TK - reportáž

Plachtění po karibských ostrovech - Antigua, Long Island, Barbuda:

9.3.-16.3.2016

Antigua a Barbuda se řadí k Závětrným ostrovům ve východní části Karibského moře. Představujjí místa nespočtu písčitých pláží a křišťálových vod. Barbuda nás navíc zaujala rezervací fregatek, kdy samci svou mužnost dokazují nafouknutím svého červeného vaku.

Naše plachtění začalo na ostrově Gaudeloupe v Marina de Pointe a Pitre. Pluli jsem na sever na ostrov Antigua, dále na ostrov Barbuda a posledním navštíveným ostrovem na této etapě byl Saint Martin.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha

Obsah:

Západní pobřeží ostrova Guadeloupe - šnorchlování, korálové útesy i trubkotlamky
Antiqua: English Harbour - bývalá základna britského válečného námořnictva
Long Island - azurově modré moře
Barbuda - nekonečná pláž čistého bělostného písku a rezervace fregatek
TOP místa, která na ostrovech Antiqua a Barbuda určitě nevynechat
Antiqua a Barbuda - praktické informace pro jachtaře

Jaké to vlastně bylo:

Ostrov Guadeloupe nám slouží pouze jako přestupní místo. Tato plavba bude čistě rodinná a tak za námi přiletěla dcera Markéta se svým manželem a přivezli mi syna Tomíka. Jídlo již máme koupeno a tak po jejich nalodění opouštíme marinu Pointe-à-Pitre.

Západní pobřeží ostrova Guadeloupe - šnorchlování, korálové útesy i trubkotlamky

Plujeme na západní pobřeží ostrova Guadeloupe, kde na noc kotvíme v zátoce.

Ráno chceme jít šnorchlovat a tak přejíždíme cca 0,5 NM na ostrov Pigeon, kde se vyvazujeme na bílou bóji. Ta je sice určena pro potápěče, ale bóji žlutou, která má být určena pro jachty obsadili rovněž potápěči. Místo vypadá jako stvořené pro šnorchlování. Fouká silnější vítr a proto do vody s brýlemi a šnorchlem skáču sám. Daří se mi pořídit pěkné fotografie rybek. Trochu si zastesknu, že nemohu na lodi vozit i lahev s kompresorem (přeci jen loď není nafukovací). Potápění by mě lákalo.

zavetrne ostrovy snorchlovani

Mohu zde pozorovat i houbovce, kteří patří do říše primitivních živočichů.

karibik

Ve vlnách je šnorchlování poměrně nepříjemné a tak se vracím zpět na loď. Zde se již dohadují potápěči se zbytkem posádky o uvolnění bóje, na které jsme vyvázáni. Nedaleko je totiž ještě jedna bóje - žlutá, určená pro jachtaře. Tam jsou ale opět vyvázáni potápěči. Snažíme se s nimi rozumě domluvit, aby nás tu ještě chvíli nechali, ale nedaří se.

guadeloupe potapeni

Opouštíme tedy místo a dále obeplouváme ostrov Guadeloupe až do zátoky u města Deshaiers, kde házíme kotvu.

guadeloupe na plachetnici

Tomík už se šnorchlováním nemá vůbec problém a tak si užívá pozorování korálů i rybiček.

potapeni karibik

Všechny nás fascinuje tento žahavec - útesovník mozkový, který vypadá jako obrovský mozek.

utesovnik mozkovy

Červná houba nám zase připomíná ruku člověka.

koraly karibik

Často tu pozorujeme i toto štíhlou rybu. Její název je opravdu výstižný: trubkotlamka.

karibik ryby

Antiqua: English Harbour - bývalá základna britského válečného námořnictva

Další den plujeme na sever na ostrov Antigua, kde přistáváme v British port na jižní straně ostrova. Přístav je plný a mnoho lodí kotví kolem v zátokách. Několikrát zkoušíme zakotvit, ale na dně plné velmi řídkým bahnem vůbec kotva nedrží. Mám Kobru o hmotnosti 12 kg, která se mi velmi osvědčila ale tady se nám opravdu nedaří.

english harbour antigua

Nakonec se po domluvě s personálem doku vyvazujeme u břehu mezi čerpací stanici a restauraci. Do přístavu k vyřízení vstupních formalit (celníci, imigrace) přejíždím na člunu.

english harbour

English Harbour je ojedinělé místo v Karibiku, kde můžete zažít kombinaci tropické krásy a anglického stylu. Kdysi tento přístav patřil k nejlepším na Závětrných ostrovech. Dnes je především výmluvným mementem koloniálních dob. Představuje jakousi relikvii námořních sil britského impériea.

antiqua a barbuda

Leží tu obrovské kotvy, ozdobné hlavy plachetních lodí, zachoval se i dům, kde pobýval admirál Nelson.

antiqua

Englis Harbour byl postaven jako bezpečná základna pro britské královské námořnictvo, které odsud vyráželo na obranu svého výsadního postavení v karibských vodách. Byl také považován za prokletý přístav. Místo bylo prolezlé nemocemi, zamořené horkem a moskyty a tak si získal přezdívku „anglický hřbitov“.

Long Island - azurově modré moře

Obeplouváme ostrov Antigua až na její sever, kde leží ostůvek Long Island. Ostrov je celý obklopený mělčinami a reefy. Musíme velmi pozorně sledovat hloubku a plout vyznačenou plavební dráhou. Kotvíme na mělké vodě, cca 3 m nad písečným dnem. Na pěti mílích společně s námi kotví ještě jedna loď. Jinak je tu pusto. Jen na břehu je tušit luxusní rekreační rezort.

long island resort

Koupání v bledě modré vodě, kde jsme jen my je neuvěřitelný zážitek. Šnorchlovat se tu nedá. Voda je zakalená jemným pískem.

dovolena karibik

Nasedáme na dingy a jedeme prozkoumat pevninu.

zavetrne ostrovy karibik

Na mělčinách reefu je za odlivu velké množství těchto lastur.

lastury karibik

Procházíme se a napadá nás myšlenka, zajít si na večeři. Pomalými kroky míříme do hotelu, když začne lehce pršet. Okamžitě k nám přibíhají zaměstanci resortu s deštníky a vedou nás dovnitř. Jakmile zjistí, že nejsme jejich hosty, zdvořile nám sdělí, že se zde navečeřet nemůžeme. Každopádně nám velmi ochotně nabídnou, že nám zajistí večeři v jiném hotelu a vše zařídí. Přivolají taxi, zamluví nám stůl v restauraci… V ten moment nám začíná být nadmíru jasné, že by se nejednalo o obyčejnou večeři. Tušíme, že cena by byla příliš vysoká. S poděkováním opouštíme hotel, tentokrát již bez deštníků…

dovolena na jachte karibik

Na tomto ráji na zemi máte pocit, že se zastavil čas. Je to jako sen, kdy vnímáte pouze přítomný okamžik.

long island

Barbuda - nekonečná pláž čistého bělostného písku a rezervace fregatek

Další zastávkou je ostrov Barbuda, který je turisticky téměř nedotčený. Jeho nadmořská výška je jen několik metrů a lemují ho kilometry písečných pláží, kde můžete být zcela sami. Kotvíme u západního břehu dlouhého písečného pruhu pláže 11 Mile Beach, někdy bývá označována jako Palm Beach. Tomík si běhá ve vlnách, staví hrady z písku a je ve svém živlu. Já se potřebuji dostat do města Codrington, abych mohl vyřídit celní formality.

barbuda

Po krátké procházce po pláži narazíme na tuto reklamu. Voláme si tedy vodní taxi. Za hodinu přijíždí vodní taxi a my vyrážíme.

water taxi barbuda

Loď musím nechat na kotvě, protože vnitřní laguna do města má malou hloubku. Je široká 2NM. Dingy přivazujeme ke kůlu na pláži a doufáme, že ho tam i s motorem najdeme. Vlastní dingy k cestě do města použít nemůžeme, protože používám na jeho pohon elektromotor a kapacita baterie by nevystačila.

karibik na jachte

Nastupujeme do malého člunu, který vyráží vpřed. Vlny cákají a my kloužeme po vodní hladině. Všichni si vychutnáváme rychlou jízdu a vítr ve vlasech. Necháváme se odvézt do mangrovníkových porostů, kde hnízdí fregatky. Dozvídáme se, že jsme v rozlehlém Národním parku Codrington Lagoon. Ptačí rezervace, která je jeho součástí je jednou z největších kolonií fregatek na světě.

rezervace fregatek

Máme štěstí - v období od září do dubna dochází k páření. Samci na sebe upozorňují nafouknutím červeného vaku a samice krouží na obloze. Když některá spatří nápadníka, který jí imponuje, přistane u něho a začne s příslušným rituálem.

Pláže na ostrově Angigua a Barbuda jsou opravdu jedinečné a představují jedno z nejhezčích míst, které jsme navštívili.

barbuda fregatky

Hlavní město ostrova Codrington působí jako velmi klidná vesnice. Sídlí tu většina obyvatel. Jednotlivé úřady pro odbavení před opuštěním této oblasti jsou pěkně rozsety a tak nám trvá několik hodin, než vše najdeme a vyřídíme. Lidem zde k životu stačí opravdu málo. Jejich domečky jsou velikosti našich dílen, naše garáže odráží velikost obchodů. Vypadají dost vybydleně.

barbuda codrington

A tohle je námi dlouho hledaná celnice.

barbuda

Dále pokračujeme přes půl města na imigrační policii. Její hledání nám dá také pořádně zabrat. Cestou jdeme kolem školy, která se skládá z několika budov, asi tříd. Dveře do jedné z nich jsou otevřené a tak můžeme nahlédnout přes plot dovnitř. Děti mají na sobě jednotné uniformy, sedí na židlích v lavicích jako u nás. Před školou je stánek s občerstvením - stůl, na kterém jsou chladící boxy s jídlem a pitím. V nabídce jsou lasagne či kuře. Přidáváme se k dětem a taky si kupujeme oběd.

barbuda karibik

Konečně jsme imigrační policii nalezli a tak máme všechny dokumenty vyřízeny.

barbuda imigration office

Je čas posunout se zase o kousek dál. Markéta s Ondrou a Tomíkem odlétají ze St. Martinu, na který nám má přiletět další posádka. Nás s Martinou čeká úklid lodi.

TOP místa, která na ostrovech Antiqua a Barbuda určitě nevynechat

ANTIQUA

  • English Harbour – vliv britského námořnictva na toto místo je nezanedbatelný a procházka v této části Karibiku netypická. Můžete navštívit loděnici Nelson’s Dockyard, kde najdete řadu významných exponátů.
  • Long Island – krásné koupání v zátoce s azurově modrým mořem. Místo není vhodné na šnorchlování (voda je zde zakalená).

BARBUDA

  • 11 Mile Beach a rezervace fregatek – nízký pás velmi dlouhé pláže, která je turistiky téměř nedotčená. Vodním taxi můžete navštívit rezervaci fregatek.

Antiqua a Barbuda - praktické informace pro jachtaře

Před jakýmkoliv vstupem na pevninu navštíveného státu, musíte navštívit port of entry (vstupní přístavy). Standardní postup je takový, že do vyclení nesmí nikdo vystoupit z lodi na břeh - pouze kapitán smí vyřídit celní formality. Ne všude se toto pravidlo strikně dodržuje, ale doporučuji nepokoušet to.
Kapitán vezme vyplněné crewlisty cca 4 kopie (jinak budete opisovat vše ručně) a cestovní pasy všech osob na palubě, rejstříkový list lodi a platné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem lodi. S těmito dokumetny se vydá do kanceláře přístavu, kde je nasměrován na příslušné kanceláře. Obvykle: health office, imigration police, customs.

Vstupní přístavy, které jsme na naší cestě použili:
  • Antigua: English Harbour - port of entry pro Antigu a Barbudu
  • Barbuda: Codringtown - zde se odhlašujeme před odplutím

Použivaný Pilot: Crusing Guide to the Leeward Islands: Chris Doile - najdete zde informace o závětrných ostrovech (oblast od ostrova Dominica až po ostrov Anguilla)

Před opuštěním státu je nutné se odhlásit. O odhlášení získáte dokument, který je požadován v následujím přístavu dalšího státu.

Tyto informace jsou aktuální k datu vytvoření reprotáže.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.Gibraltarem ze Středozemního moře do Portugalska 4/2023

Gibraltarem ze Středozemního moře do Portugalska 4/2023

Zdokonalovací přeplavba Středozemním mořem a Atlantským oceánem v jachtařsky náročnější oblasti. Propluli jsme Středozemním mořem do Gibraltaru a Atlantským oceánem kolem španělských a portugalských břehů až k Lisabonu. U Gibraltaru jsme zažili díky vlivu úžiny zesílení větru až 9Bf v Gibraltar strait. S napětím zda na loď nezaůtočí kosatka opouštíme Gibraltar a vyplouváme do Atlantiku. Procvičíli jsme si střídání hlídek, plánování přeplavbové trasy s využitím meteorologických dat (weather routing).


Po řeckých ostrůvcích na plachetnici 7/2020

Po řeckých ostrůvcích na plachetnici 7/2020

Letní plachtění po Kykladach. První vycestování po restrikcích způsobených nákazou Covid-19. Konečně zase na lodi.


Plavba na Sardinii 4-5/2008

Plavba na Sardinii 4-5/2008

Čtrnáctidenní plavba Tyrhénským mořem z italského Salerna na ostrůvek Capri a na Sardinii a dále přes Liparské ostrovy do Messinské úžiny a pak na sever do termálů na ostrově Ischia.