TK - reportáž

Trek Dolomity Schiara

3.7. - 5.7.2009

Začátkem července 2009 jsme podnikli výstup na horu Schiara v jižní části italských Dolomitů (provincie Belluno) v národním parku Dollomiti Bellunesi (Belluské Dolomity). Svou výškou 2 565 m nepatří v Dolomitech mezi nejvyšší vrcholy, ovšem při pohledu z jihu, kde převyšuje město Belluno a údolí řeky Piavy o 2 000 metrů, se řadí ke skutečným velikánům tohoto pohoří.

Výstup není úplně jednoduchý a začíná nejtěžší cestou masivu Luigi Zacchi s převýšením 900 m až k vrcholu Schiary. Masiv Monte Schiara je součástí národního parku Parco Nazionale delle Dolomiti Bellunesi. V západním hřebeni se nalézá výrazná skalní věž Gusela del Vescova (výška 40 metrů) viditelná až z Belluna. Dále jsme pokračovali cestou Ferrata Berti, která se místy propadá až do sedla. Sestup zakončujeme napojením na cestu Marmol a po úzkých traversech se dostáváme postupně zpět k chatě.

Naše cesta začala v pátek, kdy jsme autem vyrazili z Prahy a po devíti hodinách dosáhli parkoviště Case Bortot.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha

Obsah:

Tříhodinová cesta z parkoviště k první chatě Rifugio 7° Alpini
Nejtěžší úsek cesty: kolmá stěna ferraty Zacchi
Cesta po hřebenu: ferrata Berti
Sestup ferratou Del Marmol

Jaké to vlastně bylo:

Vyrazili jsme v pátek autem z Prahy v 6:30 hodin přes Innsbruck, Brenner až do italského městečka Belluno. Odtud již zbývalo jen několik kilometrů na sever na parkoviště Case Bortot (GPS - 12°11'41''E a 46°10'56''N), kterého jsme dosáhli v 16:36.

V 17:50 jsme konečně přichystáni vyrazit z parkoviště.

parkoviště case bortot vychozi bod schiara

Tříhodinová cesta z parkoviště k první chatě Rifugio 7° Alpini

U parkoviště ještě vrháme pohled na plechovou tabuli s mapou oblasti, kudy povedou naše kroky v nastávajících dnech.

via ferraty na schiare nad bellunem trasa

Z výchozího místa vyrážíme nečekaně z kopce. Stoupání však na sebe nenechá dlouho čekat. Vrcholky hor, ke kterým směřujeme, se nám zatím topí v mracích.

cesta k chate rif.7 alpini

Výstup z parkoviště k chatě Rif.7 Alpini vede po stranách koryta horského potoka.

schiara

Slastný pohled. Ve 21 hodin dosahujeme horské chaty ve výšce 1 493 m po zdolaném převýšení 900 m od parkoviště s plnou polní.

chata rifugio 7° alpini schiara ferrata

Sobotní ráno 4.7.09 8:36 po snídani před chatou připraveni vyrazit výše do hor.

pred chatou rif.7 alpini priprveni na vystup na schiaru

Nejtěžší úsek cesty: kolmá stěna ferraty Zacchi

Jižní stěna Monte Schiara, kterou se chystáme zdolat zajištěnou cestou typu via ferrata. Většinou se jedná o těžké cesty vyžadující určitou zkušenost s tímto typem cest. Od chaty Rifugio 7° Alpini (1 491 m) lze zvolit k výstupu okruh vedený právě po ferratách. Nejtěžší cestou masivu je Luigi Zacchi, kterou výstup k vrcholu začíná. Ta překonává v přímé spádnici jižní stěnu Schiary 900 metrů a vede až k vrcholu.

kolma stena ferraty zacchi

Od chaty pod skalní stěnu vede asi hodinový nástup.

dolomity ferraty

Poslední kontrola výstroje a uspořádání věcí v batozích.

kontrola vystroje dolomoty via ferraty na schiare

9:40 a stojíme na začátku nejtěžší cesty Luigi Zacchi. Dále jen kolmo vzhůru až k vrcholu.

luigi zacchi

zajistena cesta

via ferrata luigi zacchi

cesta masivem luigi zacchi

nejtezssi cas via ferraty na schiare

pohled z via ferraty dolomity

S přibývající výškou začínají pohledy do krajiny nabývat úchvatnosti.

via ferraty na schiare nad bellunem

luigi zacchi ferrata dolomity

marketa moudra

narocna ferrata dolomity

kolmy vystup na ferrate dolomity

2 150 m nad mořem se začínáme nořit do mraku. Viditelnost se zhoršuje.

veronika kudelova

luigi zacchi ferrata

via ferraty na schiare

V mlze rozpoznáváme bivak Ugo Dalla Bernardina - cíl naší dnešní cesty. Ve výšce 2 320 m v 13:37 pro dnešek náš výstup končí a my se zabydlujeme v bivaku do dalšího dne.

bivak ugo dalla bernardina

Vnější plášť bivaku je celý z plechu (ideální Faradayova klec) a tak nám skýtá dokonalou ochranu v nastávající bouřce.

bivak ferraty na schiare

Neděle 5.7. 6:55 opouštíme bivak. Nebe bez mráčku, ideální fotografický den. Nastupujeme na poslední část výstupu na vrchol Schiary. Chybí nám posledních 200 výškových metrů.

vystup na vrchol schary dolomity

pohled na bivak dolomity

vyhled z via ferraty dolomity

odpocinek na via ferrate

cesta na vrchol schiary

pohled z via ferraty italie

via ferraty na schiare

via ferraty dolomity

via ferrata schiara

via ferrata schiara

9:09 dosahujeme vrchol Schiary 2 565 m.

na vrcholu Schiary

Cesta po hřebenu: ferrata Berti

Zde se napojuje hřebenová zajištěná cesta ferrata Berti, která místy exponovaně přechází po východním rameni až do sedla.

via ferrata berti

Cestou po hřebeni se opět jistíme lanem a přecházíme na další vrchol.

cesta po hrebenu via ferrati berti

odpocinek ferrata na schiare

via ferrat na schiare

sestup po ferrate berti

sestup ze schiary

Sestup ferratou Del Marmol

Míjíme bivak De Marmol S. Bocco a poslední naší ferratou Del Marmol dále sestupujeme po úzkých policích a traversech zpět k chatě ferratou Zacchi.

bivak del marmol

Ferrata opět představuje kombinaci lan a žebříků.

ferrata del marmol

sestup ze schiarry feratou marmol

16:42 naše dvou denní cesta končí opět v horské chatě u dobrého guláše.

Tyto tři ferraty na Schiaře nad Bellunem řadím k nejkrásnějším v Dolomitech (v Itálii). Sice nepatří k nejvyšším, ale se svými náročnými úseky střední až těžké obtížnosti, které jsou plné cest typu via ferrata nám daly pořádně zabrat.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.



Plavba a kurz kolem Dánska 10/2017

Plavba a kurz kolem Dánska 10/2017

Plavba a kurz pro zájemce o získání vlastního kapitánského průkazu C – Velitel jachty příbřežní plavby (Yachtmaster Coastal). Kurz byl završený zkouškou z ověření praktických znalostí dle metodiky MDČR. Vypluli jsme z německého Greifswaldu do Sassnitz, kde musíme čelit závadě - selhání motoru při vjezdu do mariny. Posádce tak představuji nejen akutní řešení situace, ale i jednání s policií, která celou situaci vyšetřuje. Odreagovat se jdeme do U-Boot Museum. Jedná se ponorku, která byla zkonstruována pro Britské královské námořnictvo. Dále míříme do Kodaně, kde jsme udělali krátkou zastávku na prohlídku města a sochy Malé mořské víly. Cestou procvičujeme nejen manévry s lodí, ale i strategii plavby a práci s mapou. Největším dobrodružstvím se stává švédský přístav, kde jsme nečekaně uvězněni v marině.


Poznávací plavba po Azorských ostrovech: Flores, Faial, Terceira, Sao Jorge, Pico, Sao Miguel 8-9/2016

Poznávací plavba po Azorských ostrovech: Flores, Faial, Terceira, Sao Jorge, Pico, Sao Miguel 8-9/2016

Azorské ostrovy jsou situovány v Atlantickém oceánu mezi Evropou a Severní Amerikou. My jsme měli možnost navštívit 7 z 9 Azorských ostrovů a zpracovali jsme z našeho putování průvodce po Azorech. Ostrov květin, Flores je nejméně zasažen turistikou a za výlet zde stojí oblast sedmi jezer - Natural das Caldeiras Funda e Rasa. Na ostrově Faial nesmíte minout nejbarevnější přístav na světě Hortu, kde i já jsem zanechal jako vzpomínku na svou sólovou plavbu obrázek. Místem, které je pokryto lávou je Faial do Capelinhos, zajímavostí je i kráter Caldeira. Ostrov Terceira je vyhlášen tradičními slavnostmi s býky. Celé Azory nabízí přírodní bazénky pro otužilé jedince. Jedním z míst je i Negrido. Pro milovníky památek je určeno město Angra do Heroísmo, jehož historické jádro je zařazeno na seznamu UNESCO. A ostrov Sao Jorge? Ten vám nabídne nejznámější pěší trek Faja da Caldeira de Santo Cristona na východním pobřeží ostrova. Pokud nemáte čas navštívit většinu Azorských ostrovů, to nejlepší uvidíte na ostrově Pico. Doporučujeme výstup na sopku Pico, návštěvu vinic či ochutnávku nejlepší zmrzliny na Azoroch v trajektovém přístavu v Madeleně. Jeskyně Gruta das Torres, která vznikla vulkanickou činností, také rozhodně stojí za tip na výlet. Nejvíce turistický je ostrov Sao Miguel, ale také má co nabídnout. Ať už jsou to čajové plantáže, město Furnas s aktivními fumaroly či jedna z místních restaurací nabízející tradiční jídlo s vůní sýry cozido. I v této reportáži nalezente praktické informace pro jachtaře.


Gibraltarem přes Madeiru na Tenerife 10-11/2015

Gibraltarem přes Madeiru na Tenerife 10-11/2015

Přeplavba Středozemním mořem a Atlantským oceánem v délce 1 150 nautických mil. Vypluli jsme ze španělské Almérie se zastávkou v Gibraltaru. Dále jsme přepluli na Madeiru, kde nás nejvíce zaujala kopie Kolumbovy plachetnice, jízda na proutěných saních a divoká leváda Caldeirao Verde, která vedla nejen přes vodopády, ale i několika tunely. Za návštěvu stojí i vyhlídka Cabo Girao, kde stojíte na skleněných dlaždicích a pod vámi je 580 m. Dále plujeme jižním kurzem až na ostrov Tenerife. Zde nás zlákal vrchol sopky Pico de Teide, výprava do hlubin žlutou ponorkou, při které jsme pozorovali mořský svět a nemohli jsme vynechat ani turistickou atrakci Loro Pargue a představení kosatek. Cestou na ostrov Tenerife jsme se potkali s vážnou závadou převodovky. Přečtěte si průvodce po Gibraltaru, Madeiře a ostrova Tenerife.