TK - blog

Tipy na plavbu: Smaragdové pobřeží Sardinie

Severo východní pobřeží Sardinie, také nazývané Smaragdové pobřeží, italsky Costa Smeralda, je vyhlášené svou kouzelnou přírodou, mnoha zátokami a malými plážemi s jemným bílým pískem. Atmosféru Karibiku podtrhuje teplé průzračně čisté moře a zelení porostlé kopcovité břehy. Určitě stojí za to se na Sardinii vydat na lodi. V následujícím článku si přiblížíme některá zajímavá místa v severní části ostrova z pohledu jachtaře.

Kdy se na Sardinii vydat?

To samozřejmě záleží na tom co chceme při plavbě zažít. Pokud od plavby očekáváme teplé počasí s možností koupání se v moři, tak doporučuji vyrazit na Sardinii od května do konce září. Pro romanticky založené jedince, kteří preferují menší počet lodí v zátokách na kotvištích bych doporučil se vyhnout srpnu, kdy mají Italové dovolené a zátoky a maríny jsou přeplněné.

Je to ostrov, který celoročně krásně voní a všechno krásně kvete. Panuje zde typické středozemní klima a ostrov je takřka neustále zalitý sluncem.

Kam plout?

Místa, která popisuji dále můžete využít k naplánování trasy plavby, pokud aktuální meteorologické podmínky budou příznivé pro uváděnou trasu. Na interaktivní mapě jsou označená místa, která jsem poznal. Jak pracovat s mapou je uvedeno v ovládání mapy. Pro lepší orientaci v dalším textu jsou v popisku místa očíslována a jejich čísla v dalším textu jsou uvedena v hranatých závorkách a po kliknutí na nadpis se místo zobrazí v mapě.


Liscia di Vacca [1]

Velká zátoka otevřená od západu na sever lemovaná plážemi a soukromými residencemi. Dno písečné mírně porostlé, kotva zde dobře drží. Na přistání s dinghy jsou na jihu zátoky dvě betonová mola.

Porto Cervo [2]

Luxusní přístav, který byl mimo sezónu v květnu poměrně prázdný a i ceny za noc na mooringu za 12,5m dlouhou loď byly 35 EUR/den. V letní sezóně od 1.června cena se 10x zvýší. Mimo sezónu díky příznivé ceně zde doporučuji zastávku nejen pro doplnění zásob vody, nafty a potravin ale i jako příjemnou relaxaci na pěkném a upraveném místě. Byl jsem zde při přeplavbě Tyrhénským mořem sem a tam.

Sardinie, Porto Cervo

Krásně upravené městečko Porto Cervo má punc luxusního letního letoviska na Costa Smeralda. Můžete se zde v sezóně kochat jachtami světových celebrit, herců, podnikatelů i politiků a najíst se v těch nejlepších restauracích.

Sardinie, Porto Cervo

Gulfo Pevera [3]

Záliv před soukromými residencemi. Dno převážně písčité, kotva dobře drží. Otevřený na severo výhod. Není jak se dostat na břeh kromě pláží, mola jsou soukromá a cesty od nich vedou k soukromým pozemkům. Kotvit lze jen mimo oblast vyvazovacích bójí pro velké jachty. Oblast s vyvazovacími bójemi je ohraničena žlutými bójemi.

Sardinie, Gulfo Pevera

Cala di Volpe [4]

Rozlehlá mělká zátoka s písečným dnem místy porostlým. Otevřená na jihovýchod. Dobře krytá před převládajícímá větry ze západu i severu. V čele zátoky jsou písečné pláže a okraje zátoky jsou kamenité. Kotva dobře drží jen na písečných částech dna. Proto doporučuji připlouvat za světla a kotvit až před pláží mimo žlutými bójemi vyznačenou oblast placených vyvazovacích bójí. Bóje jsou pro velké jachty a cena za noc činla 590 EUR.

Sardinie, Cala di Volpe

Čelo zátoky je velmi široké asi 1,5 km kde se střídají různé písečné pláže oddělené vzájemně skalami. V jihozápadní části je hodně navštěvovaná velká pláž se službami, vedle směrem severním však naleznete malé písečné pláže, i v sezóně klidné s malým množstvím návštěvníku, odkud je příjemný vstup do vody. Po dvě sezóny jsem se tu vždy na několik dní zastavil na koupání s dětmi jak zmiňuji i v reportáži - rodinné plachtění na Sardinii. V severní straně zátoky se nachází luxusní hotel Cala di Volpe a za ním golfová hřiště.

Sardinie, Cala di Volpe

Cala Sabina [5]

Zátoka s písečným dnem před pláží poskytuje dobře chráněné kotviště. Otevřená na sever. Břeh je neosídlený. Mimo hlavní sezónu v květnu bylo místo klidné a kotvil jsem zde jako jediná loď. Po břehu se z pláže dá dojít západním směrem po silnici do nedalekého letoviska vzdáleného 1,5km. Pro zakotvení doporučuji střed zátoky s hloubkou 7m. Blíže k pláži či okrajům zátoky jsou skaliska pod hladinou.

Cala Moresca [6]

Není zde zátoka ale kotviště v úžině mezi mysem Figaro a ostrovem Figarolo. Dno místy písečné, pro kotvení zvláště na noc je místo vhodné za klidného moře. Na ostrůvku Figarolo je malá pláž,kam se lze dostat jen lodí. Na západ od kotviště jsou sádky s rybami označené bójemi.

Sardinie, ostrov Figarolo

Opakovaně jsem toto kotviště použil ke koupání s dětmi na ostrůvku Figarolo a pro přespání před připlutím do Mariny di Olbia následující den. Zaplavat si je však lepší přímo z lodi, protože dno od pláže klesá do hloubky velmi pozvolna a je dosti porostlé a dostat se na dobrou hloubku pro plavání dospělého člověka je poněkud zdlouhavé.

Sardinie, Cala Moresca

Marina di Olbia [7]

Dobře vybavená marína poblíž mezinárodního letiště ideální pro střídání posádky. Nedaleko 700m od maríny naleznete nákupní centrum. Vyvázání na mooring s výbornou asistencí obsluhy, která vám podá mooringové lano na příď ze člunu. Příplutí je možné od 15 hod a odplutí do 10 hod. Detailní informace a rezervaci místa lze získat na stránce maríny: Marina di Olbia

Coda Cavallo [8]

Zátoka otevřená na sever v mořské rezervaci - zóna C. Kotvení je povoleno pouze na místech bez života - tedy na písku. Dokola písečné pláže, rozlehlá oblast mělké vody do 10m pro zakotvení více lodí. Další místo, které jsem využíval při letní dovolené s dětmi. Na západním břehu zátoky je pláž příslušející k resortu ve svahu nad ní. U pláže je ponton na kterém jsem mohl vyvázat dinghy za mírný poplatek

Sardinie, Coda Cavallo

Cala Capeciollo [9]

Velmi rozlehlá mělká zátoka s písečným dnem místy porostlým. Otevřená na jih a východ. Dobře krytá před převládajícímá větry ze západu. V čele zátoky písečná pláž, okraje zátoky jsou kamenité. Kotva zde dobře drží. Zátoka je opačně orintovaná k zátoce Coda Cavallo, ze které se do ní dopluje po obeplutí mysu Coda Cavallo za necelé 3NM. Na sever od místa zakotvení je pláž Spiaggia di Salina Bamba, u které je ponton, u nějž lze za mírný poplatek vyvázat dinghy a navštívit pláž. U pláže je k dispozici stánek s občerstvením a na pláži jsou lehátka a slunečníky.

Sardinie, Spiaggia di Salina Bamba

Porto Brandichi [10]

Velmi rozlehlá mělká zátoka s písečným dnem místy porostlým v bezprostřední blízkosti maríny Puntaldia. Zátoka je otevřená na jih a východ a poskytuje dobré krytí před převládajícímá větry ze severu a ze západu. V čele zátoky leží písečná pláž, okraje zátoky jsou kamenité. Kotva zde dobře drží.

Sardinie, Porto Brandichi

Marina di Puntaldia [11]

Malá příjemná marína dobře krytá před větry z jihu, západu a severu. Blízko maríny je obchod s potravinami Dettori market od kterého lze s nákupním vozíkem dojet až k lodi. Pokrytí signálem WiFi je opravdu kvalitní a Internet běží rychle. Na břehu najdete restaurace a bankomat. Marína jsem několikrát využil pro dokoupení zásob potravin, doplnění pitné vody a zbavení se odpadu. Pozor však na třídění odpadu, kontejnery odemkne na požádání personál maríny a kontroluje zda příslušný odpad je správně roztříděn a vkládáte jej do příslušných kontejnerů. Detailní informace a rezervaci místa lze získat na stránce maríny: Marina di Puntaldia

Sardinie, Marina PuntaldiaElektromotor pro dinghy

Elektromotor pro dinghy

Závěsné motory na gumových člunech, které potkávám v zátokách a díky nimž se posádky přemisťují od lodě na břeh, jsou téměř vždy spalovací (benzinové). Proč však nepoužít elektromotor? (Publikováno v My Boat 1.1.2015, aktualizace článku 1.4.2019)


Dopředný sonar

Dopředný sonar

Představení FLS platinum dopředného sonaru, který umožňuje zobrazit hloubku a profil dna před lodí. Mělčinu či skalisko vidíme na displeji dříve než se objeví pod lodí, kdy by na nízkou hloubku upozornil konvenční sonar. Získáváme tím možnost ještě zareagovat a mělčině se vyhnout. Užitečné řešení pro plavbu ve vodách kde nejsou k dispozici spolehlivé a podrobné mapy. (Publikováno 1.7.2022)


Rozhovor: Poprvé na moři: jachtařské oblečení si nejprve půjčte

Rozhovor: Poprvé na moři: jachtařské oblečení si nejprve půjčte

Čeká Vás dovolená na jachtě a přemýšlíte, jak se obléknout? Tápete nad tím, jestli vám na plavbu na jachtě bude stačit inshore oblečení, offshore nebo zda sáhnout po ocen verzi? Nebo si myslíte, že si vystačíte s tím, co již máte doma a oblečete si třeba oblečení na lyže? Přečtěte si o tom, jaké kalhoty a bunda vám na plachetnici dobře poslouží a kde a za kolik si je případně půjčit. (Publikováno 1.6.2019, aktualizace článku 31.3.2024)