Tomáš Kůdela - Plán akce

Tomáš Kůdela

yachting a expedice

Menu

Sociální sítě

Přidejte se

Staň se kapitánem

V rámci některých plaveb nabízím pro zájemce i praktický kurz yachtingu završený praktickou zkouškou pro získání vlastního kapitánského průkazu.

Čti více

VIP klubZ Malty na Krétu 2.8.-14.8.2019

Obsah

„Pluj širým mořem“

Prožijte se mnou 13denní přeplavbu z Malty do Řecka na ostrov Kréta v délce přibližně 700 NM.

Zdokonalovací plavba Středozemním mořem daleko od břehů v jachtařsky náročnějších podmínkách. Plavba s dlouhou etapou z Malty na Krétu pro získání zkušeností na otevřeném moři. Procvičíme si terestrickou navigaci bez použití GPS, vyzkoušíme si astronavigaci se sextantem, střídání hlídek a plánování trasy. Započtení uplutých námořních mil pro zájemce o průkaz B – Yachtmaster Offshore je samozřejmostí.

Cílem je plavba sama, každodenní střídání dne a noci, východů a západů slunce, pohled na nekonečnou vodní hladinu.

ilustrace

Co se naučíte:

Samostatně řídit loď pod plachtami.
Orientovat se v námořních mapách.
Používat moderní navigační přístroje.
Důvěřovat sami sobě i na širém moři.
Plánovat logistiku plavby.
Navigovat i klasicky bez GPS.
Plout a navigovat v noci.

Co plavbou získáte:

Další míle a praxi v oblasti plavby „B“.
Poznáte sami sebe.
Získáte důvěru ve své schopnosti.
Plně vypnete z rutiny každodenního života a zrelaxujete.

Kdo může plout?
- Každý, kdo má chuť aktivně zažít plavbu na plachetnici.
- Může to být i Tvoje první plavba v životě.
- Jachtaři, kapitáni, kteří se chtějí zdokonalit.

Kdy a kam poplujeme?

Termín: 2.8.-14.8.2019

Přeplavba z Malty na Krétu a dále kolem Kréty až do Agios Nikolaos.

Společnou plavbu zahájíme v hlavním městě Malty Valetta, kde najdete i letiště. Valetta je jedna velká kamenná pevnost. Překvapivě byly hradby tím prvním, co zde bylo postaveno. Projděte se jeho malebnými uličkami, pokochejte se nepřehlédnutelnými paláci v barokním stylu nebo si odpočiňte v zahradě Hastings Garden, kde najdete dokonce pomník Václava Havla.
Po naší cestě na ostrov Kréta přistaneme v přístavu Chania. Zde vás může zlákat 1,5km procházka k Benátskému majáku. Chania je plná pozůstatků benátské a turecké architektury, přičemž zrekonstruované domy často slouží jako restaurace. Koho by nelákalo ochutnat něco z výborné řecké kuchyně?
Poslední naší zastávkou bude marina Agios Nikolaos ve stejnojmenném městě. Přístav je úzkým průlivem spojen s jezerem Volismeni, kde se dle legendy koupala bohyně Athéna.

Itinerář

Pátek 2.8.2019 v 16:00 h - nalodění posádky v marině ve městě Valetta
Sobota 3.8. - vyplutí kurzem ke Krétě, cca 500 NM
Pátek 9.8. - přistání v přístavu ve městě Chania
Sobota 10.8. - vyplutí podél severního pobřeží Kréty
Úterý 13.8. - přistání v marině v Agios Nikolaos
Středa 14.8. - v 10:00 vylodění posádky

Vlastní plavba začíná naloděním v den, který je uveden jako začátek plavby. Bližší informace Vám zašleme e-mailem. Po nalodění se posádka společně dohodne a zajistí nákup potravin na plavbu.

mapa

Přihlásit se na plavbu.

Jakou lodí poplujeme?

podrobnosti o lodi

Jaká je cena a způsob dopravy?

Cena za účast na plavbě je stanovena ve výši:
1 osoba 18 200 Kč

Cena je splatná okamžikem závazné rezervace místa na lodi. Storno pak již není možné, pouze za sebe najít náhradu, se kterou bude souhlasit kapitán. Cena neobsahuje vlastní dopravu na místo začátku plavby a dopravu z konce plavby zpět, poplatky za přístavy, spotřebovanou naftu do lodi, případné dokoupení plynu na vaření a nákup zásob jídla. Technické náklady se dělí rovným dílem mezi všechny osoby na lodi. Náklady na jídlo se dělí rovným dílem mezi posádku, která stravuje kapitána. Předběžný odhad dodatečných nákladů na místě při 5-členné posádce je na osobu tento:

* technické výdaje (přístavy, nafta, plyn apod.): 100 EUR
* potraviny (podíl na společném nákupu zásob): 120 EUR

Dopravu na místo vyplutí a zpět z místa připlutí doporučujeme řešit letecky. Orientační cena zpáteční letenky bez zavazadel Praha-Valetta (MLA) a Heraklion (HER)-Praha je 7 000 Kč. Platí pravidlo: čím dříve se letenky objednají, tím bývají levnější.

Jaké podmínky můžeme během plavby očekávat?

V oblasti Jónského moře by v době plavby měly převládat slabší severozápadní větry. Jakmile doplujeme do Egejského moře, lze očekávat i silný vítr meltemi, který bývá nejsilnější právě v červenci a srpnu. Meltemi vane ze severozápadu a jeho směr dále formují četné ostrovy. Silné meltemi zvedá vysoké a krátké vlny. Letní teploty vzduchu by měly být mezi 25 a 30 °C a i moře bude teplé 25 °C.

Jak plavba probíhá?

První den po příletu dojde k nalodění posádky na loď a společnému nákupu potravin na danou etapu. V průběhu tohoto a následujících dnů Vás postupně seznámím s lodí a vším, co je potřeba vědět. Dle domluvy posádky naplánujeme jednotlivé denní etapy, jak daleko a kam ten den poplujeme, výstupy na pevninu a další aktivity. Vše domluvíme tak, aby Vám to vyhovovalo, ale s respektováním povětrnostních podmínek a stavu moře. Taktika plavby a pořadí navštívených míst se proto bude odvíjet od aktuální meteorologické předpovědi. Po celou dobu plavby se posádka střídá v přípravě jídla a podílí se na ostatních činnostech potřebných k zajištění plavby.

Kapitánem na zkoušku:

Opravdové námořní zkušenosti. Většinou se člověk účastní plavby jenom jako člen posádky s malou zodpovědností. Nebo pluje na zaoceánské lodi s veškerým komfortem. Tím se ale nepotká ani sám se sebou, ani s mořem. Plavba se mu může zdát nezábavná, nevybočující z každodenní reality. Můj způsob plavby Vám chce otevřít dveře za … Tím, že sami máte možnost řídit loď. Tím, že sami můžete ovládat plachty a navigovat.

Plavba pod plachtami nás vtáhne do jiného světa, než je ten, který většinu z nás obklopuje. Problémy zůstávají daleko na břehu a jediné, co nás začne zajímat, je právě ten relaxující koloběh: plavba pod plachtami, vítr, slunce, jídlo, odpočinek.

Tou dobou se ti z Vás, kteří budou na lodi poprvé, budou těšit z vlastních již nabytých zkušeností v ovládání lodě a uspokojujících pocitů z toho, že právě Vy sami řídíte loď a neomylně ji vedete k cíli.

Nejčastější otázky:

Na co se nejvíce ptáte - zobrazit

Přihlásit se na plavbu.

všechny plavby