TK - plán akce  

Expedice Trollveggen 10.8. - 19.8.2024

Přihláška na plavbu:

Expedice Trollveggen

„Zažijte dobrodružství mezi norskými fjordy.“

Prožijte se mnou 10 denní expediční plavbu Norskem.

Jedná se o kombinovanou plavbu s poznáváním norské přírody a krás hluboce zaříznutých fjordů do norské pevniny. Těšit se můžete na krátké i dlouhé etapy plavby mezi stovkami ostrovů prokládané výstupy na pevninu a kotvením ve fjordech.

Cílem je plavba sama, každodenní střídání dne a noci, východů a západů slunce, pohled na nekonečnou vodní hladinu.

ilustrace

Co se naučíte:

Samostatně řídit loď pod plachtami.
Orientovat se v námořních mapách.
Používat moderní navigační přístroje.
Důvěřovat sami sobě i na širém moři.
Plánovat trasu s ohledem na počasí weather routing.
Plánovat logistiku plavby.
Navigovat i klasicky bez GPS.
Řešit krizové situace (MOB).
Plout po větru i křižovat proti větru.

Co plavbou získáte:

Poznáte sami sebe.
Získáte důvěru ve své schopnosti.
Plně vypnete z rutiny každodenního života a zrelaxujete.

Kdo může plout?
- Každý, kdo má chuť aktivně zažít plavbu na plachetnici.
- Může to být i Tvoje první plavba v životě.
- Jachtaři, kapitáni, kteří se chtějí zdokonalit.

Kdy a kam poplujeme?

Termín: 10.8. - 19.8.2024

Plavba z Trondheimu po ostrovech a fjordech do Molde spojená s trekem na Trollvegen (Stěnu Trolů).

Vyplujeme z Trondheimu, který je perlou centrálního Norska, tisíc let starého města s malebnými uličkami, kde se snoubí dávná historie kdysi bývalého hlavního města s moderní dobou. Poplujeme mezi ostrůvky západního pobřeží Norska. Zastavíme se na málo osídlených ostrovech a přistaneme i na ostrově ONA. Vplujeme do fjordů a postupně doplujeme až do Andalsnes, odkud začne náš trek Trolí stezkou až na Trollveggen nejvyšší evropskou kolmou stěnu. Nakonec doplujeme do Molde, kde naše expedice zkončí.

Itinerář

Vlastní plavba začíná naloděním v den, který je uveden jako začátek plavby. Bližší informace Vám zašleme e-mailem. Po nalodění se posádka společně dohodne a zajistí nákup potravin na plavbu.

mapa
  • Jakou lodí poplujeme?

Jaká je cena a způsob dopravy?

Členský příspěvek za účast na plavbě je stanoven ve výši:
1 osoba 22 000 Kč

Příspěvek je splatný okamžikem závazné rezervace místa na lodi. Storno pak již není možné, pouze za sebe najít náhradu, se kterou bude souhlasit kapitán. Příspěvek neobsahuje vlastní dopravu na místo začátku plavby a dopravu z konce plavby zpět, poplatky za přístavy, spotřebovanou naftu do lodi, případné dokoupení plynu na vaření a nákup zásob jídla. Technické náklady se dělí rovným dílem mezi všechny osoby na lodi. Náklady na jídlo se dělí rovným dílem mezi posádku, která stravuje kapitána. Předběžný odhad dodatečných nákladů na místě při 5-členné posádce je na osobu tento:

* technické výdaje (přístavy, nafta, plyn apod.): 120 EUR
* potraviny (podíl na společném nákupu zásob): 150 EUR

Dopravu na místo vyplutí a zpět z místa připlutí doporučujeme řešit letecky. Orientační cena zpáteční letenky Praha-Trondheim, Molde-Praha je 8 000 Kč s odbaveným zavazadlem.Platí pravidlo: čím dříve se letenky objednají, tím bývají levnější.

Jaké podmínky můžeme během plavby očekávat?

Norskému pobřeží dominuje Golfský proud, který má vliv na to, že mořská voda v zimě nezamrzne, ani daleko na severu. To znamená, že je zde vyšší průměrná teplota, než je běžné v příslušné zeměpisné šířce. Přesto, že úroveň srážek je za rok velmi vysoká, jsou v létě srážky minimální, jde spíše o krátké přeháňky. Teploty se v létě pohybují průměrně mezi 13–16 stupni ve střední části Norska. Síla a směr větru se v Norsku značně mění v důsledku rychle se pohybujících tlakových front. Větry vanoucí podél pobřeží a v horách mají často značnou sílu. Je třeba počítat i s bouřlivým počasím, kdy teplota větru v noci bude kolem 10°C. To v prudkém větru a vodní tříšti znamená, že je potřeba se obléci teple jako na horách při 0°C.

Jak plavba probíhá?

První den po příletu dojde k nalodění posádky na loď a společnému nákupu potravin na danou etapu. V průběhu tohoto a následujících dnů Vás postupně seznámím s lodí a vším, co je potřeba vědět. Dle domluvy posádky naplánujeme jednotlivé denní etapy, jak daleko a kam ten den poplujeme, výstupy na pevninu a další aktivity. Vše domluvíme tak, aby Vám to vyhovovalo, ale s respektováním povětrnostních podmínek a stavu moře. Taktika plavby a pořadí navštívených míst se proto bude odvíjet od aktuální meteorologické předpovědi. Po celou dobu plavby se posádka střídá v přípravě jídla a podílí se na ostatních činnostech potřebných k zajištění plavby.

Kapitánem na zkoušku:

Opravdové námořní zkušenosti. Většinou se člověk účastní plavby jenom jako člen posádky s malou zodpovědností. Nebo pluje na zaoceánské lodi s veškerým komfortem. Tím se ale nepotká ani sám se sebou, ani s mořem. Plavba se mu může zdát nezábavná, nevybočující z každodenní reality. Můj způsob plavby Vám chce otevřít dveře za … Tím, že sami máte možnost řídit loď. Tím, že sami můžete ovládat plachty a navigovat.

Plavba pod plachtami nás vtáhne do jiného světa, než je ten, který většinu z nás obklopuje. Problémy zůstávají daleko na břehu a jediné, co nás začne zajímat, je právě ten relaxující koloběh: plavba pod plachtami, vítr, slunce, jídlo, odpočinek.

Tou dobou se ti z Vás, kteří budou na lodi poprvé, budou těšit z vlastních již nabytých zkušeností v ovládání lodě a uspokojujících pocitů z toho, že právě Vy sami řídíte loď a neomylně ji vedete k cíli.

Reference

Jak to vnímají ti, co už se mnou pluli:

Jaromír Meduna

„Na palubě lodi Ocean Journey jsem strávil 24 dní při plavbě z Cuxhavenu do Norska a plutím po norských fjordech. Vždycky jsem chtěl vidět Norsko z druhé strany břehu a tyto plavby mi k tomu nabídly jedinečnou příležitost. S kapitánem se musím cítit bezpečně a totéž platí i o lodi. Líbilo se mi jasné vymezení pravomocí členů posádky.“

Německo – Norsko 2017
Norsko – fjordy 2017