těch co se dováží do Čech. Tyto jsou plné mléka a plod je šťavnatý.

Mustique

A ještě procházka po pláži.

Mustique

Ceny potravin nejsou nijak závratně vyšší než jinde v Karibiku. Počítejte s tím, že vše je tu tak 5x dražší než v ČR. Ani místní ovoce není levnější. Dokupujeme tedy pouze to nejnutnější.

Mustique

Mustique

Mustique

Opět jako na Tobago Cays se tu setkáváme s krásnými stromy na pláži, které jsou označené červeným pruhem. Po chvilce googlení se dozvídáme, že se jedná pravděpodobně o nejnebezpečnější strom na světě - jeho název je Mancinella. Plody tohoto stromu, která připomínají křížence granátového a normálního jablka nesou trefný název - jablka smrti. Míza stromu obsahuje látku zvanou forbol, která je při kontaktu s lidskou kůží leptavá. Proto není dobrý nápad, schovat se pod tímto stromem před deštěm.

Mustique

Karibští domorodci dříve namáčeli své šípy v míze stromu či ke kmenům přivazovali zajatce nebo pomocí listů trávili vodní zdroje nepřátel.

Mustique

Bequia a děti v akci na palubě

Další naší zastávkou je 8 NM vzdálený ostrov Bequia. Zde se odpoledne potápíme a dívame se na korály. Na noc zůstáváme v jižní zátoce.

Karibik

Rráno opouštíme zátoku a obeplouváme ostrov do zátoky Admiralty bay. Na mělčině mezi skalisky je čerstvě ztroskotaná loď.

Bequia

Přistáváme v Admiralty bay a na prozkoumání ostrova nemáme moc času (Michal si přeje ještě dnes dorazit zase o kousek dál). Jdeme rychle alespoň prozkoumat břeh. U stánku si necháme mačetou rozseknout kokos za pouhé 2 USD a upíjíme z něj čerstvou kokosovou vodu. Na místních trzích dokoupíme nějaké ovoce a zeleninu a pohupujeme se v rytmu hudby, která na trhu zní. Po očku pokukujeme po místních. Míjíme stánky s teplými bagetami, výrobky ze dřeva, oblečením ale nejvíce nás zaujal muž, který vyráběl nádherný model plachetnice. Zjišťuji, že se sem vrátím, protože je zde dílna, kde by mi mohli opravit nalomený spinakrový peň. Přečtěte si více o návratu na Bequia kvůli opravě.

Teď už plujeme dál krátkou větrnou etapou 12 NM na jižní okraj ostrova St. Vincent.

Karibik

Lucka Kubíkovi vyrobila knihu o jachtingu na rozvoj jemné motoriky a Tomík je z ní naprosto nadšený. Kluci tak v knize dávají plachty, zapínají si záchranou vestu či plánují trasu mezi ostrůvky.

Karibik

Ale praxe je praxe - takže když přijde na tahání lan na plachetnici, knihu odkládají a jdou nám pomoci.

Karibik

Čas na palubě jim ve dvou lépe utíká. Koukat na vlny, když je občas nějaká ocákne je pro ně neskutečný adrenalin.

Karibik

Sv. Vincent - plavba oblastí s lebkou a zkříženými hnáty

16.2. připlouváme k marině Blue logoon na ostrově Sv. Vincent, do které vede úzká a velmi mělká plavební dráha. Podle mapy by měla hloubka být 2,4 m. V polovině plavební dráhy zastavuji loď, protože hloubka klesá k 2,2 m a to se už dotýkám kýlem dna. Couvám, abych zde neuvíznul na mělčině. Vypadá to, že do této mariny se nedostaneme. Najednou však proti nám přijíždí černoch v člunu a ukazuje abychom ho následovali. Černoch v člunu nabízí pomoc, že nás navede jinou cestou. Uvazuje člun za naši loď a jde ke kormidlu. Stojí na špičkách a proplouvá oblastí, která je na mapě značena jako neprůjezdná. Kouká před příď a kličkuje těsně mezi podvodními skalisky. Na Karibské mapě je místo označeno lebkou se zkříženými hnáty… Jsem značně nervózní. S lodí si vždy manévruji do přístavu sám a teď je za kormidlem černoch, o kterém vůbec nic nevím. Stojím těsně vedle něj, abych mohl případně zasáhnout. Hloubka mu neklesne pod 3 m. V marině hloubka stoupá k 10 m a černoch mi vrací do ruky kormidlo. Pro dnešek to byl pro mne dost silný zážitek.

Marina Blue lagoon má i bazén. Pláže na ostrově Sv. Vincent jsou průměrné. S dětmi se vykoupeme v bazénku a dale se rozhodneme k průzkumu vnitrozemí.

Vyrážíme tedy na výlet s řidičem. Cena za 8 h je 180 USD.

Na ostrově Svatý Vincent je turistů opravdu málo a tak zde trochu vynikáme.

Protože přístup k největším vodopádům na ostrově je zavřen, vydáváme se vzhedem k nedostatku času do Wallilabou Falls. Cena za vstup je 5 EC (eastern caribbean). Vodopád je vysoký max. 3 m a je obklopen zelení. Zážitek z tohoto místa je pouze průměrný.

Wallilabou Bay - místo, kde se točil film Piráti z Karibiku

Dále pokračujeme do nedaleké vesničiky Wallilabou Bay, kde se v roce 2002 točily některé scény filmu Piráti z Karibiku. Místní zákoku Marigot Bay, kde kotví lodě jsme pro nás vyhodnotili jako nebezpečnou, proto se na toto místo vydáváme autem.

Nachází se zde pouze rozpadající se zbytky posledních rekvizit a kulis.

Zaujme nás česká vlajka vlající na stožáru.

Za vlajkou se skrývá hodně svérázný a proslulý bar s ještě svéráznějším barmanem, který zná Čechy a pouští nám písně od Katapultů.

Vermont Nature Trails - procházka deštným pralesem

Místo, které však na tomto ostrově stojí za návštěvu je Vermont Nature Trails. Vede zde stezka Parrot Lookout Trail dlouhá 2,8 km. Ta prochází hustým deštným lesem a je vhodná i pro procházku s dětmi. Toto místo se nám líbilo nejvíce z celého ostrova.

Liány se tu plazí ze stromů a tak je hned vyzkoušíme. Martina s Tomíkem si hrajou na tarzany a houpou se.

Sv. Lucie - pozor, nenechte se na bóji okrást!

Dále plujeme 49 NM na ostrov Sv. Lucie, kde zastavujeme na noc u kotevní bóje. Chlapík z loďky ochotně podává lano a následně požaduje za bóji 30 EC. Za deset minut přijíždí loď s rangery, kteří vybírají 40 EC za bóji. Tak musíme zaplatit znovu. Těch 30 EC bylo prý za pomoc s lany a nikoli za bóji. Ještě se dozvídáme, že za pomoc s lany se zde platí obvykle jen 20 EC a můžete to předem odmítnout. No prostě neznalost poměrů stojí peníze.

Koupit si jídlo přímo z paluby lodi není problém. Domorodci na svých kánoích prodávají ovoce, zeleninu a suvenýry.

Poslední společný den jedeme na pláž.

Dominantou místa, kde kotvíme je Malý a Velký Piton, na které lze i vystoupat. S ohledem na děti tento nápad poměrně brzy zavrhujeme.

Plavbu s posádkou končíme na ostrově Sv. Lucie 20.2.2016 v luxusní marině Capella.

TOP místa, která na Grenadýnách a Sv. Vincentovi: co doporučujeme navštívit

A co na Návětrných ostrovech určitě nevynechat?

TOBAGO CAYS

Perla Karibiku – pět ostrůvků, azurově modré moře a korálové reefy
Na místo se vracíme v následující reportáži – výborné šnorchlování, pozorování rejnoků, plavání s želvami a večeře na pláži

MUSTIQUE

Ostrov miliardářů – krásné pusté pláže a luxusní sídla, která můžete pozorovat z povzdálí

SVATÝ VINCENT

Vermont Nature Trails – procházka deštným pralesem s liánami a tropickou flórou pro všechny věkové skupiny

SVATÁ LUCIE

Marina Capella – luxusní marina s bazénem v ceně za přijatelnou cenu

Praktické informace pro jachtaře

Před jakýmkoliv vstupem na pevninu navštíveného státu, musíte navštívit port of entry (vstupní přístavy). Standardní postup je takový, že do vyclení nesmí nikdo vystoupit z lodi na břeh - pouze kapitán smí vyřídit celní formality. Ne všude se toto pravidlo strikně dodržuje, ale doporučuji nepokoušet to.
Kapitán vezme vyplněné crewlisty cca 4 kopie (jinak budete opisovat vše ručně) a cestovní pasy všech osob na palubě, rejstříkový list lodi a platné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem lodi. S těmito dokumetny se vydá do kanceláře přístavu, kde je nasměrován na příslušné kanceláře. Obvykle: health office, imigration police, customs.

Vstupní přístavy, které jsme na naší cestě použili:
-Barbados: Deepwater port - lze se tu zdržet jen na dobu vyřízení formalit, následně se musíte přesunout. Tento ostrov však není vhodně zvolená zastávka - chybí zde zázemí pro jachtaře. Platíme zde před opuštěním země poplatek 50 USD.
-Canouan: využíváme ho jako vstupní přístav pro oblast Grenadines a na ostrov Sv. Vincent. Přístav zde není. Lze se za poplatek 50 XCD (karibský dolar) vyvázat k bóji. Odvoz odpadu z lodi je zpoplatněn 10 XCD.
Tobago Cays:cena bóje na Tobago Cays je 20 XCD/noc + poplatek 10XCD/osoba
Mystique:cena bóje je 75 USD
Bequia:cena bóje v zátoce Admirality Bay je 50 XCD, naplnění lahve 3 kg plynu 70 XCD
Sv. Vincent:Blue Lagoon - cena 120 XCD/noc + 10 USD za pomoc s průjezdem mezi balvany. Pozor! Plavební dráha je mělká 1,9 m, za přílivu max. 2,2 m. Jak jsme tedy s našim ponorem mohli proplout? Přečte si.
-Sv. Lucie: port of entry: luxusní marina Capella Marigot Bay. Cena je 40 USD/noc. Vstupní poplatek:30XCD + 10XCD/osoba. U ostrova se lze vyvázat na bóji za 60 XCD. Pozor na podvodníky.

Použivaný Pilot:Windward Islands: Chris Doile - najdete zde informace o oblasti od Grenadin po Sv. Lucii.

Před opuštěním státu je nutné se odhlásit. O odhlášení získáte dokument, který je požadován v následujím přístavu dalšího státu.

Tyto informace jsou aktuální k datu vytvoření reprotáže.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.Řecké ostrovy 9-10/2012

Řecké ostrovy 9-10/2012

Čtrnáctidenní plavba po řeckých ostrovech začala v Athénách a vedla Iónským mořem až na ostrovy Kitnos, Milos, Santorini (Thíra) a Ios. Byla plná relaxace, koupání, šnorchlování a zastávek na pevnině především kvůli našemu synovi a jeho prvních samostatných krůčcích, které se mu na lodi moc nedařily. Posádku tentokrát tvořila převážně ženská část, která si užila jak řecké slunce, tak i aktivní kormidlování na plachetnici. Záznam trasy si lze prohlédnout na mapě.


Plavba z Greifswaldu do Norska 4/2018

Plavba z Greifswaldu do Norska 4/2018

Rodinné přeplutí s lodí z německého Greifswaldu do Stavangeru. Se zastávkami v Sassnitz, Kodani a na norském pobřeží. V Sassnitz je výborným tipem na výlet prohlídka vyřazené britské ponorky, kterou jsem chtěl ukázat synovi. Dále plujeme do švédského přístavu Skanor, kde nasedáme s lodí na dno těsně před přístavem. Krizovou situaci se nám nakonec podaří zvládnout, ale vjezd do mariny, kde jsem již byl v minulém roce po tomto zážitku zavrhuji a raději plujeme až do Kodaně. Zde se vyvazujeme v marině Langeline. Po procházce po jejím přilehlém okolí plujeme kolem jižního Norska se zastávkami v malých vesničkách až do našeho cíle - Stavangeru. Zde po 501 uplutých NM se 7 let starým synem a svou partnerkou plavbu končíme.


Z Lisabonu přes Biskajský záliv 3/2017

Z Lisabonu přes Biskajský záliv 3/2017

11denní zdokonalovací přeplavba v délce 930 NM z Lisabonu kolem Portugalska a dále přes bouřlivý Biskajský záliv do Brestu byla zaměřena nejen na střídání hlídek na směnách, ale i plánování trasy a plavbu v přílivových vodách. Posádku jsem vedl ve větru o síle 48 uzlů a oni tak měli možnost získat zkušenosti na moři, na které by se sami nevydali.

Přečtěte si článek , který vyšel v časopise My Boat 9/17. Pořekadlo, když se daří, tak se daří asi znáte. A tahle plavba toho byla důkazem. Nejdříve jsem dostal e-mail z mariny, že v důsledku špatného počasí došlo k poškozené mé lodě. V marině nás vyšetřovala policie a v průběhu plavby přišla žádost o odstoupení z posádky…