Tomáš Kůdela - Plán akce

Tomáš Kůdela

yachting a expedice

Menu

Sociální sítě

Přidejte sePlavba a kurz v Egejském moři [duben]
[připravujeme]

Egejským mořem na plachetnici [květen]
[připravujeme]

Po řeckých ostrůvcích na plachetnici [červen]
[připravujeme]

Z Athén kolem Kréty na Rhodos [červenec]
[připravujeme]

Z Rhodosu přes Kyklady do Athén [červenec]
[připravujeme]

Podrobnosti

Staň se kapitánem

V rámci některých plaveb nabízím pro zájemce i praktický kurz yachtingu završený praktickou zkouškou pro získání vlastního kapitánského průkazu.

Čti více

VIP klubSeverním Atlantikem na Island 30.5.-21.6.2018

Obsah

„Pojďme se poprat s drsným severním oceánem“

Prožijte se mnou 23 dní na lodi při plavbě v délce cca 1000 NM z Bergenu přes Shetlandské a Faerské ostrovy na Island v proměnlivých a drsných podmínkách severního Atlantského oceánu. Expediční přeplavba s dlouhými etapami a několika zastávkami v plánovaných místech. Poplujeme dávnou středověkou tradiční vikingskou trasou, při níž získáte další zkušenosti v náročnějších podmínkách. Procvičíme si terestrickou navigaci bez použití GPS, střídání hlídek, plánování přeplavbové trasy s využitím meteorologických dat. Pro zájemce o průkaz B – Yachtmaster Offshore je možný zápočet uplutých námořních mil.

Cílem je plavba sama, každodenní střídání dne a noci, východů a západů slunce, pohled na nekonečnou vodní hladinu.

ilustrace

Co se naučíte:

Samostatně řídit loď pod plachtami.
Orientovat se v námořních mapách.
Používat moderní navigační přístroje.
Důvěřovat sami sobě i na širém moři.
Plánovat logistiku plavby.
Navigovat i klasicky bez GPS.

Co plavbou získáte:

Další míle a praxi v oblasti plavby 'B'.
Zkušenosti na otevřeném oceánu daleko od pevniny.
Poznáte sami sebe.
Získáte důvěru ve své schopnosti.
Plně vypnete z rutiny každodenního života a zrelaxujete.

Kdy a kam poplujeme?

Termín: 30.5.-21.6.2018

Plavba z norského Bergenu na Island do Reykjaviku přes Shetlandské a Faerské ostrovy.

Naši plavbu na Island budeme realizovat v nejpříhodnějším období dlouhého dne a světlých nocí. Plavba povede severním Atlantikem a naše první zastávka bude na Shetlandských ostrovech. Toto souostroví je tvořeno stovkami ostrůvků, z nichž je obydleno pouhých 16. Ostrovy jsou vyhledávanou destinací ornitologů.
Zhruba v polovině naší cesty se nachází Faerské ostrovy. Ty na nás dýchnou svou typickou severskou přírodou a doufáme, že jejich ostré hroty téměř až 800 skalnatých výběžků nezůstanou našemu zraku skryty. Atmosféru tohoto místa nám určitě přiblíží rybářské vesničky. Ostrovy jsou nechvalně známé tradičním svátkem grindadráp, kdy se obyvatelé věnují lovu velryb a vody se tak zbarví do ruda krví.
Cílem naší plavby je Island, který leží na střetu dvou tektonických desek mezi Evropou a Amerikou. Mne tento ostrov okouzlil především svou četnou vulkanickou činností a horkými prameny. Neméně zajímavé jsou i černé pouště a množství vodopádů.


Jaké cíle své návštěvy na pevnině zvolíte, záleží čistě na vás. Každého z nás zajímá něco jiného, a tak vám dávám na svých plavbách prostor zažít přesně to, co nejvíce zajímá vás.

Itinerář

Středa 30.5. v 18:00 hod. - nalodění v Bergenu
Čtvrtek 31.5. - příprava na vyplutí a vyplutí
1. etapa - plavba 220 NM na Shetlandské ostrovy, přistání a cca 2 denní průzkum ostrovů
2. etapa - plavba 220 NM na Faerské ostrovy, přistání a cca 2 denní průzkum ostrovů
3. atapa - plavba 530 NM na Island, podle podmínek plavba a zastávky u islandských břehů
Čtvrtek 21.6. v 10:00 hod. - vylodění v Reykjavíku

Vlastní plavba začíná naloděním v den, který je uveden jako začátek plavby. Bližší informace Vám zašleme e-mailem. Po nalodění se posádka společně dohodne a zajistí nákup potravin na plavbu.

mapa

Přihlásit se na plavbu.

Jakou lodí poplujeme?

podrobnosti o lodi

Jaká je cena a způsob dopravy?

Cena za účast na plavbě je stanovena ve výši:
1 osoba 52300 Kč

Cena je splatná okamžikem závazné rezervace místa na lodi. Storno pak již není možné, pouze za sebe najít náhradu, se kterou bude souhlasit kapitán. Cena neobsahuje vlastní dopravu na místo začátku plavby a dopravu z konce plavby zpět, poplatky za přístavy, spotřebovanou naftu do lodi, případné dokoupení plynu na vaření a nákup zásob jídla. Technické náklady se dělí rovným dílem mezi všechny osoby na lodi. Náklady na jídlo se dělí rovným dílem mezi posádku, která stravuje kapitána. Předběžný odhad dodatečných nákladů na místě při 5-členné posádce je na osobu tento:

* technické výdaje (přístavy, nafta, plyn apod.): 180 EUR
* potraviny (podíl na společném nákupu zásob): 200 EUR

Dopravu na místo vyplutí a zpět z místa připlutí doporučujeme řešit letecky. Orientační cena zpáteční letenky Praha-Bergen, Reykjavik-Praha 9 200 Kč bez zavazadel.Platí pravidlo: čím dříve se letenky objednají, tím bývají levnější.

Jaké podmínky můžeme během plavby očekávat?

V červnu je průměrná teplota na Islandu 10 stupňů. Za plavby však bude vát chladný vítr a je třeba počítat i s bouřlivým počasím, kdy teplota vzduchu v noci může klesat na několik stupňů nad nulou. To v prudkém větru a vodní tříšti znamená, že je potřeba se obléci teple jako na horách při -20 °C.

Jak plavba probíhá?

První den po příletu dojde k nalodění posádky na loď a společnému nákupu potravin na danou etapu. V průběhu tohoto a následujících dnů Vás postupně seznámím s lodí a vším, co je potřeba vědět. Dle domluvy posádky naplánujeme jednotlivé denní etapy, jak daleko a kam ten den poplujeme, výstupy na pevninu a další aktivity. Vše domluvíme tak, aby Vám to vyhovovalo, ale s respektováním povětrnostních podmínek a stavu moře. Taktika plavby a pořadí navštívených míst se proto bude odvíjet od aktuální meteorologické předpovědi. Po celou dobu plavby se posádka střídá v přípravě jídla a podílí se na ostatních činnostech potřebných k zajištění plavby.

Kapitánem na zkoušku:

Opravdové námořní zkušenosti. Většinou se člověk účastní plavby jenom jako člen posádky s malou zodpovědností. Nebo pluje na zaoceánské lodi s veškerým komfortem. Tím se ale nepotká ani sám se sebou, ani s mořem. Plavba se mu může zdát nezábavná, nevybočující z každodenní reality. Můj způsob plavby Vám chce otevřít dveře za … Tím, že sami máte možnost řídit loď. Tím, že sami můžete ovládat plachty a navigovat.

Plavba pod plachtami nás vtáhne do jiného světa, než je ten, který většinu z nás obklopuje. Problémy zůstávají daleko na břehu a jediné, co nás začne zajímat, je právě ten relaxující koloběh: plavba pod plachtami, vítr, slunce, jídlo, odpočinek.

Tou dobou se ti z Vás, kteří budou na lodi poprvé, budou těšit z vlastních již nabytých zkušeností v ovládání lodě a uspokojujících pocitů z toho, že právě Vy sami řídíte loď a neomylně ji vedete k cíli.

Nejčastější otázky:

Na co se nejvíce ptáte - zobrazit

Přihlásit se na plavbu.

všechny plavby