Téma bezpečnosti by se určitě nemělo podceňovat. S čím vším je vhodné seznámit posádku ještě před vyplutím? Proč doporučuji stanovit si zástupce kapitána a nechávám posádku podepsat dokument o proškolení? Přečtěte si v článku.(Publikováno 1.11.2019)
Publikováno 5.3.2017
Už se Vám někdy stalo, že Vám pečivo na lodi zplesnivělo? My jsme to dříve zažívali často. Bochníky chleba šly přes palubu a my se za nimi smutně dívali, protože nám bylo jasné, že na moři si už jiné nekoupíme.
Běžný chleba vydrží na lodi max. 4 dny, než ho zachvátí plíseň. Záleží ale, v jak vlhkém a teplém prostředí se pohybujete. Pozor, si dejte především v Karibiku, kde trvanlivost chleba byla pouhé 2 dny! Také v této oblasti nepočítejte s chlebem, na který jste zvyklí. Setkáte se zde pouze se sladkým chlebem. Výjimkou byl ostrov Sv. Martin, kde bylo pečivo opravdu prvotřídní. Není divu, jedná se přece o francouzský ostrov. Do zásoby jsme zde nakoupili chleby v pekárně Le Divin (nedaleko zátoky Marigot), které jsme si nechali speciálně na objednávku upéct. Jedná se o chleby určené přímo pro jachtaře, jejichž trvanlivost měla být 5-7 dní, skutečnost však byla 4 dny. Chléb však byl vynikající.
Dalším naším pokusem bylo pečení chleba. Tato činnost nás nějak nenaplňuje, obzvlášť pokud se jedná o kváskový chleba a denním úkolem je udržování kvásku. Tuto metodu jsme tedy ihned zavrhli. Zvolili jsme raději chlebové směsi, ke kterým ve většině případů potřebujete pouze sušené droždí a vodu. Samotný proces pečení trvá cca 1 h, ale je nutné zde počítat se zvýšenou spotřebou plynu, což není zanedbatelný faktor. Důležitým faktem je také skutečnost, že ani tento chléb nemá větší dobu trvanlivosti než 2 dny. Přesto si ho občas upečeme, protože není nad domácí chléb.
Osvědčily se nám dvě metody. Buď můžete chléb nejdříve zabalit do papírového sáčku a následně do igelitového. Ještě lepší variantou je pak každý chléb zabalit do čisté utěrky.
Nakonec jsme díky Petrovi Ondráčkovi narazili na chléb Dr. Popova s psylliem prodávaný pod názvem Colorado, který se vyrábí v Hradci Králové. Koupíte ho např. v Kauflandu, v Albertu či na internetu. Chléb má sice udanou trvanlivost cca 3 týdny, ale naše zkušenost je, že nám na lodi vydrží i 7 měsíců. Petr Ondráček je na své plavbě používal a udává trvanlivost až 2 roky. Jedná se o pšenično-žitný chleba s obsahem vlákniny. Je balen v plastovém obalu po šesti krajících. Je sice také trochu nasládlý a drobí se více než klasický chleba, ale pro nás je určitě tou nejjednodušší volbou na delší plavbu!
Chléb obsahuje E471 Mono- a diglyceridy mastných kyselin, který najdete běžně v pekařských výrobcích, čokoládě, instantních polévkách či vitamínových tabletách. Toto éčko, nemá žádné zásadní negativní účinky, pokud ho v potravě nepřijímáme v nadbytečném množství
Výrobek dále obsahuje E481 – Stearoylaktylát sodný, který dle odborných studií nevykazuje žádné nežádoucí účinky. Jeho účelem je především prodloužit trvanlivost těsta na výrobu chleba. Objevuje se také v margarínech, zmrzlinách či pudincích a opět v instantních polévkách.
Téma bezpečnosti by se určitě nemělo podceňovat. S čím vším je vhodné seznámit posádku ještě před vyplutím? Proč doporučuji stanovit si zástupce kapitána a nechávám posádku podepsat dokument o proškolení? Přečtěte si v článku.(Publikováno 1.11.2019)
V článku se s vámi podělím o můj způsob řešení problému jak se sám vytáhnout na stěžeň bez pomoci posádky. Stačí pár kladek a tenké lanko ke konstrukci kaldkostroje. (Publikováno 1.5.2024)
Aby vám jachtařské oblečení dlouho sloužilo, je třeba se o něj jednoduchým trikem postarat po každé plavbě. Víte, jak ho připravit na sezónu? A jak ho vhodně skladovat i po ní, aby vám mohlo několik let dobře sloužit? (Publikováno 1.7.2019, aktualizace článku 31.3.2024)