TK - blog

Jak se sám vytáhnout na stěžeň?

Publikováno 1.5.2024

V článku se s vámi podělím o můj způsob řešení problému jak se sám vytáhnout na stěžeň bez pomoci posádky. Existuje více řešení, nebudu se zde zabývat porovnáním výhod a nevýhod jednotlvých způsobů ale představím způsob, který momentálně používám a vyhovuje mi.

Proč se sám vytahovat na stěžeň?

Pokud jste majitelem lodi, tak si tuto otázku klást ani nebudete. V případě charterových skiperů může padnout námitka, že je vždy po ruce někdo z posádky, který vás přes vinšnu lanem výtahu vytáhne na stěžeň. Ale i na charteru můžete chtít být samostatný a technicky si se vším poradit ještě před příjezdem posádky a nebo se chystáte plout sólově.

kladkostroj

Jak na to?

Máte-li hladký stěžeň bez stupaček a není-li nikdo po ruce, kdo by vás vytáhl, můžete po stěžni či laně šplhat vzhůru (většina z nás to ale nezvládne) nebo použít horolezeckou techniku prusíkování po laně (dá se koupit příslušný komplet) a nebo použít kladkostroj. Právě kladkostroj jsem si zvolil za řešení. Jakou sílu budeme potřebovat abychom se vytáhli vzhůru záleží na naší hmotnosti a počtu stupňů kladkostroje (počet kladek). S větším počtem kladek přidaných do kladkostroje prodlužujeme dráhu (odmotáváme stále delší kus provazu), ale úměrně tomu se nám zmenšuje síla, kterou musíme působit. Já jsem zvolil dva bloky o 3 kladkách.

kladkostroj

V uvedeném případě je převodový poměr kladkostroje 1:6, to znamená, že při své hmotnosti například 80 kg táhnu za lanko silou, jako bych zvedal 1/6 své hmotnosti, tedy cca 13 kg, a to už jde celkem snadno. Pokud se potřebuji dostat do výšky 10m nad palubu, budu tahat 60m lana. Lano stačí tenké a já jsem použil 110 m o průměru 6mm. To mi stačí pro celý 17 m vysoký stěžeň. Důležité je vést lano přes stoper upevněný na bloku volných kladek, který zajistí, že lano budeme jen tahat směrem dolů, a pokud jej pustíme z ruky, tak neproklouzne zpět a nezřítíme se nekontrolovaně na palubu.

Vzhůru na stěžen s kaldkostrojem

Blok volných kladek spojíme cca metr dlouhým lanem s bootsmanskou sedačkou. Délku lana zvolíme tak, aby volné kladky se stoperem byly nad námi na dosah natažené ruky.

kladkostroj

Blok pevných kladek přivážeme na vhodné lano výtahu a bootsmanskou sedačku přivážeme u paty stěžně. Otevřeme stoper a výtahem vytáhneme blok pevných kladek do výšky o něco vyšší než se budeme potřebovat dostat.

kladkostroj

Pak jen zavřeme stoper, vlezeme si do sedačky a taháme rukama lano směrem dolů a pomalu vyjíždíme vzhůru, až se dostaneme do požadované výšky, třeba k lampě, kde potřebujeme vyměnit žárovku. Pro tahání lana doporučuji použít jachtařské rukavice.

kladkostroj

Pro sestup dolů nejdříve pevně chyťte lano, kterým jste se vytahovali, uvolněte stoper a kontrolovaně lano popouštějte tak, aby vám vyhovovala rychlost sestupu.

Upozornění

Uvedený článek je míněn jako inspirace a ukazuje pouze jeden z více možných způsobů, jak se dostat na stěžeň. Autor nenese žádnou odpovědnost za aplikaci a případná zranění použitím výše uvedeného popisu. Při konstrukci vlastního kladkostroje se řiďte vlastní intuicí a rozumem.

Video jak to funguje v praxiTopení na jachtě

Topení na jachtě

Je ti teplo, děvenko? Tuto známou větu z ruské pohádky Mrazík snad zná každý. Pokud trávíte na lodi více než týden v létě, pak tato otázka nabývá zásadního významu. Jarní, podzimní anebo zimní jachting má své kouzlo, které se však přes noc neobejde bez topení. (Publikováno v My Boat 1.11.2014)


II. Poprvé kapitánem: bezpečnost na lodi

 II. Poprvé kapitánem: bezpečnost na lodi

Téma bezpečnosti by se určitě nemělo podceňovat. S čím vším je vhodné seznámit posádku ještě před vyplutím? Proč doporučuji stanovit si zástupce kapitána a nechávám posádku podepsat dokument o proškolení? Přečtěte si v článku.(Publikováno 1.11.2019)


Elektromotor pro dinghy

Elektromotor pro dinghy

Závěsné motory na gumových člunech, které potkávám v zátokách a díky nimž se posádky přemisťují od lodě na břeh, jsou téměř vždy spalovací (benzinové). Proč však nepoužít elektromotor? (Publikováno v My Boat 1.1.2015, aktualizace článku 1.4.2019)