Tomáš Kůdela - Kdo jsem

Tomáš Kůdela

yachting a expedice

Menu

Sociální sítě

Reportáže

Irskem kolem Fastnetu do Brestu 2018

Autem vnitrozemím po Islandu 2018

Severním Atlantikem na Island 2018

Na plachetnici mezi norskými fjordy 2018

Plavba z Greifswaldu do Norska 2018

Plavba a kurz kolem Dánska 2017

Severním mořem na Balt 2017

Na plachetnici mezi norskými fjordy 2017

Z Německa do Norska 2017reportaz_detail.php?title=donorska2017

Rodinné putování z Brestu do Cuxhavenu 2017

Bretaň 2017

Biskaj 2017

Azory 2016

Přeplavba Atlantiku 2016

Přeplavba Almérie - Tenerife 2015

Letní plachtění 2015

Kréta offshore 2014

Prázdniny na Krétě 2014

Z Říma na Krétu 4/2014

Podzimní offshore kurz 10/2013

Léto kolem Korsiky 7-8/2013

Atlantikem na Kapverdy 12/2011 - 1/2012

Plavba na Maltu 4/2010

Gibraltar strait 5/2009

Zimní Jadran 12/2008

Sardinie 4/2008


Všechny reportáže

VIP klub

Kdo vlastně jsem a proč pluji po moři …

Moře mne přitahovalo už od dětství, kdy jsem se v blízkosti břehu v příbojových vlnách plavil v nafukovacím člunu a snažil se za ně dostat bez převrácení. V mých představách byla plavba na lodi po otevřeném moři něco velmi dobrodružného a vzrušujícího.

Zkraje dospělosti jsem si pořídil windsurfing a za pomoci příručky jsem se zcela sám naučil na windsurfovém prkně plachtit, nejdříve na českých vodních nádržích a později i na moři ve vlnách. Fascinovala mne možnost využití větru k pohonu tohoto plavidla, která mi dávala pocit nezávislosti. Touha podnikat dlouhé plavby mne přivedla až k lodím.

A tak jsem v roce 2002 po získání chorvatského průkazu začal na charterových lodích podnikat své plavby po moři. Hned od začátku si mne získalo volné moře, a tak každá další plavba vedla vždy dále od pobřeží. To, co mne k moři stále táhne, je pocit dobrodružství, ale také svobody a hlavně to, že se musím spoléhat sám na sebe, se vším si poradit a nést zodpovědnost za sebe i za posádku a loď – to mne naplňuje.

Od roku 2002 každoročně několikrát vyplouvám na moře a za tu dobu jsem uplul víc než 30 000 NM a získal nejvyšší kapitánské oprávnění „A“ velitele jachty oceánské plavby. Touha po zdolávání dlouhých etap mne přivedla i ke koupi vlastní lodě, abych byl opravdu nezávislý. Objevila se ve mne potřeba své znalosti předávat dál, a tak jsem se stal jachtařským instruktorem a zkušebním komisařem MDČR.

Každé moře, které jsem proplul, mi přineslo další prohloubení mých znalostí a posílilo mé zkušenosti. Nejvíce mne však ovlivnila v r. 2016 sólová plavba severním Atlantikem, která trvala 24 dnů. V r. 2017 jsem při plavbě přes Biskajský záliv vedl posádku ve větru o síle 47 uzlů. Zažili tak podmínky, do kterých by se sami nevydali a zjistili, že i v na první pohled nepříznivém počasí se dá plout, pokud vědí jak.

Moře je pro mne živel, který mi pomáhá při poznání mých potřeb, snů ale i sebe sama. Ukazuje mi nekonečnou rozlohu a umožňuje mi žít svobodný život. A to je důvodem, proč pluji.

Mapa oblastí kde jsem už plul

Co plánuji a co pro Vás mohu udělat

Pomohu Vám na Vaší vlastní cestě za dobrodružstvím a poznáním.

Naučím Vás důvěřovat si, ovládat loď, nastavit plachty, plavit se po moři za klidu i v drsných podmínkách. Rád Vám předám své zkušenosti.

Tomáš Kůdela pro Praha TV

Sny se mají plnit. A mně se plní.

Video, které představuje mé pojetí plaveb, ať už těch s koupáním, a-nebo expedičních, při nichž lze zažít opravdové dobrodružství. Na některé své plavby beru i natěšené zájemce, pro které to může být jejich první plavba v životě. Mým přáním je, aby u účastníků zážitek z plavby přetrval. Na plavbě zapomenete na své běžné starosti a alespoň na okamžik zažijete pocit svobody a volnosti.
(Červen 2016 pro Praha TV)

Tomáš Kůdela pro Český rozhlas - Dobré dopoledne

Tomáš Kůdela ve studiu Českého rozhlasu Region - 
	      Foto: Milan Kopecký

Jak jsem se pustil na sólovou plavbu přes Atlantik z Bermud na Azory. Trvalo to 24 dní a urazil jsem 2 388 NM, což je 4 423 km.
O svém splněném snu jsem vyprávěl v Dobrém dopoledni Tamary Peckové. (Květen 2016 ve studiu ČR2)


Tomáš Kůdela pro Český rozhlas - Tandem

Tomáš Kůdela ve studiu Českého rozhlasu Region - 
	    Foto: Milan Kopecký

Na břehu necháte všechny problémy, plujete s čistou hlavou, říká mořský vlk Tomáš Kůdela.

Tomáš Kůdela pochází z Prahy. Vystudovaného elektrotechnika láká dobrodružství a neznámo. A tak si Tomáš udělal kapitánské zkoušky, pořídil si loď a plní si svůj námořnický sen.


„Já lásku k moři cítím jako touhu po poznávání něčeho nového. Toužím se vydat někam do neznáma, a něco tam objevit. A tak jsem se do toho v roce 2002 pustil,“ vypráví jachtař Kůdela.

Už předtím se ale Tomáš vydal i se svou rodinou na plavbu mezi chorvatskými ostrovy v malém laminátovém člunu a uprostřed trasy jim selhal motor. A začala bouře… „Na člunu jsem byl já se ženou a dvěma malými dětmi. A cítil jsem, jak nás to odnáší na širé moře, a velké vlny plnily člun vodou. Manželka uřízlou PET lahví vylévala vodu a já jsem se dal do opravy motoru. Věděl jsem, že mi žádná součástka nesmí spadnout do moře. Po hodině se to podařilo a plavbu jsme dokončili, nevzdali jsme to,“ vzpomíná Tomáš Kůdela na dobrodružné zpestření rodinné dovolené.

Na plavby vyráží sám, nebo s posádkou, kterou zároveň zaučuje v řízení lodi. Pokud se plavíte delší dobu, má to prý pozitivní psychologický efekt. „Na břehu totiž necháte všechny starosti a na vodě se staráte už jen sami o sebe. Dokonale si vyčistíte hlavu. Je to svým způsobem meditace. Když pak přistaneme na pevnině, lidé se na okolí dívají jinak než předtím,“ vysvětluje dnes už zkušený mořský vlk Kůdela.
(Říjen 2013 ve studiu ČR2)

Autor: Tereza Stýblová