TK - blog

Nebýt líný se vyplatí: denní znaky

Publikováno 1.5.2020

K dobré námořní praxi patří i používání denních znaků. Na malých či charterových lodích však často nebývají používány. V r. 2017 jsem byl vyšetřován policí a právě vyvěšení denního znaku hrálo zásadní roli. Proč? A jak se vám může nepoužití denního znaku dle COLREGU nevyplatit?

Mnoho let se plavím po mořích a dle dobré námořní praxe vyvěšuji denní znaky. Jednal jsem tak i v kritické situaci, kdy se pro mne použití denního znaku stalo významným bodem mé vlastní obhajoby.

Nejdříve však trochu teorie. Jaké máme denní znaky a kdy je musíme použít?

Denní znaky pro plachetnici

Pro plachetnici prakticky potřebujeme jenom dva denní znaky, které vystavujeme dle COLREG.

  • koule - označuje plavidlo na kotvě
  • kužel - špičkou dolů označuje plachetnici používající současně plachty a strojní pohon

Denní znaky musí být vystaveny nejen od východu do západu slunce, ale i za soumraku nebo úsvitu, kdy už jsou rozsvícena světla.

Kužel špičkou dolů

denní znak kužel

Odvažuji se tvrdit, že vystavení znaku kužele špičkou dolů na plachetnici, většina skiperů ignoruje. Mnohdy je to dáno už tím, že na některých charterových lodích ve výbavě kužel prostě chybí. Přesto stále potkávám spousty lodí, které plují s vytaženou hlavní plachtou a zároveň jsou poháněny motorem. K plavbě s vytaženou hlavní plachtou za současného použití motoru vedou obvykle 3 důvody.

  • lenost - hlavní plachta se kasá pracněji než svinout genou, a co kdyby za chvíli zase fouklo?
  • úspora paliva - fouká slabě pro požadovanou rychlost, tak proč nepřidat motor a využít zbytky větru aby motor mohl běžet pomaleji.
  • snížení rozkmitu lodi - vítr prakticky není, plujeme na motor a lodí zmítají boční vlny. Vypnutá hlavní plachta s ráhnem přitaženým na střed vytvoří svojí plochou dynamickou vzduchovou brzdu a plavba se stane o něco klidnější.

Bez ohledu na důvod, v případě, že je vytažená jakákoli plachta za současného použití motoru k pohonu lodi, je povinnost plavidlo označit za dne denním znakem, tak jak to naprostá většina skiperů udělá v noci rozsvícením příslušného světla.

Koule

denní znak koule

S koulí je to o poznání lepší, myslím tím, že s použitím koule na kotvících lodích se setkávám častěji než to bylo v případě kužele. Samozřejmě někdo namítne, že v zátoce, kde je kotviště není pochyb o tom, že tam ty lodě kotví. Vyjdu-li ale z pravidel COLREG tam žádné rozlišení není. Prostě zakotvím a vyvěsím kouli, je to za minutu hotové. A i po světě jsem se setkal s odlišnými zvyky. Při pohybu v chorvatských vodách jsem na kotvících jachtách kouli prakticky neviděl. Zatímco v sousedící Itálii lodě kotvící v zátokách koule vystavovaly celkem pravidelně.

A proč to vlastně píši? Protože si myslím, že je dobré si zautomatizovat úkony jejich pravidelným vykonáváním, které stejně máme provádět a ne si hledat výmluvy pro vlastní pohodlnost proč právě teď nevidím důvod denní znak vystavit. Neboť až nastane situace v níž je vážný důvod znak vystavit, tak s největší pravděpodobností v nastalém stresu, pokud provedení úkonu nemáme zautomatizované, zapomeneme jej udělat.

Jak se mi to vyplatilo?

Je podzim roku 2017 a já s posádkou připlouvám do přístavu v Sassnitz na Rujáně. Projíždíme mezi přístavními majáky na konci vlnolamu a vplouváme do přístavního bazénu. Posádka kasá plachty a já startuji motor. Vzápětí motor selže a my se měníme v neovladatelné plavidlo, které je tlačeno větrem o síle 6 Bf ke břehu přístavu. Okamžitě rozhoduji o spuštění kotvy. Současně umisťujeme denní znak – černou kouli. VHF rádiem vysíláme zprávu SECURITE na 16. kanále, abychom upozornili na náš problém, díky kterému nouzově kotvíme v přístavním bazénu v plavební dráze. Za několik minut do přístavu vplouvá turistická loď, která nás úplně ignoruje a míří kurzem přímo na nás. Opět se snažím je VHF rádiem upozornit na náš problém, ale bez reakce. Kapitán lodi projede jen metr od naší lodi. Pro průjezd okolo nás si vybral schválně tu stranu, kde mezi naší lodí a břehem bylo výrazně méně místa, aby nás „potrestal" za naše dle jeho názoru ignorantství, že kotvíme ve vjezdu do přístavu. Jasně nám svůj názor dává najevo vztyčeným prstem. Uf, to bylo o fous. Po chvíli se mi podaří opravit motor a úspěšně přistáváme mezi vyvazovací kůly zádí k pontonu. Odcházím z lodi do kanceláře mariny. Po cestě mě zastavují dva ozbrojení policisté a ptají se, zda jsem kapitánem lodi Ocean journey. A začíná vyšetřování. Proč jsem kotvil ve vjezdu do přístavu? Kapitán pasažérské lodi uvedl v prostestu, že jsem ohrozil jejich bezpečnost. Dochází na výslech posádky. Jakmile si policisté ověří, že jsme měli vyvěšený denní znak - kouli v okamžiku, kdy jsme použili kotvu - je vyšetření u konce. Náš postup shledávají správný a s omluvou za zdržení, přátelsky odcházejí.
A to jeden z důvodů, proč se vyplatí nebýt líný. Může vás to zachránit.

Přečtěte si reportáž z plavby při které se to stalo. Proč nám selhal motor? A jak došlo k tomu, že jsme byli uvězněni ve Švédsku v marině a nemohli vyplout? Nebo vás láká návštěva britské ponorky „Tichý zabiják“ ve městě Sassnitz, kam jsme po této události zamířili zrelaxovat? Plavba a kurz kolem Dánska.


Seřizování takeláže: vanty

Seřizování takeláže: vanty

O rychlosti plachetnice rozhoduje jak trimování plachet, tak i celkové vyladění takeláže. Loď, která má špatně nastavenou takeláž je pomalejší, hůř stoupá proti větru a může být i náchylnější k vážné technické závadě jako je pád či zlomení stěžně. Dnes se podíváme podrobně na nastavení předpětí vantů. (Publikováno 1.3.2020)


Poslední slovo - Petr Láska

Poslední slovo - Petr Láska

Minulost, přítomnost a budoucnost. Tři slova, která na časové ose vyjadřují celý náš život, třeba i ten jachtařský. Když se budeme snažit o jejich přesnou definici, pokud pro nás ovšem jako slova budou natolik důležitá, abychom se jimi vůbec zabývali, ocitneme se v nekonečnu úvah. (Publikováno v My Boat 1.6.2016)


Ochrana elektroniky na lodi

Ochrana elektroniky na lodi

Neznám náročnější prostředí pro elektroniku než právě mořské prostředí. Problémy se selháváním elektroniky jsou častým jevem a dějí se v tu nejméně vhodnou chvíli. Před časem mi padly do oka produkty značky Nanoprotech, které jsou založeny na bázi nanotechnologie. V článku se s vámi podělím o své zkušenosti, jak díky těmto produktům můžete mnohým problémům s elektronikou předcházet. (Publikováno 1.2.2020)