TK - reportáž

Poznávací plavba po Azorských ostrovech:

13.8.-17.9.2016

Azory, tak to je souostroví devíti ostrůvků patřící Portugalsku. Najdete je v severním Atlantickém oceánu. Díky vodním srážkám vás uchvátí neskutečnou přírodou, uvidíte delfíny a možná i nějakou tu velrybu. Každý z ostrovů je trochu jiný a pokud máte rádi pohodovou turistiku, přírodu, nevadí vám změny počasí a hlavně, hledáte destinaci, která není zaplavena turisty, tak se vám tu bude líbit. Jen koupání v podobě relaxu u vody si moc neužijete. Každopádně pokud si chcete zaplavat, najdete tu nejen písčité či kamenité pláže, koupaliště ale i krásné lávové zátoky.

Celkem jsme navštívili šest z Azorských ostrovů: ostrov Faial, Flores, Terceira, Sao Jorge, Pico a ostrov Sao Miguel. Přečte si o našem putování po Azorech a průvodce si už kupovat nemusíte.

Naše plachtění začalo v marině Horta na ostrově Faial, na který jsem sólově doplul z Bermud.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha

Plavba po Azorských ostrovech pro nás patří mezi nejhezší zážitky. A proto z ní vznikla přednáška. Podívejte se na místa, kde o nich přednáším.

Obsah:

  • Instalace driveru hydraulického autopilota >>
  • Ostrov FLORES (ostrov květin)- nejodlehlejší z Azorských ostrovů >>
  • Ostrov FAIAL - nejbarevnější přístav na světě >>
  • Ostrov TERCEIRA - slavnosti s býky >>
  • Trénink MOB (muž přes palubu) a plavba na další z Azorských ostrovů >>
  • Ostrov SAO JORGE s úchvatnými pobřežními srázy >>
  • Ostrov PICO - výstup na nejvyšší horu Portugalska Pico >>
  • Vnitrozemí ostrova - vinice a trek Caminho das Lagoes >>
  • Jeskyně Gruta das Torres - 500 m při svitu baterky >>
  • Nejlepší koupání na Azorských ostrovech a vesnička Cachorro s lávovými domky >>
  • SAO MIGUEL - tak to jsou čajové plantáže, město Furnas s aktivními fumaroly a tradiční azorské jídlo cozido >>
  • TOP místa, co na Azorech navštívit >>
  • Azorské ostrovy - praktické informace pro jachtaře >>

Jaké to vlastně bylo:

9.8.2106 v úterý, přilétám s Martinou na ostrov Faial. Nejdříve si chceme užít pohodovou plavbu ve dvou. Posádka přiletí až později. Ještě před tím se však chci vrhnout do instalace nového hydraulického driveru autopilota, kterého jsem přivezl s sebou. Martiny úkol je ihned po příchodu na loď jasný - bude muset zahájit boj s plísní, která se před naším příjezdem v lodi docela zabydlela. Jak se dozvídám od místních, za plíseň může mlha a extrémní vlhkost, která postihla před týdnem ostrov a plesnivělo zde i vše v domech.

marina horta

Instalace driveru hydraulického autopilota

Já mám jiný úkol. Novým hydraulickým driverem autopilota, chci nahradit původní nefunkční driver, který vzal za své při přeplavbě Atlantiku z Bermud na Azory. Následující dva dny pracuji na instalaci tohoto driveru.

V pátek mám driver zkušebně nainstalován a Martina dokončuje boj s plísní. Připravujeme se na vyplutí na ostrov Flores vzdálený 130 NM. Tato plavba bude zároveň i zkouškou nového driveru autopilota.

delphia 40

V sobotu ráno konečně odvazujeme loď a vyplouváme. Obeplouváme západní pobřeží ostrova Faial.

západní pobřeží ostrov faial

Je zde patrné rozhraní mezi původním ostrovem, který je zelený a novou částí, vzniklou před 60 roky erupcí, která ostrov zvětšila, a ten je doposud bez vegetace.

Faial do Capelinhos

Po chvili plavby se k nám přidávají delfíni.

delfini plavba na plachetnici

delfin v mori

Nově, zatím však provizorně instalovaný hydraulický pohon autopilota se osvědčil. Kormidloval loď téměř celou etapu dlouhou 138 NM k ostrovu Flores. V neděli před svítáním jsem si vzal kormidlo do ruky na posledních 30 NM, protože se vlny od větru rychlosti 25 uzlů zvětšily přes 2 metry, a pak jsem jako kormidelník přeci jen úspěšnější, než autopilot.

hydraulicky autopilot

Původní driver s řemenovým náhonem kormidelního kola zmizel z paluby a celá technologie automatického řízení se přesunula do útrob lodi.

autopilot na lodi

Flores (ostrov květin) - nejodlehlejší z Azorských ostrovů

Po přesně 24 hodinách plavby přistáváme za nedělního rána v marině Lajes das Flores na ostrově Flores. Je to maličký přístav, naštěstí však s dostatečnou hloubkou pro můj kýl.

lajes das flores

Na rozdíl od Horty, kde celý den a noc doléhala na loď hudba z různých letních slavnostní, je zde naprostý klid. Ani přístavní úřad není otevřen, prý až v pondělí.

ostrov kvetin azory

Pondělí bylo deštivé a zatažené, a tak se věnujeme pracem v lodi. Předpověď je příznivá na úterý, a proto se na pěší výlet vnitrozemím ostrova vydáváme až následující den. Autobusové spojení je velmi bídné, využíváme tedy místní taxi, které pro nás přijíždí do přístavu. Míříme do oblasti sedmi jezer - Natural das Caldeiras Funda e Rasa. Taxi nás veze 10 km k prvnímu z jezer Lagoa Funda. Zde se s taxikářem loučíme a jdeme dál pěšky.

oblast sedmi jezer ostrov flores

Jezero nemá odtok a je plněno pouze dešťovou vodou. Na cestě nás čeká celkem 7 jezer, která vznikla v kráterech vyhaslých sopek.

lagoa funda

Ostrov je plný šťavnaté zeleně a květin. Bujné vegetace je na ostrově také plno.

ostrov flores

ostrov flores

Hortenzie pokrývají celá pole a tvoří tak fialovo růžové koberce, kam jen oko dohlédne.

ostrov flores

Tak už chápeme, proč se ostrovu Flores říká ostrov květin.

ostrov flores hortenzie

ostrov flores

ostrov flores jezero

ostrov flores lago branca

Po několika hodinách máme za sebou procházku kolem všech sedm jezer a dostáváme se na horní hranu útesu, pod kterým se rozkládá vesnice Faja Grande.

ostrov flores trek

ostrov flores

Cesta se mění v močál. Chvíli bloudíme, než najdeme správnou a jedinou cestu.

ostrov flores

Chvílemi jsme úplně pohlceni vegetací.

ostrov flores

Po sestupu strmou cestou, se stěnou útesu, dostáváme na západní pobřeží ostrova Flores.

ostrov flores zapadni pobrezi

A na závěr ještě vodopád.

ostrov flores vodopad

Ve vesnici si ještě dáváme vychlazené pivo a čekáme na taxikáře, který nás odveze zpět k lodi. Flores je opravdu nádherný ostrov, který je nejméně zasažen turistickým ruchem. Pro pěší turistiku je naprosto ideální. Ten, kdo miluje přírodu, krásy tohoto ostrova určitě ocení. Pro nás zůstává nejkrásnějším z Azorského souostroví.

ostrov flores

ostrov flores

ostrov flores priroda

Večer se vracíme na loď a v 21 h vyplouváme zpět na ostrov Faial do přístavu v Hortě. Očekávám příznivý vítr a doufám, že těch 130 NM zase za den zvládneme přeplout.

Ostrov Faial - nejbarevnější přístav na světě

Do Horty jsme nakonec dopluli za pouhých 21 hodin na optimální boční vítr o síle 15 až 20 uzlů.

ostrov faial horta

Marina Horta je považována za nejbarevnější přístav na světě. Chartrové lodě zde téměř nenajdete, ale majitelské ano. Důvod je ten, že Horta je důležitou zastávkou lodí, které plují mezi Evropou a Amerikou. I já jsem při své sólové plavbě přes Atlantik zde namaloval jako vzpomínku obrázek. Procházka marinou je opravdu pěkný zážitek, pokaždé, jsme objevili jinou malůvku či vzkaz, které jsou naprosto všude - na zdech i chodnících.

plavba pres atlantik

Následující den přilétá další člen posádky, Bohouš. Společně se vydáváme na okružní jízdu na západní pobřeží ostrova Faial do Capelinhos, místa, které je stále pokryto lávou a prachem bez vegetace.

ostrov faial capelinhos

Zde v roce 1957 došlo k sopečné erupci, která vyvrhla mnoho lávy a sopečného prachu a měla za následek zvětšení ostrova. Zároveň ale došlo k zániku velrybářské vesnice.

ostrov faial capelinhos

Erupce je krásně zachycena na dobových fotografiích.

ostrov faial 1957 erupce

Z parkoviště je to pár kroků k bývalému majáku, u kterého je v podzemí stálá expozice připomínající tuto událost. Maják stojící na břehu byl částečně v době erupce zasypán.Od něj dále stoupáme na vrchol lávového útesu.

ostrov faial majak

ostrov faial capelinhos

ostrov faial capelinhos

Z Capelinhos přejíždíme na severní část ostrova, kde se pouštíme pěšky po levadě, na krátký trek, pod vrcholem hlavního kráteru Caldeira ostrova Faial.

ostrov faial hortenzie

Je to krásná procházka lesem, pastvinami s krávami a roklemi vzniklými sesuvy horniny (quebrada). Hortenzie zde na mnoha místech zastávají funkci plotů mezi pozemky.

ostrov faial quebrada

Levada je dávný systém sběru a vedení dešťové vody ze svahů, který naši předkové s neuvěřitelnou přesností vybudovali.

ostrov faial levada

ostrov faial pastviny

Nakonec se dostáváme na okraj velkého kráteru Caldeira, kolem něhož dokola vede turistická cesta v délce cca 10 km. Kráter je 2 km široký.

caldeira ostrov faial

Ostrov Terceira - slavnosti s býky

Po několika dnech plavby přes ostrovy Pico a Sao Jorge přistáváme na ostrově Terceira, který nás přivítal tradiční pouliční slavností s býky. Připravený kameraman místní TV sedí na bezpečném místě na sloupu.

tourado na ostrově terceira

Po 18. hodíně byl do ulice vypuštěn býk, kterého na laně drží osm mužů, aby mohli v případě potřeby býka usměrnit.

byci terceira

Jen pár jedinců se odváží přiblížit se k býkovi, aby si s ním pohráli a rozdráždili ho. Ostatní pijí pivo, pojídají různé pochutiny a baví se.

byci azory

Následující dopoledne se vydáváme na pěší trek Mistérios negros, který vede úchvatnou typickou místní krajinou plnou bohatých odstínů zelené barvy.

Terceira / Mistérios negros

Terceira / Mistérios negros

Terceira / Mistérios negros

Některá místa vypadají jako v pohádce. Chybí už jen víly a čarodějnice.

Terceira / Mistérios negros

Cesta vede nedaleko jezírka Lagonha do Vale Fundo.

Terceira / Mistérios negros

Na mnoha místech pobřeží jsou laguny pro koupání. My navštěvujeme přírodní bazénky Negrido, Některé bazénky jsou kryté od vln, jiné nikoliv. Každý tak může zažít, co má rád. Na toto koupaliště dohlížejí i plavčíci. Jen je třeba počítat s tím, že voda je chladnější. Její teplota se pohybuje kolem 18°C max. měla 20°C.

ostrv Terceira koupání

Odpoledne se vracíme do města Angra do Heroísmo. Historické centrum města je zařazeno na seznam UNESCO. Toto město je nejstarší na celém souostroví. Bylo založeno roku 1534 a jsou pro něj typické velmi úzké uličky.

angra do heroismo

Trénink MOB (muž přes palubu) a plavba na další z Azorských ostrovů

Je sobotní ráno 28.8.2016 a my ještě čistíme palubu lodi. Pak už jsme připraveni vyplout na ostrov Sao Jorge.

plavba po azorech

odvazani lodi

Za zádí zůstává ostrov Terceira a před námi 67 mil cesty oceánem.

posadka na plachetnici

Nové členy posádky seznamuji s manévrem MOB (man over board, tedy muž přes palubu), aby věděli, jak v takovém případě postupovat. Nácvik je zpestřen tím, že Bohouš místo vyhození cvičné lahve, se sám vrhá přes palubu, a tak se z nácviku stává reálná záchrana.

mob nacvik

koupani v mori

Všichni si manévr vyzkoušeli, a my plujeme dál. Dáváme plné plachty a naše rychlost je 7 uzlů.

prace s lany

plavba na plachetnici

Kolem poledne vytahuji sextant a seznamuji zájemce, jak určit svoji polohu z kulminace slunce.

sextan prakticky

Zlatka za kormidlem. Nejdříve je z toho značně nervózní, ale nakonec si to užívá.

poprve za kormidlem

plavba

Celý den bylo nádherně. Až večer nás dostihly dešťové přeháňky a vytvořily duhu ve světle zapadajícího slunce.

duha na mori

Ostrov Sao Jorge s úchvatnými pobřežními srázy

V noci přístáváme v marině Velas na ostrově Sao Jorge. Následující den plánujeme výlet opět za krásami azorské přírody.
Někteří z nás se vydali na nejznámější pěší trek Faja da Caldeira de Santo Cristona na východním pobřeží ostrova. Dominují mu strmé svahy, zcela pokryté vegetací a přírodní kamenité pláže. Trek začíná ve vesnici Faja dos Cubres.

faja da caldeira do santo cristo

Cestou přicházíme ke slanému jezeru u osady Faja da Caldeira de Santo Cristo, kde si s chutí zaplaveme. Obyvatele místní vesničky zde uvidíte s krompáčem či kbelíkem, jak ze země a vody vybírají škeble.

sao jorge santo christo

Po dalších 2 kilometrech u Faja de Caldeira de Cima přicházíme k vodopádu, pod nímž leží tůň s křišťálově průzračnou vodou. Je sice chladná, ale pro osvěžení na cestě se přímo nabízí.

sao jorge vodopad

Otáčíme se k návratu zpět na začátek treku, kde jsme zanechali půjčené auto. Celá trasa je obklopena vavřínovými lesy. Oblast je známa pěstováním ovoce ameijoas.

fajos

Tento ostrov je typický strmými pobřežními srázy, které vytváří krásný kontrast s rovinnými Fajos - malé planininy, které vybíhají do moře. Vypadají jako vyplazené jazyky.

sao jorge fajossao jorge santo cristo

V osadě Faja da Caldeira de Santo Cristo si připadáme jako na konci světa. Domečky z černé pórovité lávy, kluci a holky u vody chytají ryby. Cesta, která vede do vesnice je tak úzká, že se doprava střídá v pravidelných časových intervalech a cesta je otevřena jen jedním směrem. Obyvatelé zde jezdí nejčastěji na čtyřkolkách.

lavova vesnicka azory

Na Azorských ostrovech nás fascinuje především to, že každý ostrov je úplně jiný. Ostrov Sao Jorge je proslulý především produkcí mléka a mléčných výrobků. Uvidíte zde tedy mnoho pastvin. I krajina je jiná než na předchozích ostrovech. Každý ostrov nabízí něco jiného a tak se krásně doplňují.

Zpátky v marině Velas. Zajíždění do této mariny není vždy úplně snadné. Je malá a mezi pontony je poměrně úzká mezera. S lodí nad 12m délky a bočním větrem je dost obtížné mezi pontony zatočit do vyvazovacího místa. Doporučuji raději vjíždět do této mariny za dne. Ještě než marinu Velas opustíme, pořizuji následující fotografii.

marina velas

A pokračujeme k dalšímu ostrovu. Za zádí Velas na ostrově Sao Jorge.

sao jorge

Fouká optimální předoboční vítr do 17 uzlů a loď hezky uhání.

azory

Potkáváme zde všudepřítomné delfíny. Odpoledne jsme v dálce zahlédli i velrybu.

delfini na azorech

Pico - výstup na nejvyšší horu Portugalska Pico

Na ostrově Pico se máme potkat s Češkou Irenou, která na tomto ostrově žije. Narazila náhodou na ostrově Faial v marině na můj obrázek, a tak si mě vyhledala na internetu a kontaktovala. Tím se nám vyřešil i problém s cestováním po ostrově a Irena se zde stává naši průvodkyní a řidičkou.

Je úterý 31.8. Brzo ráno jedeme na úpatí nejvyšší portugalské hory Pico, která se nachází na stejnojmeném ostrově Pico.

Platíme každý 12 EUR za povolení k výstupu na sopku. Dostáváme povinně GPS komunikátor pro případ nouze, musíme shlédnout instruktážní film, a pak jsme vypuštěni na výstup. Jak stoupáme po úbočí hory, objevují se dalši a další kopečky s krátery. Je to, jako kdyby ztuhla kaše, kterou vaříte v hrnci, ale nikdo ji nemíchá. Tak to tady v dávných dobách vřelo a bublalo, když vznikaly tyto ostrovy.

Krátká zastávka v 1700 metrech na foto a pokračujeme vzhůru. Počasí vypadá nadějně. Hora je často zahalena mraky a to bychom nic neviděli. Dnešní předpověď slibuje slabou oblačnost, to nám dává naději na krásný výhled z vrcholu.

Posledních 200 metrů výstupu na vrchol.

Stojíme v kráteru sopky, ze kterého ční špičatý kopeček Piquinho, který tvoří vrchol hory.

V poledne je zdolán vrchol. Jsme 2 351 m nad mořem na vrcholu hory a máme štěstí na krásný rozhled.

Výhled jak z letadla na mraky a jihovýchodní část ostrova Pico.

Na Sever vidíme přes "smějící se kámen" ostrov Faial, kam poplujeme za dva dny.

Když se otočím na Jih, vidím v dálce vesnici Lajes s přístavem, kde máme vyvázanou loď.

Dále se projíždíme po ostrově a večer se příjemně unaveni vracíme do mariny, kde je vyvázána naše loď. Marina Lajes do Pico zde působí romantickým dojmem. Jen návštěvnických míst nemají mnoho. Tak pro 1-2 lodě. Na mapě je sice uvedena hloubka při příjezdu pouze 1,9 m, ale skutečnost byla 4 m. Důležité však je hlídat si příliv.

marina lajes do pico

Vnitrozemí ostrova Pico - vinice a trek Caminho das Lagoes

Další den ve středu putujeme dále vnitrozemím ostrova Pico. Na severu ostrova u města Madalena jsou vinice Landscape of the Pico Island Vineyard Culture, které jsou zařazeny na seznamu UNESCO. Pro nás zde nezvykle víno leží na lávových kamenech mezi kamennými zítkami. Teprve až se přiblíží čas sklizně, vinaři podpírají víno bambusovými tyčkami, aby dobře dozrálo.

V Madaleně se zastavujeme i v muzeu vinařství Museu do Pico, Pólo do Museu do Vinho. Vstup do muzea je pouze 2 EUR/osobu a dozvíte se zde informace o technologii výroby vína či jeho historii. Nás nejvíce zaujala interaktivní část, kde jsme podle vůně testovali použité suroviny.

muzeum vinařství ostrov Pico

Mimochodem v trajektovém přístavu v Madaleně mají ve stánku Quiosque carapinha nejlepší zmrzlinu na ostrvech.

Z centrální části ostrova se táhne po jeho hřbetu jižním směrem cesta mezi množstvím sopečných kopečků a mezi sedmi jezery. Nás nejvíce zaujala první tři jezera. Trek Caminho das Lagoes, jehož délka je 22 km by byl krásný na projížďku na kole, protože vede po asfaltové silničce. My kola nemáme, a tak si ho užíváme alespoň z auta.

Změny teploty, světla a vlhkosti jsou zde velmí rychlé, jak přechází a narážejí do ostrova mraky. Tak během minuty z krásně prosluněné krajiny se ocitáte ve vlhké mlze a nevidíte nic. Během dalšího okamžiku se mrak zvedá a my stojíte pod zcela zataženou oblohou. Občas i prudce zmoknete a za okamžik zase svítí slunce.

Ta jezera jsou pro mne úchvatná.

Každé jezero je v krajině jinak usazené.

Jeskyně Gruta das Torres - 500 m při svitu baterky

Dále míříme do jeskyně Gruta das Torres, tedy lávový tunel. Bohužel je sem možný vstup pouze na objednávku. Ani po přemlouvání nás dál nepustí, a tak si domlouváme vstup na další den. Irena na nás ráno čeká s autem, aby nás zavezla k jeskyni. Než se však „vymrcasíme“ z lodi, nabíráme zpoždění a na prohlídku se dostavujeme o 10 min později. Vstup nám už není umožněn. Příště prý máme zavolat a informovat o našem zpoždění. Takto naše místa dostali jiní návštěvníci. Naštěstí jsme na tento ostrov zavítali i o týden později se synem, a to už jsme si čas pořádně pohlídali. Na prohlídku jsme se museli dostavit už 15 min před jejím začátkem. Veřte, že jeskyně určitě stojí za to! Její délka je přesně 5 439 m s maximální výškou 15 m. Prohlídka trvá cca 1,5 h a přístupných pro veřejnost je asi 500 m. A v čem je tato jeskyně unikátní? Vznikla vulkanickou činností, a to průtokem lávy. Její krása je především v tom, že zde nejsou žádné chodníčky pro turisty či umělé osvětlení, které by mohlo poníčit místní mikroorganismy. U vstupu jsme dostali baterku a helmu a do paměti se nám vrylo jedno z nejhezčích míst na Azorských ostrovech.

jeskyne gruta das torres

Pico - nejlepší koupání na Azorských ostrovech a vesnička Cachorro s lávovými domky

A jak je to na tomto ostrově s koupáním? Nedaleko městačka Santo Antonio je krásná zátoka tvořená lávou. Tady jsme zažili nejkrásnější přírodní koupání na ostrovech. Voda je sice poměrně chladná, ale za to vás zahřejí lávové kameny, na které je super si lehnout.

piscina das furnas santo zatoka

Pokud přejdete přes park, dojdete k typickým bazénkům, kde si koupání užívají především méně dobrodružné povahy. Opět nechybí sociální zařízení, plavčíci ani bazénky pro děti. Vše zdarma.

piscina das furnas santo plaz

Typickou vesničkou pro tento ostrov je Lajido a Cachorro, kterou najdete na severu ostrova. Je tvořena čedičovými domky, které mají pouze bílé rámy oken.

cachorro lavove mestecko

A co dál navštívit ve vesničce Cachorro? Je to Cabeça de Cachorro (hlava psa), kterou prý vytvořila ruka přírody. Výhodou městečka Cachorro je také to, že zde můžete rovnou nakoupit suvenýry.

cabeca de cachorro lajido

Sao Miguel - tak to jsou čajové plantáže, město Furnas s aktivními fumaroly a tradiční azorské jídlo cozido

Tento ostrov se od ostatních Azorských ostrovů velmi liší. Proč? Nejde jen o to, že je největší, tedy i nejvíce zasažen turistickým ruchem. Ale je to jako kdybyste z pohádkové vesničky přijeli do reálného světa, kde na vás dýchají všude přítomné reklamy, auta, hotely... Prostě město Ponta Delgada, kde je marina, je nejen hlavním městem ostrova, ale i autonomní oblastí pro celé Azory. A tato koncentrace lidí je zde znát.

I přesto má tento ostrov jedinečná místa. Nejvíce nás okouzlilo město Furnas, kde navštěvujeme lázně Poca da Dona Beia s horkými prameny. Příjemná je už cena vstupného, která je 4 EUR/osobu a můžete zde být jak dlouho chcete.

poca da dona beija

Teplota jednotlivých bazénků je 39°C a liší se pouze svojí hloubkou, jeden je chladnější, má 28°C.

thermal springs sao miguel

Do bazénků přitéká voda z řeky, která obsahuje železo. Takže i vaše plavky postupně získají „železitou“ barvu. Ta už jim zůstane.

Nejvíce se nám líbilo v bazénku se splavem. Bylo v něm teplo jako v páře.

hot springs furnas

Po dni stráveném v termálních lázních se vydáváme do nejkrásnější caldeiry na ostrově. Je to Caldeira Velha. Připadáme si tu tak trochu jako v Jurském parku, protože je zde podobná vegetace.

thermal springs poca da dona beija

Ze země zde vyvěrají horké plyny, které ohřívají vodopád mířící přímo do bazénku. Voda je zde však o něco chladnější než v Poca da Dona Beia, protože značnou část geotermální energie zde odebírá elektrárna, která vyrábí elektrickou energii pro ostrov.

caldeira velha azory

Návštěvu doporučujeme především v dopoledních hodinách, to jsme tu byli sami.

caldeira velha sao miguel

Určitě ze své návštěvy ostrova Sao Miguel nevynechejte Lagoa das Furnas. Tuto oblast si člověk prostě nemůže nenecht ujít. Hlavní atrakcí ostrova jsou plyny a vodní pára, které unikají ze země. Uvidíte zde bublající louže a ucítíte pach síry.

lagoa das gurnas

furnas azory

Také se zde připravuje místní pochoutka cozido caldeiras, které se vaří několik hodin v hrnci v zemi. Pokud přijdete ve vhodnou chvíli, můžete vidět vkládání hrnců s jídlem do země. My jsme viděli jeho vykopávání. Je možné za poplatek 3 EUR připravit si zde cozido vlastní, čehož využívají místí. Celá oblast je totiž jako stvořená k pikniku a trávení volného času. Dokonce si můžete vyjet i na šlapadlech po jezeře.

cozido das furnas

My si místní tradiční jídlo cozido, které je ochucené "vůní plynů" dáváme v místní restauraci O Miroma ve městě Furnas. Toto jídlo se skládá především z masa, klobásy, brambor, mrkve, kapusty, zelí. Je opravdu výživné a jedinečné. Doporučujeme.

coido na talíři

Ve městě Furnas jsou četné caldeiry. Již z dálky toto místo poznáte, protože se nad ním vznáší dým do oblak. Místní dokonce fumaroly využívají k ohřívání kukuřičních klasů, které si ve městečku můžete zakoupit.

furnas volcano

Najdete zde i četné minerální prameny, které můžete ochutnat.

furnas mineralni prameny

Dále naše cesta vede do oblasti čajových plantáží. V Evropě jsou pouze dvě a obě leží na ostrově Sao Miguel. My navštěvujeme Chá Gorreana, kam je dokonce vstup zdarma.
Potkáváme tu i mnoho skupin s průvodci, ke kterým se přidáváme a můžeme si tak informace o výrobním procesu poslechnout nejen v portugalštině ale i v angličtině či v němčině.

cajove plantaze sao miguel

Prohlížíme si výrobu. Dokonce je její součástí i ochutnávka dvou druhů čajů, opět zdarma. Nechybí ani podniková prodejna s příznivými cenami nejen čajů, ale i dalších suvenýrů z Azorských ostrovů. Opravdu jsou výborné.

cha gorreana cajova plantaz

Žasnu nad použitou technologií. Mám pocit, jako kdybychom se vrátili v čase do dob minulých.

cajova plantaz exkurze

sao miguel zajimavosti

tovarna na caj azory

Pracovnice továrny vybírají z již nasušeného čaje stonky a dřevnaté části.

navsteva cajove plantaze azory

cajova plantaz sao miguel

Nakonec odpoledne zakončíme procházkou po čajové plantáži a samozřejmě koupí balíčků čajů. Při jejichž výrobě se nepoužívají žádné pesticidy.

zeleny caj azory

Poslední den na ostrově začínáme návštěvou oblasti Caldeira das Sete Cidades, což je kráter s obvodem 12 km, v kterém leží dvě jezírka Lagoa Azul (Modré jezero) a Laogo Verde (Zelené jezero). Vše si prohlížíme z vyhlídky Visto do Rei.

caldeira das sete cidades

Nacházíme zde opuštěný pětihvězdičkový hotel Monte Palace, který lze probádat. Hotel byl postaven v 80. letech, ale pro nedostatek návštěvníků byl po několika letech zavřen. Samotný ostrov je totiž od ostatních dost izolován, a to se týká i tohoto místa. Kolem hotelu vlastně není nic, jen příroda.

opusteny hotel v sete ciddades

Fascinující na tomto místě je to, že si můžete jít kam chcete, a jak chcete. To konec konců platí pro celé Azory. V hotelu jsou nebezpečná místa označena pouze nápisem NO GO, vše je jen vaše zodpovědnost.

hotel monte palace

Místo výtahů zbyly dnes již jen prázná místa, kam se můžete postavit.

sao miguel opuštěný hotell

Toto místo pro nás bylo naprosto fascinující, a tak jsme si ještě vyhledali na internetu, jak tento hotel vypadal dříve.

hotel v sete cidades drive

Dalším zajímavým místem je Termas da Ferraria. Zde do moře vyvěrá horký pramen. Koupání doporučujeme za odlivu, jinak je voda studená.

termas da ferraria

Toto místo je však vhodné pouze pro odvážné a dobrodružné povahy. V místě jsou natažena lana, kterých je třeba se opravdu silou držet, aby Vás příbojová vlna nehodila na kameny.

azory koupani

Pro syna koupání nebylo vhodné, ale našel si lepší zábavu. V místě, kam vyšplouchla mořská voda byly rybičky, které rádi okusují nožičky. Nakonec jsme si to tu užili všichni.

termas da ferraria

ryby okusujici nohy

Rodina mne na tomto ostrově opouští a já pokračuji dál ve svém putování s novou posádkou. Navštěvujeme tak další z Azorských ostrovů, a to ostrov Santa Maria.

TOP místa, co na Azorech navštívit

A na závěr uvádím přehled míst, co na Azorech určitě nevynechat:

FAIAL

  • Caldeira – 2 km široký kráter, po jehož obvodu vede stezka
  • Vulcao dos Capelinhos – lávové pole v kontrastu s okolní zelení, vedou zde treky
  • Horta marina – nejbarevnější přístav na světě

FLORES

SAO JORGE

SANTA MARIA

  • maják na jihovýchodním mysu ostrova
  • hora Pico Allto – 587 m
  • zátoka Sao Lourenco s útesy obrostlými vinicemi
  • vesnice Anijos – zde najdete sochu Kryštofa Kolumba

SAO MIGUEL

PICO

TERCEIRA

DOPRAVA NA OSTROVECH

Na většině ostrovů jezdí autobusy 2x denně, ráno a odpoledne. Cena je také velmi příznivá. Pokud se rozhodnete při svých cestách využít auto, cena auta se základním pojištěním ve třídě B je v průměru 40 EUR.

Azorské ostrovy - praktické informace pro jachtaře

KOTVENÍ A MARINY

Břehy ostrovů jsou převážně strmé a kamenité, proto zde prakticky nenaleznete žádné kotviště a jedinou možností přistání je marina nebo kotvit před některými přístavy. Na většině ostrovů jsou dnes nově vybudované mariny. Některé jsou však velmi malé. Např. na ostrově Pico je marina ve městě Lajes a míst pro návštěvníky je zde jen několik.
Ceny za mariny jsou jednotné na všech ostrovech. Pro loď délky 12 m činí 19 EUR/den.

ostrov pico marina

VZDÁLENOSTI MEZI AZORSKÝMI OSTROVY

Vzálenosti mezi jednotlivými ostrovy jsou velmi příznivé. Nejdelší byl přejezd z ostrovu Faial na Flores, v délce 130 NM.
Z Faialu na Pico do Lajes je 20 NM, Pico – Sao Jorge do Velas 41 NM, Sao Jorge – Terceira do Angry 67 NM, Terceira – Sao Miguel do Ponta Delgada 97 NM, Sao Miguel – Santa Maria 58 NM.

POVĚTRNOSTNÍ PODMÍNKY

Povětrnostní podmínky v období srpen – září, kdy jsme ostrovy navštívili byly proměnlivé. Větry se sbíhaly z různých směrů. Na pár dní nastalo bezvětří, většina dní byla ale s větry mezi 8-25 knt.

Srpen je ideální doba na poznávání Azorských ostrovů. Denní průměrné teploty se pohybují okolo 23°C a deštivých dnů je minimum.

WIFI V MARÍNÁCH NA AZORECH

Na většině ostrovech je wifi v marině k dispozici zdarma. To neplatí pro ostrov Flores a Sao Miguel, kde wifi nebyla. Na ostrově Santa Marina sice Wifi byla, ale její dosah byl jen do 100 metrů kolem kanceláře mariny.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.



Plachtění v Chorvatsku s miminkem - 2. část

Plachtění v Chorvatsku s miminkem - 2. část

Měsíc strávený plavbou na lodi s kojencem. Tři týdny jsme byli na lodi sami s miminkem a poslední čtvrtý týden se posádka rozrostla o další čtyři členy. Přijely mé dcery Markéta a Veronika se svými partnery.


Z Německa do Norska 7/2017

Z Německa do Norska 7/2017

Přeplavba z německého Cuxhavenu vedla přes ostrovy Helgoland a Düne, které jsou rájem baculatých tuleňů a terejů bílých. Můžete zde ale pozorovat i jiné druhy ptáků. Při našem putování do Norska se však potýkáme se závadou windmeteru a při refování se nám podaří natrhnout hlavní plachtu, kterou musíme ve Stavangeru nechat opravit. Klidu si užíváme př plutí v norských fjordech, obzvláště ve 42 km dlouhém Lysefjordu, nad nímž se nachází skalní kazatelna Preikestolen ve výšce 604 m. Její pozorování od hladiny fjordu je jedinečné. Dále plujeme norskou krajinou a užíváme si úctihodné výhledy a kotvení na místech, kde jsme úplně sami. Naše plavba končí ve městě Bergen.


Léto 2015 z Itálie na Baleáry a do Španělska 6-8/2015

Léto 2015 z Itálie na Baleáry a do Španělska 6-8/2015

Letní etapy ve Středozemním moři spojené s kotvením a koupáním v zátokách a s výlety na pevninu. Naším hlavním cílem je ostrov Sardinie, který vyhodnocujeme jako naprosto ideální pro rodinnou dovolenou. Krásné pláže, které nás na severním pobřeží ostrova oslnily obrovskými balvany dávají prostor naší fantazii. Navštěvujeme i mořskou rezervaci Asinara (Oslí ostrov), který doporučujeme k výletu. Jedná se o bývalou trestaneckou kolonii, která je vyhlášena výskytem asinarského bílého osla. Na jachtě plujeme především na Baleárské ostrovy: Menorca, Mallorca, Cabrera, Formentera a Ibiza, kde končí naše plavba plná meditací a osobního rozvoje s mým guru Prasadamem a Martinou Janků. Překvapením se pro mě stává právě ostrov Ibiza, kde mi není dovoleno v žádné marině přistát a vysadit posádku. Další etapovité plachtění probíhá již v rodinném duchu při kterém objevujeme španělské město Cartagena, které na nás dýchlo svou historií.