TK - FAQ

Nejčastější otázky - FAQ

Obsah:


Otázky k plavbě a plachetnici

Ještě nikdy jsem na plachetnici nebyl/a, mohu s vámi plout?

Ano, určitě můžete. Do posádky se může přidat i člověk, který nemá žádné zkušenosti s jachtingem. Důležité pro mne je, že chce zažít plavbu na lodi jako takovou. Další mou podmínkou je osobní schůzka (pokud není možná, tak alespoň ½ h telefonický rozhovor). Na základě toho se rozhodnu, zda plavba, kterou jste si vybrali, je pro vás vhodná. Vždy beru ohled na to, kdo je již přihlášen v posádce - tak, abychom si všichni společně rozuměli a plavba probíhala v přátelském duchu.

Na jaké lodi poplujeme a kolik nás bude?

Plujeme na lodi Delphia 40, která je max. pro 7 členů posádky a kapitána. Přečtěte si více o plachetnici OCEAN JOURNEY, na které poplujeme.

Mohu si vybrat kajutu ve které chci být ubytován/a?

Loď má celkem 3 kajuty určené pro posádku, z toho je jedna kajuta s patrovými postelemi. Kajuty přiděluji dle pořadí přihlášených na plavbu, tedy první 4 přihlášení si ji mohou vybrat, poslední 2 jsou ubytování na místech, která na ně zbydou.

Budeme jen plout, nebo budou i nějaké zastávky, výlety na pevnině?

Záleží na typu plavby. U každé akce je vždy její přibližný plán. U přeplaveb je třeba počítat převážně s tím,že trávíme většinu času na lodi. Což je jejich hlavní podstata. Pokud zvažujete pohodovou plavbu plnou koupání, tak zde dáváme přednost opuštěným zátokám a místům, která jsou méně „civilizována“. Preferujeme spíše kamenité pláže a ústesy, kde je zajímavější šnorchlování než u pláží písečných. U akcí (mimo přeplaveb) jsou i několikadenní zastávky, kdy každý čas na pevnině může využít dle svého zájmu, např. jít do hospody, do hor apod. Přibližný itinerář je uveden v podrobnosti dané plavby.

Jsem kuřák, smí se na lodi kouřit?

Na lodi se kouřit nesmí (ani na bóji či na kotvě). Výjimkou jsou pouze elektronické cigarety na palubě lodi s tím, že nesmí být obtěžování ostatní. Kuřáci mají možnost kouřit na břehu.


Jak to na lodi probíhá

Jak je to s organizací času a posádky? (služby ve vaření, u kormidla atd.)

Na začátku plavby jsme nedříve na palubě všichni společně. Já postupně vysvětluji, jakým způsobem se vede loď, každý si vyzkouší kormidlování apod. Následně, když již vím, že posádka zvládne základy, je rozdělím do směn po dvojicích (kvůli bezpečnosti). Délka hlídky je závislá na počtu členů v posádce, počasí i náročnosti podmínek. Při počtu 6 členů posádky je délka hlídky 3 h, následně má dvojice 6 h osobního volna. Hlídka zajišťuje především kormidlování, úpravu nastavení plachet, navigaci. Všichni členové posádky se také střídají v přípravě jídla a úklidu lodi. Pokud mají chuť, mohou mi pomoci i s drobnými pracemi na lodi.

Je na hlídce s dvojicí, která má službu, vždy přítomný kapitán?

Ne, není to možné. Musím také někdy odpočívat. Pokud je posádka málo početná, zařazuji se do hlídek tak, abych vždy vyšel na každého, kdo se plavby účastní. Pokud je členů posádky dost, jsem opět na palubě přítomen tak, abych se vystřídal u každé dvojice. Kladu velký důraz na to, abych byl schopen v případě nepřízně počasí zasáhnout a také abych byl k dispozici kdykoliv, kdy to posádka potřebuje. To je i důvod, proč potřebuji určitý čas na odpočinek, plánování trasy apod. Plavba je tak bezpečnější pro nás všechny.
Pro lepší představu, jak plavby se mnou probíhájí vám doporučuji přečíst si reference z uskutečněných přeplaveb, kurzů ale i relaxačních plaveb.

Mohu se každý den sprchovat?

To pravděpodobně nepůjde. Objem nádrže na vodu je 320 l. Tato voda nám musí vystačit primárně na vaření, mytí nádobí a dále nám slouží jako užitková po celou dobu plavby. V případě, že budeme s vodou šetřit, se lze se souhlasem kapitána osprchovat. Ze zkušeností stačí 3 l/os. i s umytím dlouhých vlasů. Pokud potřebujete os. hygienu provádět častěji, lze k ní využít mořskou vodu, případně bývá sociální zařízení přítomné ve většině marin.


Co řešit před plavbou

Nebudu mít mořskou nemoc?

Může se to stát, ale obavy mít nemusíte. Často se jedná pouze o krátkodobou nevolnost. Z mé zkušenosti je však nejčastější příčinou mořské nemoci psychika člověka, tedy nějaký strach. Dále je to nachlazení (rýma, kašel, atd.) či únava. Před plavbou si tedy pořádně odpočiňte. Na mořskou nemoc existuje velká spousta prostředků, např. Kinedryl, Nokinal, žvýkačky Travel-Gum nebo homeopatika Cocculine či Borax CH9. Každému však funguje něco jiného. Ze zkušenosti posádek je nejúčinnější Scopoderm TTS, jedná se o náplast, která se lepí za ucho.

Jaké oblečení si vzít s sebou na loď? Kde a za kolik ho seženu?

Pokud se rozhodnete jachtingu věnovat, je vhodné jachtařské oblečení. Doporučuji pražskou prodejnu Sailing Centrum, kde vám odborně poradí s výběrem. Mají i e-shop a také půjčovnu jachtařského kompletu (bunda + kalhoty). Pro naše zákazníky Sailing Centrum nabízí slevu. Cena nového jachtařského kompletu bunda + kalhoty je cca 16 000 Kč.
Méně finančně náročná varianta je plout v outdoorovém oblečení vhodném i do deště nebo zakoupit vhoné oblečení v prodejně s pracovními oděvy Canis. Cena za kalhoty + bundu je cca 3 000 Kč (ne vždy však zboží mají). Je třeba si uvědomit, že toto oblečení není primárně určeno pro jachting, ale pokud ještě nevíte, zda se jachtingu hodláte věnovat, je to možná alternativa.
Dále budete potřebovat termoprádlo a střední vrstvu. Zde doporučuji především oblečení od společnosti Icebreaker, které je odolné vůči pachům a snadno se vrství. Nezapomeňte na boty s bílou podrážkou na palubu, holínky a nejlépe jachtařské rukavice.


Strava na lodi

Jaký je režim dne ohledně vaření?

V den příchodu posádky na palubu probíhá společný nákup a každý si zajistít stravu na tento den individuálně. Z nakoupených potravin následující den směna (dvojice) připravuje stravu. Pokud to podmínky dovolí, připravujeme 3 společná jídla denně. Snídani, oběd, večeři. Vždy se snažíme o to, aby min. 1 jídlo denně bylo teplé. Většinou za plavby připravujeme jídla balená, která stačí pouze 5 min ohřát. Nejvíce se nám osvědčila jídla od společnosti Expres menu, která jsou bez lepku a konzervantů. Bližší informace o tomto jídle naleznete zde: Expres menu. Ale samozřejmě, pokud zvládnete připravit jídlo z čerstvých potravin i za plavby, je to možné. Záleží na umu každého. Často se na jídelníčku posádky objevují vajíčka na různé způsoby, párky, těstoviny s omáčkou apod.

Mám přivézt z ČR nějaké jídlo?

Prosím, žádné jídlo nevozte. Pouze pokud chcete, můžete si pro vlastní potřebu dovézt sladké (např. sušenky, čokolády, bonbony) a slané pochutiny (soletky, brambůrky, atd.) či polévky z pytlíku, které si ale můžete připravovat v době, kdy směna nevyužívá kuchyň pro přípravu jídla pro ostatní členy posádky.

Mám potravinou alergii. Mohu si na lodi vařit sám/sama?

Co se týká individuálního vaření, to bohužel není možné. Ve vaření se střídáme ve směnách a společně se domluvíme, co budeme vařit, tak aby to vyhovovalo všem. Kdyby si každý vařil sám, blokoval by sporák ostatním a také spotřeba plynu by byla příliš vysoká. Co se týká alergií, tak mít strach nemusíte. Stravu vždy přizpůsobujeme tak, aby byla vhodná pro všechny.


Doprava na místo vyplutí a zpět

Jak je to s cestou na místo vyplutí a zpět, zařizujete také letenky?

Ne, letenky si zařizuje každý sám. Pokud budete mít zájem, mohu vám předat kontakty na ostatní členy posádky a můžete se společně domluvit na cestě.

Letadlo mi přiletí o den dříve/odletím později, mohu přespat na lodi? Nebo si zde nechat alespoň zavazadlo?

Ne. Potřebuji loď na plavbu připravit a po plavbě provést nezbytnou údržbu. I vaše zavazadlo by mi zde překáželo. Prosím, respektujte časy nalodění a vylodění.