TK - blog

Jak vyrobit kvalitní USB nabíjecí zásuvky

Publikováno 1.8.2021

Nároky současných mobilních zařízení na nabíjecí proud stále rostou a mnoho prodávaných adaptérů do auta, které mění napětí 12V na 5V do USB zásuvky, již nestačí pokrýt potřeby nabíjených zařízení.

Proč nepoužít originální USB nabíječku?

V lodi máme z baterií k dispozici napětí 12V, stejně jako v autě. Použití originálních USB nabíječů příslušejících k používaným přístrojům jež jsou napájené ze sítě 240V je v lodi sice možné, ale znamená zapnutí měniče, který z palubního napětí 12V vyrábí střídavé napětí 240V. To je ale vždy spojené s nějakou ztrátou energie závislé na účinnosti použitého měniče. Pro lepší využití energie a tedy menší spotřebu z lodních akumulátorůje je lepší použít nabíječ přímo napájený z 12V.

Proč si adaptér vyrábět?

Na trhu je velké množství adaptérů pro motorová vozidla, které pracují s napětím 12V. Před mnoha lety jsem takové adaptéry koupil a zabudoval je do panelu, aby byly pevně vestavěny v lodi a umožnily současné nabíjení až 4 mobilních zařízení. Toto řešení před 7 roky bylo vyhovující. S postupem času však proudové nároky mobilních zařízení se natolik zvětšily, že použité nabíječe nebyly schopny trvale dodávat požadovaný proud a selhávaly. Několikrát jsem je za tu dobu musel vyměnit, ale k výraznému zlepšení nedošlo. Dalším problém nastával v častém poškozování USB zásuvky nepozorným zasouváním konektorů. Letos jsem se rozhodl panel s USB nabíječi postavit znovu a lépe. Především nepoužít levné USB adaptéry do 12V zásuvky v autech, ale použít samostatné zdrojové moduly s proudovým výstupem 3A a s kvalitními USB zásuvkami.

Vyzkoušené řešení

Použil jsem 4 moduly měničů DC 6-24V na 5V 3A USB, které lze koupit v e-shopu DRATEK.CZ. Konkrétní odkaz na použitý modul je zde. Moduly jsou překvapivě levné a pracují spolehlivě dle udávaných parametrů.

Vlastní konstrukce

Modul je bez vlastní skříňky a celá práce spočívá v jeho zabudování do vhodného krytu nebo panelu. Já jsem použil kus hliníkového plechu o tloušťce 2mm do kterého jsem udělal čtyři obdélníkové otvory pro USB zásuvky a vyvrtal tři díry pro zásuvky 12V a jednu díru pro vypínač. Povrch jsem zdrsnil ocelovým kartáčem a nastříkal černou barvou. Pro popisy jsem použil štítkovačku s kazetou s černou páskou a bílým tiskem.

Moduly mají z protilehlé strany od USB zásuvky plošky s dírou k přiletování napájecích vodičů. Zahnutými drátky jsem tak připájel moduly k univerzální desce plošných spojů, která tím moduly drží na jejich zadní straně. Univerzální desku lze koupit třeba v GM electronic pod označením univerzální spoj vrtaný čtvercové body, 160x100mm UP931EP-Q. Přední strana modulů je držena prostrčením USB zásuvek do otvorů v panelu. Celá sestava na univerzální desce je připevněna k panelu třemi distančními sloupky.

Na univerzální desce jsem moduly propojil a přiletoval napájecí vodiče s konektory. Pro USB moduly napájecí napětí přivádím přes vypínač (není nutný). Dále z desky vedou vodiče ke 3 zásuvkám 12V, které jsem na panel umístil a používám je pro napájení přístrojů, které mají 12V napájení. Je to například notebook s 12V zdrojem (adaptér pro notebook do auta jen s vyměněným 12V konektorem).

Zabudovaný panel ve stěně v salónu nad poličkou, kam lze pohodlně umístit nabíjené přístroje.

Popisované řešení je pro inspiraci jak lze USB nabíjení v lodi elegantně realizovat jinak než koupí hotových nabíjecích adaptérů, které nemusí z různých důvodů vyhovovat. Nabíjecích zásuvek takto lze vytvořit libovolné množství.



Nouzové opravy a odstranění závad pomocí přístrojového potápění

Nouzové opravy a odstranění závad pomocí přístrojového potápění

Při svých plavbách jsem se už několikrát dostal do situace, kdy jsem se musel potopit pod loď. Bohužel ne vždy se problém dá vyřešit potápěním na nádech. Nakonec jsem se propracoval k potápěčské výstroji, která je pro můj účel postačující. V následujícím článku popisuji, co považuji za užitečné pro takovéto servisní potápění. (Publikováno 1.9.2022)


Trim plachet 2. díl - prakticky

Trim plachet 2. díl - prakticky

Zvláště za slabého větru, kdy chceme z lodě dostat maximum, velmi záleží na správném nastavení (trimu) plachet. V dalším textu si ukážeme jak co nejlépe využít slabý vítr k tomu aby loď plula co nejrychleji k cíli. Prakticky probereme trim vzhledem k různým kurzům plavby vůči větru. (Publikováno 1.5.2022)


Topení na jachtě

Topení na jachtě

Je ti teplo, děvenko? Tuto známou větu z ruské pohádky Mrazík snad zná každý. Pokud trávíte na lodi více než týden v létě, pak tato otázka nabývá zásadního významu. Jarní, podzimní anebo zimní jachting má své kouzlo, které se však přes noc neobejde bez topení. (Publikováno v My Boat 1.11.2014)