TK - blog

Poprvé na moři: jachtařské oblečení si nejprve půjčte - Tomáš Krejza

Publikováno 1.6.2019, aktualizace článku 31.3.2024 Tomáš Kůdela

Čeká Vás dovolená na jachtě a přemýšlíte, jak se obléknout? Pokud ještě nejste ostřílený jachtař a chystáte se na jednu ze svých prvních plaveb, přečtěte si o tom, jaké kalhoty a bunda vám dobře poslouží.

Nejdříve si musíme ujasnit, že nemluvíme o pobytu na jachtě se skleničkou v ruce a vybranými lahůdkami na stole. Mám na mysli jachting expediční. Pluje se při silnějším větru, střídáte se ve směnách u kormidla (ano, i za deště), více kotvíte, než trávíte čas v marínách, a na břehu vyrazíte častěji na nějaký kopec než do hospody.

Tentokrát jsem vyzpovídal Tomáše Krejzu, který je spolumajitelem společnosti Sailing Centrum s.r.o. V Praze má Tomáš se svým kolegou Milanem Hájkem prodejnu s jachtařským oblečením a vybavením a provozují i e-shop. Sám u nich rád nakupuji právě proto, že mi vždy poradí s výběrem jachtařského oblečení vzhledem k mému užití.

Tomáši, první a zásadní otázkou je, zda je nutné si kupovat jachtařské oblečení, pokud si chce člověk jachting jen zkusit?

Určitě ne, já doporučuji nejdříve si oblečení půjčit. Plavba samotná je značnou investicí a jachtařské oblečení rovněž. Jachting je ovšem návykový sport a myslím, že 90 % lidí, kteří ho jednou zkusí, se k němu vrátí. Po plavbě však už umí lépe definovat, co jim vyhovovalo, a dle jejich požadavků a oblasti budoucích plaveb jim rádi s výběrem vhodného oděvu poradíme. Přece jen je jiné oblečení vhodné pro plavbu v Chorvatsku a jiné při plavbě v chladných oblastech.

dovolena na plachetnici kotveni

Fotografie z plavby do Gibraltaru 2019 – část posádky má na sobě oblečení právě z půjčovny

Jaká je cena půjčovného jachtařského oblečení?

Jachtařský inshore komplet od značky Gill (bunda a kalhoty) půjčujeme za 2 400 Kč a offshore komplet Gill, která je vhodnější pro náročnější podmínky, za 2 800 Kč na 10 dní. Rezervaci si lze udělat i online, každopádně na to myslete dostatečně předem. V období, kdy jsou pořádány jachtařské kurzy a regaty, bývá zboží na období březen–duben často zamluvené už o Vánocích. Klienti Tomáše Kůdely mohou využít speciální VIP ceny (půjčovné inshore za 2 200 Kč a offshorové řady za 2 500 Kč).

Jestliže se zákazník, který si půjčil oblečení, rozhodne k zakoupení jachtařského kompletu u nás, odečteme mu cenu půjčovného v plné výši.

Pokud se rozhodnu koupit si jachtařské kalhoty a bundu, z jakých kategorií mohu vybírat?

Oblečení dělíme do tří základních skupin: inshore, offshore a ocean.

Inshore oblečení je vhodné pro příbřežní plavbu během rekreačního jachtingu. Určitě se dá použít i na plavbu po Středozemním moři, pokud v něm netrávíte příliš dlouhý čas. Orientační cena kompletu je 11 tis. Kč.

bunda Gill OS3 Coastal Men´s Jacket

bunda Gill OS3 Coastal Men´s Jacket, novinka r. 2018, cena 5 432 Kč

Offshore oblečení je oblečení určené pro dlouhé přeplavby bez nutnosti neustálého převlékání a sušení. Má oproti verzi inshore lepší parametry (vyšší vodní sloupec, vyšší límec) a většina zákazníků u něj nakonec skončí. Tuto verzi doporučuji např. pro oblast plavby v Baltu či kolem Irska. Jeho cena je okolo 17 tis. Kč.

Ocean oblečení je oblečení nejvyšší třídy, které odolá drsným nástrahám oceánu. V řadě ocean je použit stejný materiál jako u předchozí řady, ale rozdíl je ve střihu. Oblečení má méně švů, menší kapsy atd. Je vyrobeno tak, aby jachtař měl nejméně možností něco z něj utrhnout a zničit si ho. Navíc má zpevněná ramena a lokty. Orientační cena jachtařského kompletu je 35 tis. Kč.

Preferujete vy osobně nějakou značku? A proč?

(smích) Milan Hájek, který se stal v r. 2017 jachtařem roku, preferuje značku Gill. A mám raději značku Henri Lloyd. Líbí se mi na ní především větší elegantnost. Na druhou stranu však nemá tak široké portfolio a doba dodání zboží je delší než u značky Gill, u které může mít zákazník zboží do týdne na prodejně. Dokonce i takové, co není na e-shopu.

Existuje ještě skupina lidí, kteří si vystačí s tím, co mají doma. V dešti si obléknou rybářský oblek nebo používají oblečení na lyže či na outdoor. Můžete mi vysvětlit, jak se liší tyto oděvy od oblečení určeného speciálně pro jachting?

Lyžařské oblečení má často i podšívku. Nepočítá tolik s vlhkostí. Hlavní rozdíl je ale v tom, že v lyžařském oblečení se převážně stojí, sedí se jen na vleku. Na plachetnici především sedíte, proto je u jachtařských kalhot kladen důraz na zesílený sed. Podšívky jsou uzpůsobeny tak, aby nebraly vlhkost.

U rybářského a outdorového oblečení opět narážíme na problém s membránami. Jsou vyrobeny ze slabšího materiálu, což je činí náchylnějšími k poškození, a nejsou tak prodyšné. Velkým nebezpečím pro všechny typy oblečení mimo jachtařského je však sůl.
Naopak jachtařským svrškům sůl nevadí, počítá se s ní. I tak je ale důležitá údržba oblečení po každé plavbě.

Na to, jak se o jachtařské oblečení starat se podíváme v dalším článku.



Jak opravit poškozený závit

Jak opravit poškozený závit

Šroub, který drží alternátor na bloku motoru, nejde dotáhnout - protáčí se. Zjišťuji, že došlo k úplnému stržení závitu v hliníkové patce, do které je šroub zašroubován. Bez utažení tohoto šroubu nenapnu klínový řemen, který pohání alternátor a pumpu chlazení motoru. Výborným řešením se ukázala sada na opravu závitů Helicoil. (Publikováno 1.7.2021)


Odplouvání bokem od mola

Odplouvání bokem od mola

Ukážeme si jak bezpečně pomocí springů odplout od mola, kde jsme vyvázáni bokem bez použití bow thrusteru (příďového příčného pohonu) či jiných metod jako je odtlačení lodi někým ze břehu. Třeba namítnete, že bow thruster na lodi máte, ale nikdy nevíte, kdy selže nebo jeho síla nebude stačit na přetlačení silného větru. Proto je dobré umět s lodí manévrovat jen s pomocí hlavního motoru, kormidla a lana. (Publikováno 1.9.2021)


Fotoaparát k moři i pod vodu

Fotoaparát k moři i pod vodu

Nejste žádný fotograf profesionál, přesto byste ale rád/a měl/a z dovolené u moře hezké fotky. Slaná voda se pro váš přístroj může stát ale konečnou. Jaký si tedy pořídit fotoaparát, abyste mohl/a fotit i pod vodou? (Publikováno 1.8.2019)