Téma bezpečnosti by se určitě nemělo podceňovat. S čím vším je vhodné seznámit posádku ještě před vyplutím? Proč doporučuji stanovit si zástupce kapitána a nechávám posádku podepsat dokument o proškolení? Přečtěte si v článku.(Publikováno 1.11.2019)
Publikováno 1.6.2019, Tomáš Kůdela
Čeká Vás dovolená na jachtě a přemýšlíte, jak se obléknout? Pokud ještě nejste ostřílený jachtař a chystáte se na jednu ze svých prvních plaveb, přečtěte si o tom, jaké kalhoty a bunda vám dobře poslouží.
Nejdříve si musíme ujasnit, že nemluvíme o pobytu na jachtě se skleničkou v ruce a vybranými lahůdkami na stole. Mám na mysli jachting expediční. Pluje se při silnějším větru, střídáte se ve směnách u kormidla (ano, i za deště), více kotvíte, než trávíte čas v marínách, a na břehu vyrazíte častěji na nějaký kopec než do hospody.
Tentokrát jsem vyzpovídal Tomáše Krejzu, který je spolumajitelem společnosti Sailing Centrum s.r.o. V Praze má Tomáš se svým kolegou Milanem Hájkem prodejnu s jachtařským oblečením a vybavením a provozují i e-shop. Sám u nich rád nakupuji právě proto, že mi vždy poradí s výběrem jachtařského oblečení vzhledem k mému užití.
Určitě ne, já doporučuji nejdříve si oblečení půjčit. Plavba samotná je značnou investicí a jachtařské oblečení rovněž. Jachting je ovšem návykový sport a myslím, že 90 % lidí, kteří ho jednou zkusí, se k němu vrátí. Po plavbě však už umí lépe definovat, co jim vyhovovalo, a dle jejich požadavků a oblasti budoucích plaveb jim rádi s výběrem vhodného oděvu poradíme. Přece jen je jiné oblečení vhodné pro plavbu v Chorvatsku a jiné při plavbě v chladných oblastech.
Fotografie z plavby do Gibraltaru 2019 – část posádky má na sobě oblečení právě z půjčovny
Jachtařský komplet od značky Gill (bunda a kalhoty) půjčujeme za 1 500 Kč a VIP řadu značky Henri Lloyd, která je vhodnější pro náročnější podmínky, za 1 900 Kč na 10 dní. Rezervaci si lze udělat i online, každopádně na to myslete dostatečně předem. V období, kdy jsou pořádány jachtařské kurzy a regaty, bývá zboží na období březen–duben často zamluvené už o Vánocích.
Jestliže se zákazník, který si půjčil oblečení, rozhodne k zakoupení jachtařského kompletu u nás, odečteme mu cenu půjčovného v plné výši.
Oblečení dělíme do tří základních skupin: inshore, offshore a ocean.
Inshore oblečení je vhodné pro příbřežní plavbu během rekreačního jachtingu. Určitě se dá použít i na plavbu po Středozemním moři, pokud v něm netrávíte příliš dlouhý čas. Orientační cena kompletu je 10 tis. Kč.
bunda Gill OS3 Coastal Men´s Jacket, novinka r. 2018, cena 5 400 Kč
Offshore oblečení je oblečení určené pro dlouhé přeplavby bez nutnosti neustálého převlékání a sušení. Má oproti verzi inshore lepší parametry (vyšší vodní sloupec, vyšší límec) a většina zákazníků u něj nakonec skončí. Tuto verzi doporučuji např. pro oblast plavby v Baltu či kolem Irska. Jeho cena je okolo 16 tis. Kč.
Ocean oblečení je oblečení nejvyšší třídy, které odolá drsným nástrahám oceánu. V řadě ocean je použit stejný materiál jako u předchozí řady, ale rozdíl je ve střihu. Oblečení má méně švů, menší kapsy atd. Je vyrobeno tak, aby jachtař měl nejméně možností něco z něj utrhnout a zničit si ho. Navíc má zpevněná ramena a lokty. Orientační cena jachtařského kompletu je 25 tis. Kč.
(smích) Milan Hájek, který se stal v r. 2017 jachtařem roku, preferuje značku Gill. A já mám raději značku Henri Lloyd. Líbí se mi na ní především větší elegantnost. Na druhou stranu však nemá tak široké portfolio a doba dodání zboží je delší než u značky Gill, u které může mít zákazník zboží do týdne na prodejně. Dokonce i takové, co není na e-shopu.
Lyžařské oblečení má často i podšívku. Nepočítá tolik s vlhkostí. Hlavní rozdíl je ale v tom, že v lyžařském oblečení se převážně stojí, sedí se jen na vleku. Na plachetnici především sedíte, proto je u jachtařských kalhot kladen důraz na zesílený sed. Podšívky jsou uzpůsobeny tak, aby nebraly vlhkost.
U rybářského a outdorového oblečení opět narážíme na problém s membránami. Jsou vyrobeny ze slabšího materiálu, což je
činí náchylnějšími k poškození, a nejsou tak prodyšné.
Velkým nebezpečím pro všechny typy oblečení mimo jachtařského je však sůl.
Naopak jachtařským svrškům
sůl nevadí, počítá se s ní. I tak je ale důležitá údržba oblečení po každé plavbě.
Na to, jak se o jachtařské oblečení starat se podíváme v dalším článku.
Téma bezpečnosti by se určitě nemělo podceňovat. S čím vším je vhodné seznámit posádku ještě před vyplutím? Proč doporučuji stanovit si zástupce kapitána a nechávám posádku podepsat dokument o proškolení? Přečtěte si v článku.(Publikováno 1.11.2019)
Šroub, který drží alternátor na bloku motoru, nejde dotáhnout - protáčí se. Zjišťuji, že došlo k úplnému stržení závitu v hliníkové patce, do které je šroub zašroubován. Bez utažení tohoto šroubu nenapnu klínový řemen, který pohání alternátor a pumpu chlazení motoru. Výborným řešením se ukázala sada na opravu závitů Helicoil. (Publikováno 1.7.2021)
Když zavzpomínám na své jachtařské začátky silně ovlivněné chováním personálu v Chorvatských marínách, byl jsem přesvědčen, že vyvázání na mooring spočívá v jeho co nejrychlejším zachycení hákem a rychlým uvázáním na příď při současném uvázání zádě na břeh při již vypnutém motoru. Dále si ukážeme, že je to vše úplně jinak a lze to provést v klidu, dokonce sólově bez posádky a moderních vymožeností jako je bow thruster. (Publikováno 1.10.2021)