Tomáš Kůdela - Sardinie 2008

Tomáš Kůdela

yachting a expedice

Menu

Sociální sítě

Přidejte se

Staň se kapitánem

V rámci některých plaveb nabízím pro zájemce i praktický kurz yachtingu završený praktickou zkouškou pro získání vlastního kapitánského průkazu.

Čti více

VIP klub

Plavba na Sardinii

20.4. - 4.5.2008

Čtrnáctidenní plavba Tyrhénským mořem ze Salerna na Sardinii do Arbataxu dále kolem Sicílie na Liparské ostrovy. Nakouknutí do Messinské úžiny a dále na ostrov Ischia do termálních lázní.

Podívej se na film z expedice.

Přehrát film

Jaké to vlastně bylo:

Následující popis vznikal průběžně přímo za plavby z italského přístavu Salerno na Sardinii, dále na Liparské ostrovy, Messinskou úžinu, ostrov Ischia a zpět.

1.) 20.4.2008 - příjezd do Salerna a nalodění.

2.) 21.4.2008 - etapa Salerno -> ostrov Capri.

Poslední kontrola a příprava lodi na vyplutí. Etapa byla krátká a měla především výukový charakter, aby se každý z posádky naučil základním dovednostem, které bude na lodi potřebovat.

Vítr byl velmi slabý, a tak jsme postupovali na plachty k ostrovu Capri rychlostí jen cca 2 uzle. Zato však jsme měli možnost pozoravat hejno delfínů a několik velryb, které se vynořovaly okolo lodi.

3.) 22-24.4.2008 - etapa ostrov Capri -> Sardinie.

Plavba stále proti větru, křižování k Sardinii.

4.) 25-28.4.2008 - etapa Sardinie -> ostrov Vulcano (279 Nm).

Po opravě kosatky v přístavu Arbatax na Sardinii následovala nádherná nejdelší etapa naší plavby. Etapu jsme absolvovali celou na ideální boční vítr a zakončili nočním přistáním v zátoce na ostrově Vulcano. Následující den posádka vystoupala ve dvou vrcholových družstvech do kráteru sopky.

5.) 28.4.2008 - etapa ostrov Vulcano -> ostrov Panarea -> ostrov Stromboli (31 Nm).

Po dni odpočinku na ostrově Vulcano odjíždíme za příznivého bočního větru k nedalekému ostrovu Panarea. Zde jsme zakotvili v krásné zátoce a následovala ukázka potápění organizovaná lodním potápěčem. K večeru odplouváme na noční plavbu k činné sopce Stromboli. Po cestě jsme pozorovali pravidelné výbuchy sopky, které ozařovaly vrchol kráteru. Plavbu jsme zakončili nočním přistáním v mělkých vodách poblíž majáku na ostrůvku Strombolicchio.

6.) 29.4.-01.5.2008 - etapa ostrov Stromboli -> Messinská úžina -> ostrov Ischia (226 Nm).

Časně ráno odplouváme od Stromboli. Ještě pozorujeme dým z kráteru a naším dalším cílem je Messinská úžina. Vítr je málo příznivý, část cesty plujeme s pomocí motoru. Plavba v úžině byla byla nádherná. Potkáváme veké nákladní lodě a cvičíme se zvládat hustý provoz v rozdělené plavební dráze. K večeru obracíme kurz na ostrov Ischia. Následuje noční plavba. Míjí nás několik výletních lodí zářících do daleka. Další den plujeme za mírného bočního větru, k večeru vítr ustává a využíváme motor. K ostrovu Ischia příjíždíme v časných raních hodinách a kotvíme v zátoce.

7.) 3.5.2008 - etapa ostrov Ischia -> přístav Salerno (47 Nm).

Vyplouváme za úsvitu po krásně prožitém odpočinkovém dnu v přístavu Cassamiciola. Lázeňské městečko nás překvapilo hezkou zástavbou. Mnoho domů mělo zajímavá keramická znamení místní výroby. Obdivovali jsme také citonovníky, mandariky a kvetoucí keře, které intenzivně voněly. Část posádky navštívila termální lázně a též jsme nakupovali dárky pro své blízké. Tato závěrečná etapa byla ve znamení poklidné plavby. Bohužel vítr byl velmi slabý a hodně Nm jsme absolovali na motor. Zajímavá byla plavba v úžině podél ostrova Capri, kde jsme potkávali velké i malé lodě a cvičili si dávaní přednosti lodí na moři. V šest večer připlováme do přístavu Salerno a ještě pořizujeme závěrečnou fotografii posádky a končíme plavbu. Následuje přesun do auta a část posádky odjíždí domů.

8.) 4.5.2008 - přístav Salerno - předání lodi a závěrečné zhodnocení.

Od rána připravujeme předání lodi, stěhujeme zbylé věci. Bez problémů předáváme loď a připravujeme se na odjezd domů.

Zhodnocení:

Upluli jseme celkem 910 Nm v čase 204 hodin s průměrnou rychlostí 4,5 knot. Zažili jsme vítr o síle 22 knot s vlnami do výše 3 m i mírný vánek a bezvětří. Vyzkoušeli jsme plavbu na širém moři, noční plavbu i noční přistání. Navštívili jsme zajímavá místa a viděli činné sopky.