TK - reportáž

Zima v Jaderském moři

19.12. - 26.12.2009


S očekáváním silnějšího větru jsme se vydali ve vánoční období zaplachtit, tentokrát v oblasti Zadar-Dugi otok-Olib-Ugljan.
Letos nás uvítalo pro tuto oblast nezvykle mrazivé počasí (-9 °C). Štedrý den se stal opravdu štědrý, a tak jsme rychle opustili marinu a pořádně si zaplachtili v jugu. Vítr do 34 uzlů a vlny do 3 m nám přichystal silné zážitky.

Naše plavba začala v Chorvatsku, ve městě Zadar, v marině Tankerkomerc.

Podívej se na film z expedice.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha

Obsah:

Plavba kolem ostrova Dugi Otok v zimě
Roztržená kosatka a její oprava svépomocí
Štědrý den přináší silný vítr
Kolem ostrovu Ugljan jachtíme zpět do Zadaru

Jaké to vlastně bylo:

19.12.2009 v sobotu večer přijíždíme do Zadaru a v marině Tankerkomerc přebíráme loď jménem Dolsi. Panuje celkem mrazivé počasí s teplotou vzduchu -9 °C. V neděli ráno vstáváme do slunečného mrazivého rána. Pohled na příď lodi nás však nenechává na pochybách, že jde skutečně o zimní yachting. Vytrháváme lana z ledu na palubě, rukama je prohříváme aby změkla a kolem poledne konečně odvazujeme loď a vyplouváme. Fouká slabá bora, a tak část trasy plachtíme v neustále se měnících poryvech větru od 8 do 20 uzlů.

na jachte v zime

Plavba kolem ostrova Dugi Otok v zimě

plavba na chartrove lodi v zime

Odpoledne po 16. hodině, kdy zde začíná panovat tma, celí promrzlí doplouváme do zátoky na severozápadní straně ostrova Dugi Otok.

zapad slunce chorvatsko

mudr monika sicova

Po zapnutí naftového topení a večeři ihned usínáme. Probouzím se ve 22 hodin a kontroluji naši polohu na kotvě v progrmu kotevní alarm, který za nás drží trvalou automatickou hlídku a je připraven nás probudit poplašným signálem v případě, že by kotva nedržela. Kotva drží pevně. Očekávám dle předpovědi v noci změnu větru z bory na jugo. Sedím u přístrojů, prohlížím elektronické mapy současně s mapami prognózy větru modelu Aladin a přemýšlím nad zítřejší trasou v očekávaném jugu.

navigace dle namornich map v lodi

Roztržená kosatka a její oprava svépomocí

V pondělí vyplouváme do očekávaného juga a plujeme ostře proti větru jihovýchodně podél vnější strany ostrova Dugi Otok. Vítr se stáčí přímo proti lodi, a tak nakonec druhou část etapy doplouváme bez plachet na motor. Křižováním proti větru a stále rostoucím vlnám by se doba doplutí do chráněné zátoky prodloužila až do pozdních nočních hodin. Také se začala mírně trhat kosatka a nebylo vhodné ji dále namáhat. Zítřek budeme muset věnovat opravě plachty.

vanoce na jadranu

Dle předpokladu jsme den trávili opravou kosatky.

oprava kosatky na chartrove lodi

Odpoledne jsme realizovali krátkou zkušební plavbu, abychom vyzkoušeli, zda se oprava kosatky podařila a všechna lepení a šití dobře drží.

jachtou v chorvatsku v zime

zimni jachting chorvatsko

testovaci plavba s opravenou plachtou

Testovací plavbu plachta zvládla bez problémů, tak uvidíme zítra. Dle prognóz nás s opravenou plachtou čeká jugo o průměrné síle 36 uzlů a v nárazech do 60 ti uzlů. Tak uvidíme....

prognoza juga v chorvatsku

23.12. vyplouváme po rozednění a míříme na otevřené moře. Zjišťujeme, že prognózy nebyly přesné a mohutný vítr odezněl přes noc. Fouká slabě a tak na plné plachty využíváme boční vítr k návratu kolem ostrova Dugi Otok.

jachting v chorvatskych vodach

Přistáváme odpoledne v nové marině v obci Veli Rat a jdeme se projít po pevnině k majáku. Nové řádění juga je předpovídáno od dnešní noci.

jachting na jadranu

plavba v chorvatskych vodach

Štědrý den přináší silný vítr

Štědrý den je na vítr opravdu štědrý, a tak rychle opouštíme marinu, abychom si vyrazili pořádně zaplachtit do juga na otevřené moře. Užíváme si vítr do 34 uzlů a vlny nepřesahující 3 m. Štědrý večer trávíme na kotvě v zátoce u ostrova Škarda.

ostrov skarda na jachte

jachtime na stedry den chorvatsko

more v prosinci chorvatsko

Kolem ostrova Ugljan jachtíme zpět do Zadaru

25.12. pátek - dopoledne si ještě užíváme slábnoucí jugo. Odpoledne se za pomoci motoru přesouváme do zátoky na ostrov Ugljan. Jugo plynule přechází v boru a přidávají se bouřky. Díky kotevnímu alarmu jdeme i tak klidně spát.

ostrov ugljan jachting

plachteni na jadranu na vanoce

plavba do zadaru v zime

V sobotu doplouváme jen 11 NM do Zadaru a předáváme loď.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.



Kolem Kréty na plachetnici 8/2019

Kolem Kréty na plachetnici 8/2019

Řecko patří k oblastem, kde je poměrně větrno a toto se nám potvrdilo i při plavbě po romatických místech Jižních Kyklad. Poháněni větrem některé ostrovy severně od Kréty obeplujeme, u některých se zdržíme. Vítr o síle 30 uzlů není na této plavbě výjimkou a posádka si užívá plavbu plnou adrenalinu. K zastávkám na kotvě využíváme málo osídlená místa se zastávkami na koupání a výstupy na pevninu. Navštěvujeme ostrovy Folegandros, Ios, Schóinousa a na přání posádky plujeme na ostrov Thíra, která patří k velmi oblíbeným turistickým cílům.


Severním Atlantikem na Island 6/2018

Severním Atlantikem na Island 6/2018

23 dní dlouhá expediční přeplavba z norského Bergenu přes Shetlandské a Faerské ostrovy na Island dávnou středověkou vikingskou trasou, při které jsme napluli cca 1 000 NM v proměnlivých a drsných podmínkách severního Atlantského oceánu. Z Shetland navštěvujeme město Lerwick na ostrově Mainland a dále ostrov Mousa, kde se nachází 13 m vysoká věž Musa Broch z doby železné. Cestovatelskou zajímavostí jsou Faerské ostrovy, které byly vyhlášené jako nejkrásnější soustroví na světě a zaujmou především nedotčenou přírodou. Při plavbě na Vestmanské ostrovy potkáváme nejen delfíny, ale i velryby. Podrobného průvodce po Vestmanských i Faerských ostrovech najdete v reportáži. Naše plavba končí v hlavním městě Islandu, Reykjaviku.


Z Malty na Krétu 8/2019

Z Malty na Krétu 8/2019

Hlavní úsek této plavby je přeplavba Středozemním mořem z Malty na Krétu. V Řecku jako kapitán lodi musím řešit klasické úřednické kolečko plné papírování. Novinkou je registrace a zaplacení poplatku TEPAI. Pak už nám nic nebrání v pohodovém plachtění. Objevujeme nádherný ostrůvek Gramvousa, který je náramně podobný Karibiku. V Rethymnu vám doporučím místo na výbornou večeři a užíváme si i výlety po Krétě. Navštěvujeme poustevnu, kostel ve Spili a nádherné místo Preveli, které nás neokouzlilo svou pláží, ale hlavně řekou, do které jsme se vydali na canyoning na vlastní pěst. Plavba končí velmi nepohodlým vyvázáním v marině v Heraklionu.