TK - blog


Plavíme se na jachtě s miminkem od narození do 1 roku

Publikováno 1.6.2023, autor: Martina Kůdelová

Je vhodné plout vůbec na plachetnici s malými dětmi nebo je lepší nechat je u babičky? A když už se rozhodnete proto, je na loď vzít, co od takové plavby můžete očekávat a jak se na ni připravit? Co má smysl vzít si s sebou na plavbu za hračky a jak zajistit bezpečnost kojence? Máte představu, jak dlouhé plavby je vhodné plánovat? Ať už jste rodič nebo prarodič malého prcka, v článku najde tipy, které vycházejí z naší zkušenosti s miminky na palubě.

Tomášek plul na lodi poprvé ve 2 měsících a to hned na 4 týdny. Rebeka kvůli spadlému stěžni byla poprvé u moře až v 6 měsících a to jsme se chodili do moře jen koupat.

Jaká kritéria vzít v potaz při rozhodování, zda plout s miminkem

Zda se dítě rozhodnete vzít s sebou na loď nebo ho radši svěříte babičce, záleží na tom, jak chcete vaši dovolenou pojmout. Pokud si chcete raději odpočinout a umíte si dovolenou bez dětí představit, běžte do toho. Naše nastavení je jiné. Máme děti proto, že chceme být s nimi. A chceme, aby i ony byly rády s námi v aktivitách, které jsou pro nás v životě důležité. A bez lodi to prostě nejde. Počítejte však s tím, že s miminky na lodi bude vše náročnější, bude trvat delší dobu a možná po rodinné dovolené na lodi budete potřebovat další zaslouženou dovolenou. Protože neustálá pozornost opravdu vyčerpává…

Za nás platí jednoduché pravidlo. Pokud chcete, aby se dítě přidalo na jakoukoli aktivitu s vámi, adaptujte ho co nejdříve. Důvod? Malé miminko vám nikam neuteče. Beky plula poprvé až ve 14 měsících a to už čile chodila. Vlezla úplně všude, i kam nemohla a největší zábava pro ni byla snažit se skočit do vody, aby se mohla koupat. Nejvhodnější čas na plavbu je tedy takový, kdy miminko ještě ani neleze.

Některá miminka hodně času za plavby prospí (to tedy nebyl Rebeky případ). Děti se jako malé velmi rychle aklimatizují a jak rostou, je s nimi na lodi méně starostí, protože se po lodi umí pohybovat a už vědí, co od plavby mohou očekávat. Když pozoruji na lodi dospělé, jsou často celí omlácení a samá modřina a naše děti? Nic. Za velkých vln sedí v podpalubí a hrají karty, někdy si malují nebo čtou…. Pokud tedy plánujete trávit se svojí rodinnou více času na lodi, běžte do toho v okamžiku, kdy je především maminka připravená a vnitřně přesvědčená o takové plavbě. Pokud má strach, nenuťte ji. Dítě je v takto nízkém věku citově navázáno na maminku a nasává její emoce. To hlavní, co miminko v tomto věku potřebuje je spokojená maminka. Na to myslete v prvním případě. Pokud tomu tak nebude, máte se na co těšit a plavba za křiku, vztekání dítěte a nervózní maminky asi není zrovna to, co by chtěl někdo dobrovolně zažít.

Maminku bude na plavbě čekat především kojení či krmení miminka, které je častější než na souši. Výhodou u kojenců je také to, že nedostávají mořskou nemoc, protože nemají dostatečně vyvinutý smysl pro rovnováhu.

Výběr destinace, délka plavby a nezbytnost stínu na palubě

Výběr destinace nepodceňujte. Určitě bude s děťátkem snadnější jet na dovolenou k teplému a klidnějšímu moři. Dopředu si zjistěte, jaké denní teploty můžete očekávat.

Teplo může vaše miminko pěkně potrápit. Proto zajištění stínu na palubě je nezbytností. K jeho vytvoření můžete použít plenky, prostěradla či bimini.

Obzvláště na lodi má svůj význam pokrývka hlavy, myslete i na to, že na lodi fouká a je třeba chránit i ouška miminka. Skvěle poslouží letní čepice s ochranou krku a ideálně i s kšiltem. Zavazování na šňůrku či gumičku je také velkou výhodou.

Já jsem při silnějším větru strávila hodně času v kokpitu na zemi s dětmi v ruce, nefouká tu tolik vítr a jedná se o stabilní prostor.

Pokud se ptáte, kolik hodin je vhodné plachtit, aby to miminko zvládlo, tak to je velmi individuální. Počítejte však s aklimatizační dobou alespoň 2 – 3 dnů. Miminko si postupně zvyká na vyšší teplotu, změnu prostředí a pravděpodobně i nová pravidla, protože vše nedokáže běžet ve stejném rytmu, jak jste zvyklí z domova. Plánování trasy kolem 3 h by mělo být pro většinu dětí v pohodě. My ze začátku s Beky volili jen krátké vyjížďky na moře a po několika hodinách se vraceli zpět do mariny. Samozřejmě ideální jsou krátké přejezdy s více zastávkami. Pokud potřebujete plout dále a máte strach, co na to vaše miminko, zvolte plavbu v době, kdy spí (mnoho rodin pluje v noci či vyplouvá brzy ráno). S malým dvouměsíčním Tomáškem nebyl problém, takže jsme pluli i za slabého vánku etapy okolo 20 NM (plavby trvaly až 7 hodin), kotvili na moři a až po devíti dnech zajeli do prvního přístavu. Počasí si nenaplánujete, tak mějte na paměti, že vás mohou zastihnout i silnější větry. Tomík Jugo zvládal dobře a vždy „těžší“ podmínky zaspal ve své hamace.

Při plavbě je však třeba myslet i na „dětské“ potřeby. A jak je to s miminkem?

Bezpečnost na palubě, bezpečný spánek a plavební pomůcky

Pokud plánujete plout s miminkem, ale i starším dítětem, určitě považujeme za důležité s vaším záměrem seznámit zbytek posádky dostatečně dopředu.

NA PALUBĚ

My využívali látkové nosítko Emitex a to několika způsoby. Za plavby viselo buď v kokpitu nebo za hrubšího moře v podpalubí. Vlny do 1 metru a vítr 20 uzlů Tomík v klidu prospal právě v nosítku uvnitř lodi. Také se dá použít na kojení miminka a jeho uspávání na hrudi dospělého.

Na pohyb po palubě se nám osvědčilo ergonomické nosítko Manduca, které je vhodné od narození. Když jsme byli na lodi pouze ve dvou plus miminko a tomu se nechtělo být zrovna v hamace, manžel vzal dítě do manduky. Výhodou oproti šátku je poměrně rychlé šoupnutí dítěte dovnitř a nemusíte nic vázat. Každopádně je třeba si uvědomit i riziko tohoto způsobu. Nezkušený člověk má větší pravděpodobnost zakopnutí, bude více neohrabaný… Doporučujeme tedy ideálně mít k dítěti další osobu. Často ji dokáže zastoupit i starší sourozenec nebo dejte miminko do nosítka ke zkušenějšímu jachtaři.

Co se týká záchranných pomůcek, tvrdě jsem vyžadovala, aby děti měli na sobě záchrannou vestu s popruhem do rozkroku a ještě byly připoutání harnesem. Toto opatření platilo vždy při pohybu s dětmi na přídi a také při větších vlnách a silnějším větru.

Protože však pohyb v záchranné vestě je značně omezen a dítě se pod ní hodně potí, tak jsme za mírnějších podmínek dávali přednost dětské plavací vestě Konfidance.

Žádné kšíry děti za plavby neměly.

A jak jsme řešily přistávání /a další manévry, když jsme byli na lodi sami? Dítě jsme dali do vaku, kde se spokojeně houpalo. Často se ale stalo, že mě dítě potřebovalo právě v okamžiku manévru. Pak si buď kapitán musel poradit sám nebo ideální je mít na lodi někoho, kdo mu při manévrování pomůže. V našem případě to byl často Tomášek.

V PODPALUBÍ

Zhotovení závěsu pro odpočívání miminka, tak to byla pro Tomáše výzva. Použil zde opět látkové nosítko Emitex. Využito bylo ještě na chartrové lodi, takže šlo hlavně o to, dokázat ho upevnit bez vrtání. Za nás je toto řešení spaní kojenců v kajutě nepřekonatelné. Dále je vhodné zajistit „nosítko“ pružnou šňůrkou, aby se nemohlo moc rozhoupat. Toto řešení je vhodné opravdu pro maličká miminka, co se sami ještě neotočí.

Pro větší děti, kde už předpokládáte, že se dokáží otočit, jsme volili Hamaku závěsnou postýlku pro miminka, která má navíc upínací systém pro bezpečí dítěte. V 8. měsících se v ní ale už Beky dokázala posadit a tím se stala méně bezpečnou. Oproti tomu Tomík v ní v 8 měsících překonal svou první velkou přeplavbu přes Atlantik a to z Tenerife na Kapverdy. Hamaku jsme zavěšovali tedy raději kvůli bezpečnosti nad postel. Dle výrobce je vhodná pro děti do 12 měsíců.

Při psaní tohoto článku jsem také narazila na pojem „lee cloth“ (používáme v boční kajutě proti vypadnutí dospělých) a určitě i to může být fajn řešením, pokud chcete dítěti dopřát prostor na hraní a bojíte se, že by vám spadlo z postele. My si vždy vystačili s hromadou polštářů, kterým bylo dítě obloženo + na zemi byla z jiné kajuty matrace a okolo vše obloženo peřinou.

Někteří z jachtařů používají vajíčko, které ukotví v kokpitu. My ho nikdy na lodi nepoužili. Důvody byly dva. Zaprvé nepohodlnost pro dítě. Přeci jen pokud je v hamace, má možnost se více hýbat, houpe se a je to pro ně podstatně příjemnější. Druhým důvodem bylo opět řešení s ukotvením vajíčka, aby nedošlo k případnému pádu.

PLAVÁNÍ V MOŘI

Na nebezpečnost nafukovacího kruhu s kalhotkami nás na hodině plavání upozornila lektorka. Stačí chvilička vaší nepozornosti, třeba když se zapovídáte… Pokud se dítě v kruhu přetočí, zůstane v něm uvězněno a samo se neotočí zpět.

Naše děti se chodili koupat v již zmíněné dětské plavací vestě Konfidance. Její velkou výhodou je, že je vyrobena z neoprenu, který zajišťuje teplo. Zároveň má vestička několik vyjímatelných plováků, díky kterým si regulujete vztlak vesty a s každým zlepšením ubíráte vždy 2 plováky, aby se vaše děťátko mohlo zdokonalovat v plavání. Oficiálně je nejmenší velikost vesty od 18 měsíců, my ji ale vždy doplnili nafukovacími rukávky pro maximální bezpečnost.

HRAČKY NA LODI

U takto malých dětí moc hraček na loď brát nemusíte, ale určitě se nějaké hodí.

Do 6 měsíců věku vám postačí:

Hračky vhodné na loď pro děti od 6-12 měsíců:

Jedním z hlavních komfortů, které je fajn vašemu miminku dopřát je malý nafukovací člun s vodou, která se rychle ohřeje. Děťátko si může v klidu hrát a vy plout. Nezapomeňte na plastové kelímky na nalévání vody. Pokud nemáte možnost bazénku, dejte dítěti k dispozici třeba kyblíček s vodou, ať si může hrát. Moc fajn jsou i plovoucí zvířátka.

Rebeka už od narození byla „dle vývojových tabulek“ napřed. Takže v sedmi měsících se začala stavět na nožičky a nebyl pro ni problém prolézt kdejaký kout. Pro nás to bylo jednoznačně jedno z nejnáročnějších období. Mělo jednu výhodu. Jako hračka v tomto věku posloužilo téměř cokoli. Beky bavilo vyndavat věci z plastových krabiček a dávat je zase zpět (např. pytlíky od čajů, postačí i balík s plenkami).

Na závěr přidáváme malou rekapitulaci a pár tipů, které výše nezmiňuji, co je vhodné míst s sebou na plavbu s miminkem do 1 roku:

Síť na zábradlí (safety net) – pokud už děti lezou, určitě je vhodné jí mít nainstalovanou minimálně kolem kokpitu (u Tomáška jsme instalovali kolem celé lodi, u Rebeky právě jen kolem kokpitu). Také vám pomůže v zachycení hraček, které by jinak letěly přes palubu. Ve 3 letech jsme jí ale už nepotřebovali.

  • Plenky či prostěradla na vytvoření stínu + klobouček ideálně přes uši a s krytím krku
  • Látkové nosítko Emitex na spánek miminka na palubě
  • Manduca či šátek na nošení miminka
  • Hamaka závěsná postýlka pro miminka
  • Dětská záchranná vesta s harnesem
  • Dětská plavací vestě Konfidance + křidélka na plavání
  • Dětský celotělový koupací obleček
  • Oblečení s UV filtrem – jak UV filtr funguje a proč ho doporučujeme hlavně u dětí, si můžete přečíst v článku jachtařské oblečení a UV filtr
  • Hračky + hračky do vody
  • Dětská lékárnička – nezapomeňte na Nurofen k orálnímu podání a čípky do zadečku (je to kvůli tomu, aby se léky daly podávat po 3 hodinách). Osvědčil se nám i Tasectan Kids na průjmy, opalovací prostředky
  • Samozřejmě je třeba myslet na zásobu plenek, dostatek oblečení, lahvičku na pití (kaše) a za plavby hlídat, zda dítě přijímá dostatek tekutin
  • Golfky – to je otázka, vzali jsme 1x a na další plavby už netáhli. Mnohem lepší je dát miminko do nosítka. Když jsme s ním vyrazili na procházku, stejně většinou chyběly chodníky a nebylo kde s kočárkem jet. Také počítejte s tím, že pokud ho budeme mít za plavby na palubě, může vám zreznout nebo vyšisovat barva.

Co napsat závěrem? Loď je přeci jen jedna velká kolébka, a tak hlavně miminkům bude na lodi dobře… Pokud vás napadají další dotazy, klidně nám je napište a my se je pokusíme zodpovědět.

Pro inspiraci, jak taková plavba s miminkem na lodi vypadá, přikládáme video: Děti mohou plachtit už od narození. Je na něm zachycen Tomík od jeho 2 měsíců života až do 3 let.



Odplouvání bokem od mola

Odplouvání bokem od mola

Ukážeme si jak bezpečně pomocí springů odplout od mola, kde jsme vyvázáni bokem bez použití bow thrusteru (příďového příčného pohonu) či jiných metod jako je odtlačení lodi někým ze břehu. Třeba namítnete, že bow thruster na lodi máte, ale nikdy nevíte, kdy selže nebo jeho síla nebude stačit na přetlačení silného větru. Proto je dobré umět s lodí manévrovat jen s pomocí hlavního motoru, kormidla a lana. (Publikováno 1.9.2021)


Plavba kolem pobřeží a její rizika

Plavba kolem pobřeží a její rizika

V tomto článku si ukážeme rizika spojená s příbřežní plavbou. Za 20 let co vyplouvám na moře jsem většinu dramatických situací zažil či pozoroval právě u pobřeží. A pobřeží při plavbě vynechat nemůžeme, ba přímo naopak. Od břehů odplouváme a zase se k nim vracíme. Na otevřeném moři je jachta relativně v bezpečí. Nebezpečí na loď číhá u pobřeží, zvláště v bouři přiblížení se k pobřeží bývá vždy nebezpečné. (Publikováno 1.10.2022)


Jak opravit poškozený závit

Jak opravit poškozený závit

Šroub, který drží alternátor na bloku motoru, nejde dotáhnout - protáčí se. Zjišťuji, že došlo k úplnému stržení závitu v hliníkové patce, do které je šroub zašroubován. Bez utažení tohoto šroubu nenapnu klínový řemen, který pohání alternátor a pumpu chlazení motoru. Výborným řešením se ukázala sada na opravu závitů Helicoil. (Publikováno 1.7.2021)