Téma bezpečnosti by se určitě nemělo podceňovat. S čím vším je vhodné seznámit posádku ještě před vyplutím? Proč doporučuji stanovit si zástupce kapitána a nechávám posádku podepsat dokument o proškolení? Přečtěte si v článku.(Publikováno 1.11.2019)
Publikováno 1.8.2019
Nejste žádný fotograf profesionál, přesto byste ale rád/a měl/a z dovolené u moře hezké fotky. Slaná voda se pro váš přístroj může stát ale konečnou. Jaký si tedy pořídit fotoaparát, abyste mohl/a fotit i pod vodou?
Voda a zvláště ta slaná, je to nejhorší, co může postihnout elektronické přístroje. A právě při fotografování a natáčení na lodi za plavby není nouze o nějakou tu spršku slané vody přímo do objektivu fotoaparátu či kamery. Zvláště pokud chceme pořídit záběry z drsné plavby za silného větru a vln. Otázka jak chránit přístroje před slanou vodou je tedy na místě.
Z počátku jsem na fotografování na lodi používal digitální zrcadlovku ale za drsných podmínek jsem ji prostě na palubu nevzal. Zažil jsem totiž, jak jediná kapka mořské vody, která mezerou mezi objektivem a tělem fotoaparátu zatekla do přístroje, ho během minuty zcela zničila.
Další postupný krok bylo pořízení aquapacku na fotoaparát. Práce s přístrojem v pytli byla poměrně neohrabanou záležitostí. Prostě zrcadlovku jsem na loď přestal brát.
Protože rád natáčím videa, záležitost fotografování jsem začal řešit kamerou. Používal jsem kameru SONY HDR-CX690, na kterou jsem si pořídil vodotěsné pouzdro.
Nějakou dobu mi toto řešení připadalo ideální. Nevýhodou byla také trochu neohrabanost s kamerou ve vodotěsném pouzdře a zvláště problém, pokud jsem takto těžkou kameru potřeboval někam na lodi upevnit pro natáčení dění na palubě. Jinak záběry byly dostatečně kvalitní a nebyl ani problém, pokud kameru zalila vlna nebo jsem s ní skočil do vody a šnorchloval. Toto řešení jsem používal úspěšně několik let. Mimo potápění jsem pro snížení ruchů způsobených větrem dával přes mikrofony ještě silný molitan. Existující kamery typu GoPro a podobné mi nevyhovovaly velmi krátkým ohniskem (záběry rybím okem) s nemožností zoomu a chybějícím či nedokonalým zvukem.
Před rokem jsem začal používat kompaktní fotoaparát NIKON W300. Je to proti předchozímu řešení další kompromis, ale pro mne vyvážený získáním velmi operativního řešení.
Fotoaparát má pro použití na lodi ideální parametry co se týká odolnosti. Je sám vodotěsný až do hloubky 30 m. Disponuje optickým zoomem 1:5. Natáčí videa v dostatečné snímkové frekvenci 50p a rozlišení až 4K. Dle návodu by měl odolat pádu z výšky 2 m. Fotoaparát NIKON W300 mi umožní jak natáčet videa, tak pořizovat relativně dobré fotografie, jak na palubě lodi za všech možných podmínek, tak i pod vodou při potápění.
Nikdy však nezapomeňte, poté co byl fotoaparát použit ve slané vodě, jej ponořit do sladké vody na 10 minut, aby se odsolil. Následně jej osušte a teprve potom jej můžete otevřít pro připojení kabelu k nabíjení či stažení souborů.
Díky malým rozměrům a nízké hmotnosti není problém jej uchytit na mnoha místech na lodi pomocí univerzální svorky.
Pro snímky z nadhledu je možné na svorku našroubovat i teleskopickou selfie tyč a upevnit fotoaparát tak, aby snímal celý kokpit.
Sestavu příslušenství jsem doplnil ještě o malý stativ, který lze prodloužit selfie tyčí. Tak se se vším vejdu do malého pouzdra, které nezabírá žádné významné místo v zavazadle a snadno se přihodí do batohu na výlet.
- fotoaparát NIKON W300 (cena cca 9500 Kč)
- svorka Moza s dvojitou kulovou hlavou C1235 (cena cca 690 Kč např. u Škoda Foto)
- stativ Manfroto PIXI ministativ (cena cca 600 Kč např. u Škoda Foto)
- selfie tyč Velbon Ultra Selfie (cena cca 690 Kč např. u Škoda Foto)
Fotografie a filmy pořízené právě fotoaparátem NIKON W300 najdete v reportážích Březnová Biskaj 3/2019, Gibraltarem do Středozemního moře 4/2019.
Téma bezpečnosti by se určitě nemělo podceňovat. S čím vším je vhodné seznámit posádku ještě před vyplutím? Proč doporučuji stanovit si zástupce kapitána a nechávám posádku podepsat dokument o proškolení? Přečtěte si v článku.(Publikováno 1.11.2019)
Výběr správné obuvi na loď patří k jednomu z nejdůležitějších kroků a určitě není vhodné ho podcenit. V článku si ujasníme, jaký je rozdíl mezi jachtařkou obuví a běžnými teniskami. Víte, čím se jachtařské holinky liší od klasických a jak tedy vybrat vhodné boty na loď? Následující článek vychází z našich zkušeností a odborné konzultace s Tomášem Krejzou ze Sailing Centra s.r.o. Zabývám se v něm tedy především tím, jakou obuv používáme my a proč. (Publikováno 1.4.2024)
V nedávné době jsem s manželkou Martinou poskytl rozhovor pro časopis Vermont. A co se v něm dozvíte? Objevily se otázky tipu co nám jachting dává/bere, či jak zvládáme ponorkovou nemoc. V jakých destinacích se nám nejvíce líbilo, proč vlastně jachtíme, jaké jsou plavby s dětmi, naše plány a zabrousili jsem i do osobního rozvoje. (Publikováno 1.9.2023)