Tomáš Kůdela - Plán akce

Tomáš Kůdela

yachting a expedice

Menu

Sociální sítě

Přidejte se

Staň se kapitánem

V rámci některých plaveb nabízím pro zájemce i praktický kurz yachtingu završený praktickou zkouškou pro získání vlastního kapitánského průkazu.

Čti více

VIP klub

 

Gibraltarem do Středozemního moře 25.4.-5.5.2019

Obsah

„Poznej Atlantik i Středozemní moře“

Prožijte se mnou 11denní plavbu z portugalského Cascais Gibraltarem do španělské Cartageny v rozsahu přibližně 600 NM.

Zdokonalovací plavba Atlantským oceánem kolem Portugalska do Středozemního moře v jachtařsky náročnější oblasti. Plavba je vhodná pro získání dostatku zkušeností. Zastavíme se v portugalské Sesimbře a v Gibraltaru. Procvičíme si terestrickou navigaci bez použití GPS, vyzkoušíme si astronavigaci se sextantem, střídání hlídek
a plánování trasy. Započtení uplutých námořních mil pro zájemce o průkaz B – Yachtmaster Offshore je samozřejmostí.

Cílem je plavba sama, každodenní střídání dne a noci, východů a západů slunce, pohled na nekonečnou vodní hladinu.

ilustrace

Co se naučíte:

Samostatně řídit loď pod plachtami.
Orientovat se v námořních mapách.
Používat moderní navigační přístroje.
Důvěřovat sami sobě i na širém moři.
Plánovat logistiku plavby.
Navigovat i klasicky bez GPS.
Plout a navigovat v noci.
Plout po větru a křižovat proti větru.
Taktiku plánování přeplavbové trasy.

Co plavbou získáte:

Další míle a praxi v oblasti plavby „B“.
Poznáte sami sebe.
Získáte důvěru ve své schopnosti.
Plně vypnete z rutiny každodenního života a zrelaxujete.

Kdo může plout?
- Každý, kdo má chuť aktivně zažít plavbu na plachetnici.
- Může to být i Tvoje první plavba v životě.
- Jachtaři, kapitáni, kteří se chtějí zdokonalit.

Kdy a kam poplujeme?

Termín: 25.4.-5.5.2019

Plavba z Cascais kolem Portugalska do Gibraltaru a dále kolem Španělska do Cartageny.

Plánovanou zastávku naší plavby budeme mít v rybářském městečku Sesimbra, které se nachází v rozlehlé zátoce s dlouhou písečnou pláží. Stará část městečka je vyzdobena četnými dekoracemi s rybářským motivem, moderní část tvoří hotely.

V Gibraltaru stojí za návštěvu vápencová skála Rock of Gibraltar, která odděluje Gibraltarskou zátoku od Středozemního moře. Potkáte se zde s jedinou evropskou kolonií opic, které jsou pěkně drzé. Další zajímavostí je silnice, která kříží dráhu mezinárodního letiště. Důvod je prostý - nedostatek prostoru. Každopádně počítejte s tím, že Gibraltar je zámořským územím Spojeného království, a tak si podle toho naplňte i peněženku.

Itinerář

Čtvrtek 25.4.2019 v 16:00 h - nalodění posádky v marině Cascais
Pátek 26.4. - nákup zásob a plavba 35 NM do Sesimbry
Sobota 27.4. - plavba Atlantikem 300 NM do Gibraltaru
Úterý 30.4. - připlutí do Gibraltaru
Středa 1.5. - vyplutí východním kurzem 280 NM Středozemním mořem
Sobota 4.5. - přistání v Cartageně
Neděle 5.5. - v 10:00 h vylodění posádky

Vlastní plavba začíná naloděním v den, který je uveden jako začátek plavby. Bližší informace Vám zašleme e-mailem. Po nalodění se posádka společně dohodne a zajistí nákup potravin na plavbu.

mapa

Přihlásit se na plavbu.

Jakou lodí poplujeme?

podrobnosti o lodi

Jaká je cena a způsob dopravy?

Cena za účast na plavbě je stanovena ve výši:
1 osoba 17 800 Kč


Na tuto akci lze uplatnit věrnostní slevu - zobrazit podrobnosti

Cena je splatná okamžikem závazné rezervace místa na lodi. Storno pak již není možné, pouze za sebe najít náhradu, se kterou bude souhlasit kapitán. Cena neobsahuje vlastní dopravu na místo začátku plavby a dopravu z konce plavby zpět, poplatky za přístavy, spotřebovanou naftu do lodi, případné dokoupení plynu na vaření a nákup zásob jídla. Technické náklady se dělí rovným dílem mezi všechny osoby na lodi. Náklady na jídlo se dělí rovným dílem mezi posádku, která stravuje kapitána. Předběžný odhad dodatečných nákladů na místě při 5-členné posádce je na osobu tento:

* technické výdaje (přístavy, nafta, plyn apod.): 120 EUR
* potraviny (podíl na společném nákupu zásob): 100 EUR

Dopravu na místo vyplutí a zpět z místa připlutí doporučujeme řešit letecky. Orientační cena zpáteční letenky bez zavazadel Praha-Lisabon a Alicante-Praha je 5 300 Kč. Platí pravidlo: čím dříve se letenky objednají, tím bývají levnější. Z Lisabonu do Cascais je možno se dopravit vlakem za cca 5 EUR. Z Cartageny na letiště do Alicante se dostanete autobusem (s přestupem v Marcii). Orientační cena je 5 EUR.

Jaké podmínky můžeme během plavby očekávat?

Povětrnostní situace nad Atlantikem se více méně pravidelně mění s ročními dobami. V dubnu kolem Portugalska převládají spíše proměnlivé větry, v jižní části pak lze očekávat vítr severo východní. To znamená, že plánování trasy bude úzce spjato s aktuální předpovědí větrů. Průměrná denní teplota by měla být již kolem 25 °C.

Jak plavba probíhá?

První den po příletu dojde k nalodění posádky na loď a společnému nákupu potravin na danou etapu. V průběhu tohoto a následujících dnů Vás postupně seznámím s lodí a vším, co je potřeba vědět. Dle domluvy posádky naplánujeme jednotlivé denní etapy, jak daleko a kam ten den poplujeme, výstupy na pevninu a další aktivity. Vše domluvíme tak, aby Vám to vyhovovalo, ale s respektováním povětrnostních podmínek a stavu moře. Taktika plavby a pořadí navštívených míst se proto bude odvíjet od aktuální meteorologické předpovědi. Po celou dobu plavby se posádka střídá v přípravě jídla a podílí se na ostatních činnostech potřebných k zajištění plavby.

Kapitánem na zkoušku:

Opravdové námořní zkušenosti. Většinou se člověk účastní plavby jenom jako člen posádky s malou zodpovědností. Nebo pluje na zaoceánské lodi s veškerým komfortem. Tím se ale nepotká ani sám se sebou, ani s mořem. Plavba se mu může zdát nezábavná, nevybočující z každodenní reality. Můj způsob plavby Vám chce otevřít dveře za … Tím, že sami máte možnost řídit loď. Tím, že sami můžete ovládat plachty a navigovat.

Plavba pod plachtami nás vtáhne do jiného světa, než je ten, který většinu z nás obklopuje. Problémy zůstávají daleko na břehu a jediné, co nás začne zajímat, je právě ten relaxující koloběh: plavba pod plachtami, vítr, slunce, jídlo, odpočinek.

Tou dobou se ti z Vás, kteří budou na lodi poprvé, budou těšit z vlastních již nabytých zkušeností v ovládání lodě a uspokojujících pocitů z toho, že právě Vy sami řídíte loď a neomylně ji vedete k cíli.

Nejčastější otázky:

Na co se nejvíce ptáte - zobrazit

Přihlásit se na plavbu.

všechny plavby