TK - blog


Tipy na plavbu kolem Menorcy

Pro své stabilní počasí je Menorca vhodnou destinací i pro začínající jachtaře a odmění se jim nádherně průzračnou vodou a množstvím kotvišť na svém pobřeží.

Kdy se na Menorcu vydat?

To samozřejmě záleží na tom co chceme při plavbě zažít. Pokud od plavby očekáváme teplé počasí s možností koupání se v moři, tak doporučuji vyrazit na Menorcu od května do konce září. Pro romanticky založené jedince, kteří preferují menší počet lodí v zátokách na kotvištích bych doporučil si zvolit okrajové termíny mimo červenec a srpen.

Menorca je známá jako jedna z destinací s nejčistší a nejprůzračnější vodou v celé Evropě. Na rozdíl od Mallorky je Menorca méně turisticky navštěvovaná. Ostrov je bohatý zejména na kámen a tak z kamení je tu téměř vše. Geologicky odlišná je severní část ostrova vůči jižní části. Severní pláže jsou pokryté hrubším tmavě červeným pískem a pobřeží lemují většinou červené skály. Na jihu převládají vápencové skály s propastmi a roklemi a na jižních plážích se setkáte s jemným bílým pískem. V dalším textu se podíváme na několik zátok na severním pobřeží ostrova.

Kam plout?

Místa, která popisuji dále můžete využít k naplánování trasy plavby, pokud aktuální meteorologické podmínky budou příznivé pro uváděnou trasu. Na interaktivní mapě jsou označená místa, která jsem poznal. Jak pracovat s mapou je uvedeno v ovládání mapy. Pro lepší orientaci v dalším textu jsou v popisku místa očíslována a jejich čísla v dalším textu jsou uvedena v hranatých závorkách a po kliknutí na nadpis se místo zobrazí v mapě.


Cala de Algalarens [1]

Pokud na Menorcu poplujete z Mallorky, například z přístavu Puerto de Cala Rajada, který popisuji v tipech na plavbu kolem Mallorky , tak po 35 NM plavby severovýchodním kurzem spatříte tyto načervenalé skály, mezi kterými se rozkládá prostorná zátoka.

Zátoka nabízí dvě písečné pláže a písečné dno s hloubkou od 3 do 10m pro bezpečné kotvení. Zátoka je otevřená na sever a pro větry z jiných směrů poskytuje dobré krytí. Divoká a zachovalá mořská flóra objímá zalesněné skalnaté pobřeží této části ostrova. Dvě jemné písečné pláže lemované tyrkysovou vodou kotviště tvoří nádhernou scenérii. Navzdory kráse pláží není toto místo mezi turisty příliš oblíbené, protože je obtížně dostupné po souši. Je to tedy vysněný ráj jachtaře hledající klid a pohodu. Populární, ale nikdy nepřeplněné kotviště je prostorné a snadno pojme až 30 lodí.

Cala Arenal [2]

Když zatoužíte po změně vyplujete z Cala de Algalarens [1] krátkou 18 NM dlouhou etapou východním směrem do Cala Arenal d'en Castell [2]. V mělkém písčitém dnu dobře drží kotva a uzavřený tvar zátoky poskytne výjimečnou ochranu před větrem a vlnobitím. Perfektní prostředí pro pár dní relaxace a využití mnoha komodit obydleného pobřeží. Průzračně modré vody kotviště jsou domovem vzkvétajícího mořského života pro milovníky šnorchlování a potápění. Přestože je zde přes den docela rušno, večery jsou klidné a tiché. Oblast skýtá pohodlí na kotvě a mnoho aktivit, které jsou v tomto přímořském letovisku k dispozici – bary, restaurace, vodní aktivity (půjčovna loděk, šlapadel se skluzavkou), pláže, trekking.

Protože je zátoka poměrně úzká a nabízí pohodlné kotviště jen pro pár lodí, nemusí být snadné zde v létě najít volný prostor k zakotvení.

Cala en Vidrier [3]

Další možnou zastávkou na kotvě vzdálenou pouhých 8 NM plavby z Cala Arenal d'en Castell [2] může být zátoka Cala en Vidrier [3]. Je zde velmi rozlehlé kotviště, otevřené na východ poskytující dobré krytí pro větry z jihu, západu a severozápadu. Dno je zde písčíté místy porostlé. V písku zde kotva výborně drží.

Severní část zátoky je krytá ostrůvkem Colom s hezkou písečnou pláží ze západní strany.

Na pláž ostrova Colom se dostanete ze zakotvené lodi snadno ve člunu.

Člunem se také dostanete do rozkošné rušné vesničky s rybářskými domky a restauracemi. V samotné zátoce před vesnicí se kotvit nedá, je plná malých i velkých bójí a k nim vyvázaných malých člunů. Před zátokou to jde dobře na 5m a bez chaluh ale doporučuji kotvit dále, pokud nechcete aby kolem vaší lodě neustále jezdily čluny. Vesnice je po sezóně přibližně od poloviny září bez kouzla, restaurace jsou zavřené. Další krátkou etapou 10 NM doplujete do hlavního města Mahón.

Club Maritimo de Mahón [4]

Ve městě je více možných přístavů, ale v letní sezóně bývají zcela obsazeny a bez předchozí rezervace získání místa je věcí náhody. Přístavy se výrazně liší cenou i když jsou prakticky vedle sebe. Jako nejlevnější marina mi přišla klubová marína "Club Maritimo de Mahón", kde je mooringové stání u městského nábřeží přímo před restauracemi a v roce 2019 jsem zde za noc zaplatil 70 EUR.

Marina Mahón [5]

Marína ve městě Mahón na Menorce, mooringové stání u pontonů oddělených od nábřeží uzamčenou bránou. Proti klubové maríně zde vycházela noc v roce 2015 na 130 EUR za loď dlouhou 12,5m. Ceny jsou zde i silně závislé na aktuální poptávce, která souvisí s roční dobou.

Město Mahón je samo o sobě krásné a malebné a stojí za návštěvu. V srdci historického centra města naleznete rybí tržnici „Mercado de pescados“ a můžete si užít dle vlastního výběru různé speciality z ryb, plodů moře či různých mas.



Rozhovor: Při dovolené na lodi zůstanou všechny běžné starosti na břehu

Rozhovor: Při dovolené na lodi zůstanou všechny běžné starosti na břehu

V odpovědi na otázku, kam se vydat za letním relaxem, se s mořem nemusí nutně pojit jen předložka „k“, dá se totiž vyrazit i „na moře“. A to nemusíte být jachtař. Co člověka vede k tomu, aby místo na pláži strávil dovolenou na plachetnici, to v rozhovoru poodhalila Monika Nisznanská, která byla již čtyřikrát členkou posádky na mé plachetnici Ocean Journey. (Publikováno 1.5.2019)


Sólové přistání bokem k molu

Sólové přistání bokem k molu

Ukážeme si jak bezpečně sólově, ale i s posádkou, pomocí springu přistát bokem k molu i když od břehu fouká silný vítr, aniž by jste potřebovali bow thruster. A i v případě, že bow thruster (příďový příčný pohon) máte, nikdy nevíte, kdy selže nebo jeho síla nebude stačit na přetlačení silného větru. Proto je dobré umět s lodí manévrovat jen s pomocí hlavního motoru, kormidla a lana. (Publikováno 1.10.2024)


Kotvení - proč se nevázat ke břehu

Kotvení - proč se nevázat ke břehu

Kotvení rozšiřuje svobodu výběru místa a proto kotvím rád. Často vídám lodě na kotvě vyvázané zároveň i ke břehu. Sám to nedělám, považuji tento způsob za rizikový, jak jsem se ve svých začátcích sám přesvědčil. Proč to nedělat blíže vysvětluji ve článku. (Publikováno 2.1.2025)