Tomáš Kůdela - BLOG

Tomáš Kůdela

yachting a expedice

Menu

Sociální sítě

Přidejte se

Březnová Biskaj 15.3.-27.3.2019
[obsazeno]

Gibraltarem do Středozemního moře 25.4.-5.5.2019
[obsazeno]

Z Cartageny na Baleáry 14.6.-24.6.2019
[obsazeno]

Letní plachtění z Mallorky na Menorku 27.6.-6.7.2019

Letní plachtění z Menorky na Sardinii 9.7.-18.7.2019

Z Malty na Krétu 2.8.-14.8.2019
[zbývá 1 místo]

Kolem Kréty na plachetnici 28.8.-6.9.2019
[obsazeno]

Podrobnosti

Staň se kapitánem

V rámci některých plaveb nabízím pro zájemce i praktický kurz yachtingu završený praktickou zkouškou pro získání vlastního kapitánského průkazu.

Čti více

VIP klubBlog

Tuto sekci pro Vás právě aktualizujeme. Každý první den v měsíci zde od 1.5.2019 najdete nový článek.

Přes Biskajský záliv

Přes Biskajský záliv

Při plavbě z luken a ze stropu stále kapou kapky vody. Ani trvale běžící naftové topení nedokáže vlhkost z lodi vyhnat. Po setmění přichází silná bouřka s kroupami, které souvisle pokryly palubu lodi. Četné blesky kolem lodi mlátí do moře a my se pereme s protivětrem ... (Publikováno 1.9.2017)

Celý článek

Pečivo na lodi

Pečivo na lodi

Už se Vám někdy stalo, že Vám pečivo na lodi zplesnivělo? My jsme to dříve zažívali často. Bochníky chleba šly přes palubu a my se za nimi smutně dívali, protože nám bylo jasné, že na moři si už jiné nekoupíme. (Publikováno 5.3.2017)

Celý článek

Jídlo na loď i na cesty

Jídlo na loď i na cesty

Kdo z vás už plul na plachetnici, tak ví, že vařit na lodi dobře a chutně není vždy sranda. A to, ať už váš pobyt na moři doprovází mořská nemoc či „jen“ neznalost kuchařského umění. (Publikováno 1.2.2017)

Celý článek

Sólová plavba přes Atlantik z Bermud na Azory

Sólová plavba přes Atlantik z Bermud na Azory

Je čtvrtek 7.4.2016 šest hodin ráno bermudského času. Doprovázím svou partnerku Martinu na letiště před jejím dlouhým letem domů z Bermud do Prahy. Já se pak vracím autobusem do města St. George, udělat poslední nákup potravin na dlouhou cestu oceánem. (Publikováno v My Boat 1.7.2016)

Celý článek

Poslední slovo: Petr Láska

Poslední slovo: Petr Láska

Minulost, přítomnost a budoucnost. Tři slova, která na časové ose vyjadřují celý náš život, třeba i ten jachtařský. Když se budeme snažit o jejich přesnou definici, pokud pro nás ovšem jako slova budou natolik důležitá, abychom se jimi vůbec zabývali, ocitneme se v nekonečnu úvah. (Publikováno v My Boat 1.6.2016)

Celý článek

Z Tenerife na Barbados - 2. etapa

Z Tenerife na Barbados - 2. etapa

Pátek 22. 1. 2016 v 17:30 UTC opouštíme Mindelo. Čeká nás 2 100 NM bez možnosti zastávky. Oceán nás vítá slabým zadním větrem a já demonstruji posádce uspořádání plachet „na motýla“. Po dvou hodinách jsme venku z průlivu mezi ostrovy Antao a Vicente. (Publikováno v My Boat 22.5.2016)

Celý článek

Z Tenerife na Barbados - 1. etapa

Z Tenerife na Barbados - 1. etapa

Ve čtvrtek 7.1.2016 odlétám ke své lodi, která na mne čeká na Tenerife. Necítím však žádnou radost, a to si jedu realizovat svůj dávný sen – přeplout Atlantický oceán, a to hned dvakrát... (Publikováno v My Boat 20.4.2016)

Celý článek

Z Kréty do Říma

Z Kréty do Říma

Celý rok strávila loď jachtařského instruktora Tomáše Kůdely na Krétě v maríně Agios Nikolaos, než přišel čas znovu vyplout. Vytýčeným cílem byla část Říma, italské městečko Fiumicino, a nebyla to žádná náhodná volba. (Publikováno v My Boat 1.6.2015)

Celý článek

Plavba z Říma na Krétu

Plavba z Říma na Krétu

V dubnu 2014 jsem společně se čtyřčlennou posádkou uskutečnil přeplavbu z Říma na Krétu. Tato plavba trvala 16 dní a celkem jsme napluli 880 námořních mil. Plavbu jsme si zpestřili návštěvou zajímavých míst, jako byly například termální lázně na ostrově Ischia, nebo výstupem na činnou sopku Stromboli.(Publikováno v My Boat 1.3.2015)

Celý článek

Jiné Středomoří

Jiné Středomoří

Vody Egejského moře, zvláště v oblasti východního pobřeží Kréty směrem přes Kásos na ostrov Karpathos, jsou známé tím, že jsou velmi větrné. (Publikováno v Yachting revue 1.2.2015)

Celý článek

Elektromotor pro dinghy

Elektromotor pro dinghy

Závěsné motory na gumových člunech, které potkávám v zátokách a díky nimž se posádky přemisťují od lodě na břeh, jsou téměř vždy spalovací (benzinové). Proč však nepoužít elektromotor? (Publikováno v My Boat 1.1.2015)

Celý článek

Topení na jachtě

Topení na jachtě

Je ti teplo, děvenko? Tuto známou větu z ruské pohádky Mrazík snad zná každý. Pokud trávíte na lodi více než týden v létě, pak tato otázka nabývá zásadního významu. Jarní, podzimní anebo zimní jachting má své kouzlo, které se však přes noc neobejde bez topení. (Publikováno v My Boat 1.11.2014)

Celý článek

Klidný spánek

Klidný spánek

V tomto článku popisovaný systém vychází z průběžného vývoje a praktického používání za 12 let námořního jachtingu. Systém jsem úspěšně používal jak na charterových lodích, tak nyní i jako pevně zabudovaný a doplněný o další funkce na vlastní lodi. (Publikováno v Yachting revue 1.9.2014)

Celý článek