TK - plán akce  

Přeplavba z Říma do Alicante 30.3.-9.4.2023

Přihláška na plavbu:

Přeplavba z Říma do Alicante

„Proplujme Tyrhénské a Baleárské moře“

Prožijte se mnou 11 dní na lodi při plavbě v délce cca 650 NM z Říma do Alicante. Přeplavba s dlouhými několikadenními etapami a několika zastávkami v plánovaných místech. Přeplujeme Tyrhénské a Baleárské moře směrem na západ. Při plavbě získáte další zkušenosti v náročnějších podmínkách. Procvičíme si terestrickou navigaci bez použití GPS, střídání hlídek, plánování přeplavbové trasy s využitím meteorologických dat (weather routing). Pro zájemce o průkaz B – Yachtmaster Offshore je možný zápočet uplutých námořních mil.

Cílem je plavba sama, každodenní střídání dne a noci, východů a západů slunce, pohled na nekonečnou vodní hladinu.

ilustrace

Co se naučíte:

Samostatně řídit loď pod plachtami.
Orientovat se v námořních mapách.
Používat moderní navigační přístroje.
Důvěřovat sami sobě i na širém moři.
Plánovat trasu s ohledem na počasí weather routing.
Plánovat logistiku plavby.
Navigovat i klasicky bez GPS.

Co plavbou získáte:

Další míle a praxi v oblasti plavby 'B'.
Poznáte sami sebe.
Získáte důvěru ve své schopnosti.
Plně vypnete z rutiny každodenního života a zrelaxujete.

Kdo může plout?
- Každý, kdo má chuť aktivně zažít plavbu na plachetnici.
- Může to být i Tvoje první plavba v životě.
- Jachtaři, kapitáni, kteří se chtějí zdokonalit.

Kdy a kam poplujeme?

Termín: 30.3.-9.4.2023

Plavba z Itálie mezi Sardinií a Korsikou přes Baleárské ostrovy do španělského Alicante.

Společně se potkáme v Nautilus marině ve městě Fiumicino, které leží západně od Říma u břehu moře. Město Fiumicino je v metropolitní oblasti Říma. Z letiště je to do maríny kousek, asi 6 km. Přeplujeme Tyrhénské moře do průlivu Bonifacio mezi Korsikou a Sardinií. Dále zamíříme k ostrovu Menorka , doplujeme na Malorku a nakonec přistaneme na španělském pobřeží v Alicante.

Itinerář

Vlastní plavba začíná naloděním v den, který je uveden jako začátek plavby. Bližší informace Vám zašleme e-mailem. Po nalodění se posádka společně dohodne a zajistí nákup potravin na plavbu.

mapa
  • Jakou lodí poplujeme?

Jaká je cena a způsob dopravy?

Členský příspěvek za účast na plavbě je stanoven ve výši:
1 osoba 20400 Kč

Příspěvek je splatný okamžikem závazné rezervace místa na lodi. Storno pak již není možné, pouze za sebe najít náhradu, se kterou bude souhlasit kapitán. Příspěvek neobsahuje vlastní dopravu na místo začátku plavby a dopravu z konce plavby zpět, poplatky za přístavy, spotřebovanou naftu do lodi, případné dokoupení plynu na vaření a nákup zásob jídla. Technické náklady se dělí rovným dílem mezi všechny osoby na lodi. Náklady na jídlo se dělí rovným dílem mezi posádku, která stravuje kapitána. Předběžný odhad dodatečných nákladů na místě při 5-členné posádce je na osobu tento:

* technické výdaje (přístavy, nafta, plyn apod.): 150 EUR
* potraviny (podíl na společném nákupu zásob): 120 EUR

Dopravu na místo vyplutí a zpět z místa připlutí doporučujeme řešit letecky. Z Prahy do Říma je vhodné letět přímým letem na letiště Fiumicino. Transfer z letiště ve Fiumicinu do mariny doporučuji taxíkem. Je to krátká cesta cca 6 km. Orientační cena zpáteční letenky bez zavazadel Praha-Fiumicino a Alicante-Praha je 6 700 Kč.

Jaké podmínky můžeme během plavby očekávat?

Na rozdíl od ostatních oblastí Středozemního moře nemá Tyrhénské moře žádný převládající směr větru. Na západním pobřeží Korsiky však mohou vát silné severozápadní větry. Proto zvláště vedení této trasy bude závislé na konkrétní meteorologické situaci. Průměrné denní teploty v dubnu bývají na Baleárských ostrovech 17°C. Pravděpodobnost deště je nízká pod 10%.

Jak plavba probíhá?

První den po příletu dojde k nalodění posádky na loď a společnému nákupu potravin na danou etapu. V průběhu tohoto a následujících dnů Vás postupně seznámím s lodí a vším, co je potřeba vědět. Dle domluvy posádky naplánujeme jednotlivé denní etapy, jak daleko a kam ten den poplujeme, výstupy na pevninu a další aktivity. Vše domluvíme tak, aby Vám to vyhovovalo, ale s respektováním povětrnostních podmínek a stavu moře. Taktika plavby a pořadí navštívených míst se proto bude odvíjet od aktuální meteorologické předpovědi. Po celou dobu plavby se posádka střídá v přípravě jídla a podílí se na ostatních činnostech potřebných k zajištění plavby.

Kapitánem na zkoušku:

Opravdové námořní zkušenosti. Většinou se člověk účastní plavby jenom jako člen posádky s malou zodpovědností. Nebo pluje na zaoceánské lodi s veškerým komfortem. Tím se ale nepotká ani sám se sebou, ani s mořem. Plavba se mu může zdát nezábavná, nevybočující z každodenní reality. Můj způsob plavby Vám chce otevřít dveře za … Tím, že sami máte možnost řídit loď. Tím, že sami můžete ovládat plachty a navigovat.

Plavba pod plachtami nás vtáhne do jiného světa, než je ten, který většinu z nás obklopuje. Problémy zůstávají daleko na břehu a jediné, co nás začne zajímat, je právě ten relaxující koloběh: plavba pod plachtami, vítr, slunce, jídlo, odpočinek.

Tou dobou se ti z Vás, kteří budou na lodi poprvé, budou těšit z vlastních již nabytých zkušeností v ovládání lodě a uspokojujících pocitů z toho, že právě Vy sami řídíte loď a neomylně ji vedete k cíli.