TK - reportáž 

Plavba za vlastní individualitou

24.6.-3.7.2022

10denní sebe poznávací meditativní plavba v Tyrhénském moři. Plavba s dlouhými úseky otevřeným mořem nám dala možnost více se ponořit do svých pocitů díky nedostupnosti okolního světa a mobilních sítí. Tím jsme mohli více nerušeně pracovat se svou myslí a získávat jasnější vhledy do svých skutečných potřeb. Zároveň jsme se jako členové posádky podíleli na řízení lodi.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha


Jaké to vlastně bylo:

Je čtvrtek 23.6.2022 den před příjezdem posádky. Nosím zásoby Expresmenu, které jsem přivezl autem, do lodi. Bude tak vyřešeno jídlo na celé léto a možná i na podzim. Loď je tradičně celá zašpiněná jemným saharským pískem, který sem přinášejí deště. Provádím základní mytí lodi. Je zataženo a možná trochu zaprší, tak důkladné mytí lodi nechávám až na pátek.

Nautilus marina

Vevnitř lodi renovuji hořáky vařiče. Původní kloboučky hořáků byly ze železa a v lodním prostředí natolik zrezivěly, že se začaly rozpadat. Když jsem vařič kupoval, bylo u něj uvedeno, že je určen do lodi a je nerezový. Nerezový je však jen částečně. A tak raději než kupovat zase nový, u kterého člověk nikdy neví co bude zase reznout, raději ho postupně renovuji výměnou opotřebených částí za nové. Ty nové si však nechávám vyrobit z nerezu podle výkresů, které kreslím dle původních dílů. A ty vyrobené nerezové kloboučky mu docela sluší.

cooker upgrade

S posádkou se potkávám podle plánu v pátek odpoledne na lodi. Jedeme nakoupit zásoby na plavbu a večer končíme společnou večeří v restauraci maríny. V sobotu dopoledne vyplouváme napříč tyrhénským mořem ke břehům Sardinie. Vítr je natolik slabý, že tuto etapu převažuje motor nad plachtami.

plavba jako maditace

V neděli po rozednění se nakonec nějaký vítr rozfoukává a k Sardinii na azurové pobřeží doplouváme poháněni větrem. Pobřeží je zahaleno hustým oparem a spatřujeme jej až teprve ze vzdálenosti několika mil. Ještě za světla po 28 hodinách plavby spouštíme kotvu v zátoce Cala di Volpe. Konečně si zaplaveme v moři.

plavba jako maditace

Vzhledem k vývoji počasí rozhoduji, že se zde nezdržíme a po přespání na kotvě plujeme dalších 14 hodin na ostrov Asinara na severozápad od Sardinie.

plavba jako maditace

Za Asinarou zapadá slunce a nám ještě zbývá kus cesty. Přichází bezměsíčná tmavá noc a my proplouváme kolem skalisek a mělčin jen podle elektronických map a kontroly dopředným sonarem. Před půlnocí připlouváme na kotviště Cala Reale, kde se vyvazujeme ke kotevní bóji. Stání na vlastní kotvě v této přírodní rezervaci není dovoleno a místo bylo třeba rezervovat a zaplatit předem.

plavba jako maditace

Probouzíme se do zataženého a větrného rána. Doufám, že kotevní bóje dobře drží a vydáváme se společně projít část ostrova. Jak jsme později viděli není bóje zárukou bezpečného stání, protože se k nám podezřele blížila loď i s velkou bójí. Chvili před nárazem do nás či vedlejší lodě se jim podařilo se od bóje odvázat a bóji zanechat svému osudu a přeplout k jiné bóji.

plavba jako maditace

Ostrov Asinara je známý jako ostrov oslů. Je zde početná komunita volně žijících oslů.

plavba jako maditace

Oslíci byli přátelští ale zblízka se fotografovat se ostýchali, otáčeli se pak k nám zadní částí těla. Tak nezbylo než stát kousek dále a použít zoom.

plavba jako maditace

Na kopci stála stavba s kříži, jdeme se podívat zda je to kaple či něco podobného.

plavba jako maditace

Nacházíme kostnici s ůhledně vyrovnanými kostmi.

plavba jako maditace

Pokračujeme přes šíji ostrova k jeho západnímu pobřeží.

plavba jako maditace

Západní pobřeží je zcela otevřené moři a je divočejší. Pozorujeme tříštící se vlny o skaliska.

plavba jako maditace

Strávíme zde nějaký čas každý sám se sebou v meditaci.

plavba jako maditace

Odpoledne jdeme na opačnou stranu ostrova. Míjíme zbytky věznice, která zde fungovala 115 let a v níž přebývali vězni odsouzení za organizovaný zločin. Tehdy byl ostrov zakázanou oblastí.

plavba jako maditace

Ještě do setmění se procházíme podél pobřeží.

plavba jako maditace

Po příjemně stráveném úterý na ostrově Asinara, kde ke klidu také pomáhala praktická nedostupnost mobilního signálu vyplouváme zpět na sever Sardinie. Tentokrát už máme vítr a tak celá plavba je na plachty. Odpoledne se před přídí vynořuje kamenité pobřeží mysu Capo Testa.

plavba jako maditace

Připlouváme do zátoky Baia di S. Reparata. Kotví tu několik lodí a jinak je zde klid. Pláže poměrně obsazené lidmi jsou daleko od nás. Konečně se zase koupeme v moři. K večeru se připravujeme na výlet na pevninu. Po 100 metrech co jsme ve člunu opustili loď vypovídá službu motor člunu. Na pádla se vracíme k lodi. Zdá se, že máme zůstat na lodi a užívat si klidu, plavání a pozorování moře a sebe.

plavba jako maditace

Ve čtvrtek po snídani vyplouváme z Itálie do Francie, tedy na Korziku. Opět si můžeme užívat plavby pod plachtami a křižujeme proti větru.

plavba jako maditace

Úžina mezi Sardinií a Korzikou kdysi nazývaná jako "hrdlo duchů" přijemně zesiluje slabý severovýchodní vítr.

plavba jako maditace

Bokem míjíme ostrovy Lavezzi a před přídí máme východní břeh Korziky.

plavba jako maditace

Přistáváme ve velikém zálivu Golfe de Sant Amanza. Je tu na kotvách pár lodí, ale jsou daleko od sebe a nijak neruší. Cítím, že toto místo stojí za to.

plavba jako maditace

Voda je nádherně průzračná a plná ryb, které se shlukuji ve stínu lodě a jako by věděly, že po našem jídle dostanou nějaké ty zbytky.

plavba jako maditace

Poté co jsme se osvěžili koupelí, tedy doplavali od lodi na břeh, vystoupili na francouzskou půdu a doplavali na loď, posádka připravuje oběd a mne čeká jak už to tak vypadá tradiční rituál opravování motoru pro člun.

plavba jako maditace

Motor už zase běží a tak realizujeme výsadek na pláže na pobřeží. Odpoledne sem přijelo i pár člunů někde z dálky aby si zde užili pláží, ale pláže jsou natolik rozlehlé, že jsou většinou liduprázdné.

plavba jako maditace

Užíváme si poslední večer v zátoce u pevniny.

plavba jako maditace

plavba jako maditace

V pátek po snídani a přípravě jídla na cestu opouštíme Korziku a vyplouváme vstříc tyrhénskému moři, které nás bude houpat odhadem 30 hodin než připlujeme k Římu do Fiumicina, kde naše plavba končí. Předpověď slibuje na celou dobu vítr a tak si to užijeme celé pod plachtami bez hučení motoru. Čeká nás pohled na nekonečnou vodní hladinu a v noci nekonečné množství hvězd nad námi.

plavba jako maditace

V sobotu 2.7.2022 v 17 hodin doplouváme po krásné etapě celé na vítr do Nautilus maríny, kde definitivně vyvazujeme loď. Strávili jsme 8 dní nepřetržitě na lodi s jedním delším výstupem na pevninu na ostrově Asinara. Při zastávkách jsme plavali kolem lodi a pouze na posledním kotvišti jsme vyšli na chvíli na pláž. Prožili jsme odlišný způsob života s od toho našeho běžného a mohli jsme tak vnímat pohled na vlastní potřeby z perspektivy jiné reality.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.Kurz pro budoucí skipery 5/2022

Kurz pro budoucí skipery 5/2022

Skiperský kurz zakončený praktickou zkouškou pro získání průkazu C – Velitel jachty příbřežní plavby (Yachtmaster Coastal) se zastávkami na kotvě i v přístavech. Kurz byl zaměřen především prakticky. Součástí kurzu byla i plavba v noci a v 2. části kurzu plavba ve směnách.


Putování po Norsku 7/2010

Putování po Norsku 7/2010

Dovolenou v Norsku jsme realizovali opět na vlastní pěst, tentokrát se nám hlavním dopravním prostředkem stalo auto a navazující pěší a cyklistické etapy. Nemohli jsme vynechat ani železnici Flåmsbana, která bývá mnohými považována za nejkrásnější železnici v Evropě. Dále jsme pokračovali na kole, krásnou, 57 km dlouhou cyklistickou trasou Rallarvegen. Následoval pěší trek okolo ledovce Hardangerjokulen a jízda na kolech, tentokrát v oblasti Jotunheimen. Vyzkoušeli jsme také rybolov s místními rybáři, vystoupali na okraj stěny Trolltindan a potkali se se stádem pyžmoňů v národním parku Dovrefjell.


Plavba a kurz kolem Kréty 10/2019

Plavba a kurz kolem Kréty 10/2019

I když tato plavba byla pojata jako kurz, část posádky tvořili lidé, kteří již kapitánský průkaz mají. Potřebovali si oživit jachtařské znalosti a více potrénovat manévry. Jiní usilovali o praktickou zkoušku pro získání vlastního kapitánského průkazu C - Velitel jachty příbřežní plavby (Yachtmaster Coastal).
Plavba začala poměrně drsně a poryvy větru o síle 42 knt daly i zkušeným kapitánům pořádně zabrat. Zaměřili jsme se především na trénink manévrů s lodí (např. kotvení, práci s plachtami a spinakrovým pněm, obraty s lodí proti větru a stoupání či trénink MOB). Čas nám zbyl i na individuální poznávání ostrova Ios. Přes sněhobílé město Chora s modrými kopulemi jsem dojel na skútru až na sever ostrova. K místu Plakoto, kde je údajně Homérova hrobka.