TK - plán akce  

Z Lisabonu přes Biskajský záliv 25.4.-8.5.2023

Přihláška na plavbu:

Z Lisabonu přes Biskajský záliv

„Zažijte dobrodružství na Biskaji“

Prožijte se mnou 14 denní plavbu v délce 700-800 NM z Lisabonu kolem Portugalska a dále přes bouřlivý Biskajský záliv do Brestu.

Přeplavba s krátkými zastávkami v plánovaných místech pro získání dostatku zkušeností v náročnějších podmínkách. Procvičíme si terestrickou navigaci bez použití GPS, střídání hlídek, plánování přeplavbové trasy s využitím meteorologických dat. Naučíme se taktické plánování trasy podle meteorologických předpovědních modelů. Zápočet uplutých námořních mil pro zájemce o průkaz B – Yachmaster Offshore.

Cílem je plavba sama, každodenní střídání dne a noci, východů a západů slunce, pohled na nekonečnou vodní hladinu.

ilustrace

Co se naučíte:

Samostatně řídit loď pod plachtami.
Orientovat se v námořních mapách.
Používat moderní navigační přístroje.
Důvěřovat sami sobě i na širém moři.
Plánovat dlouhou plavbu s ohledem na počasí.

Co plavbou získáte:

Další míle a praxi v oblasti plavby 'B'.
Zkušenosti s plánováním přeplavby.
Poznáte sami sebe.
Získáte důvěru ve své schopnosti.
Plně vypnete z rutiny každodenního života a zrelaxujete.

Kdo může plout?
- Každý, kdo má chuť aktivně zažít náročnou plavbu na plachetnici.
- Může to být i Tvoje první plavba v životě.
- Každý, kdo plánuje delší přeplavbu.

Kdy a kam poplujeme?

Termín: 25.4.-8.5.2023

Plavba z Cascais přes Biskajský záliv do Brestu

Společně se potkáme v maríně De Cascais, kam se dostanete z letiště buď taxíkem nebo vlakem. S ohledem na předpověď počasí naplánujeme čas vyplutí a případné zastávky na trase. Pokud to povětrnostní situace dovolí zastavíme se na mysu Finistere před vyplutím přes Biskajský záliv. Po přeplutí zálivu podle zbylé časové rezervy zařadíme krátké plavby po zajímavých místech v okolí Brestu.

Itinerář

Vlastní plavba začíná naloděním v den, který je uveden jako začátek plavby. Bližší informace Vám zašleme e-mailem. Po nalodění se posádka společně dohodne a zajistí nákup potravin na plavbu.

mapa
  • Jakou lodí poplujeme?

Jaká je cena a způsob dopravy?

Členský příspěvek za účast na plavbě je stanoven ve výši:
1 osoba 27 900 Kč

Příspěvek je splatný okamžikem závazné rezervace místa na lodi. Storno pak již není možné, pouze za sebe najít náhradu, se kterou bude souhlasit kapitán. Příspěvek neobsahuje vlastní dopravu na místo začátku plavby a dopravu z konce plavby zpět, poplatky za přístavy, spotřebovanou naftu do lodi, případné dokoupení plynu na vaření a nákup zásob jídla. Technické náklady se dělí rovným dílem mezi všechny osoby na lodi. Náklady na jídlo se dělí rovným dílem mezi posádku, která stravuje kapitána. Předběžný odhad dodatečných nákladů na místě při 5-členné posádce je na osobu tento:

* technické výdaje (přístavy, nafta, plyn apod.): 100 EUR
* potraviny (podíl na společném nákupu zásob): 150 EUR

Dopravu na místo vyplutí a zpět z místa připlutí doporučujeme řešit letecky. Orientační cena zpáteční letenky Praha-Lisabon, Brest-Praha je 9 700 Kč bez zavazadel. Platí pravidlo: čím dříve se letenky objednají, tím bývají levnější.

Jaké podmínky můžeme během plavby očekávat?

V květnu zde bývá moře ještě chladné 14°C a to také ovlivní teplotu vzduchu především v noci. V Cascais očekávám denní teploty přes 20°C ale s naším postupem na sever se bude ochlazovat. Po dosažení mysu Finistere v oblasti Biskajského zálivu mohou západní větry zesílit. Budou však chladné a je třeba počítat i s bouřlivým počasím, kdy teplota větru v noci bude kolem 10°C. To v prudkém větru a vodní tříšti znamená, že je potřeba se obléci teple jako na horách při -10°C.

Jak plavba probíhá?

První den po příletu dojde k nalodění posádky na loď a společnému nákupu potravin na danou etapu. V průběhu tohoto a následujících dnů Vás postupně seznámím s lodí a vším, co je potřeba vědět. Dle domluvy posádky naplánujeme jednotlivé denní etapy, jak daleko a kam ten den poplujeme, výstupy na pevninu a další aktivity. Vše domluvíme tak, aby Vám to vyhovovalo, ale s respektováním povětrnostních podmínek a stavu moře. Taktika plavby a pořadí navštívených míst se proto bude odvíjet od aktuální meteorologické předpovědi. Po celou dobu plavby se posádka střídá v přípravě jídla a podílí se na ostatních činnostech potřebných k zajištění plavby.

Kapitánem na zkoušku:

Opravdové námořní zkušenosti. Většinou se člověk účastní plavby jenom jako člen posádky s malou zodpovědností. Nebo pluje na zaoceánské lodi s veškerým komfortem. Tím se ale nepotká ani sám se sebou, ani s mořem. Plavba se mu může zdát nezábavná, nevybočující z každodenní reality. Můj způsob plavby Vám chce otevřít dveře za … Tím, že sami máte možnost řídit loď. Tím, že sami můžete ovládat plachty a navigovat.

Plavba pod plachtami nás vtáhne do jiného světa, než je ten, který většinu z nás obklopuje. Problémy zůstávají daleko na břehu a jediné, co nás začne zajímat, je právě ten relaxující koloběh: plavba pod plachtami, vítr, slunce, jídlo, odpočinek.

Tou dobou se ti z Vás, kteří budou na lodi poprvé, budou těšit z vlastních již nabytých zkušeností v ovládání lodě a uspokojujících pocitů z toho, že právě Vy sami řídíte loď a neomylně ji vedete k cíli.