TK - blog

Jachtařské oblečení a UV filtr

Publikováno 1.8.2022

Letní sezóna je v plném proudu a vyvstává otázka, jaké vhodné kousky doplnit nejen do šatníku jachtaře. Má smysl pořídit si oblečení s UV filtrem a před jakým zářením nás ochrání? Následující článek vychází z mých zkušeností a proto se zde budu zabývat především tím, co nakonec používám já a proč.

Poslední dobou se stává hitem oblečení s UV ochranou.

Jeho hlavní výhodou je to, že vás ochrání před škodlivým UV zářením. Pokud použijete opalovací krém a klasické oblečení, na místech, kde nejste namazáni krémem nejste chráněni. Pro lepší představu, pokud si oblečete bavlněné tričko, chrání vás faktorem 5-10, tedy projde jím přibližně 10% škodlivých UV paprsků. Nejkvalitnější UV oblečení má ochranný faktor 50+ a propustí do kůže 1/50 (tedy 2%) UV záření, které dopadlo na jejich povrch.

Je opravdu třeba speciální oblečení s UV filtrem? Nestačí pouze bavlněné tričko a opalovací krém?

Trička s UV faktorem 50+ vám pomohou prodloužit přirozenou dobu pobytu na slunci, protože pohltí až 98 % slunečního záření. Oblečení s UV ochranným faktorem se vyrábí především pro děti, u kterých je větší riziko kožní alergické reakce. Děti jsou totiž méně chráněny vlastním tukem a mají tenčí rohovinovou bariéru. Do 6 měsíců věku se dle odborníků nedoporučuje opalovací krémy pro miminka používat. Je také třeba brát v potaz, že genetická informace může být nenávratně poškozena a zvyšuje se tak pravděpodobnost budoucího rakovinného bujení.

Zde si dovolím citaci z webu vitalita.cz. Spálení kůže v dětském věku více než 5× zvyšuje celoživotní riziko maligního melanomu o 80 %,“  řekla primářka Dermatovenerologického oddělení FN Motol Alena Machovcová. 50 – 80 % procent celoživotní dávky slunečního záření získá člověk do osmnácti let. Tak své ratolesti i sebe chraňte a to nejen krémem na opalování, ale klidně i UV oblečením.

Na co si při výběru oblečení s UV ochrannou dát pozor?

UV ochrana je dána použitým materiálem a především hustotou tkání. Zvyšováním hustoty tkaní látky ale logicky dochází i k vyšší gramáži, proto se často setkáváme s použitím umělých vláken jako je polyester, která jsou lehká. Jak zmiňuje na webu vitalita.cz Petr Arenberger přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Oblečení by mělo být ideálně opatřeno certifikátem od evropské společnosti Colipa. Na trhu najdete i oblečení s australskou normou, ta je ale mírnější než ta evropská. Australská norma totiž testuje tkaniny v laboratoři, zatímco evropská pracuje i s tkaninou za extrémních podmínek, kdy ji natahují, namáčí, používají v  testech roztřepenou, novou i starou látku…

Osobně tedy tričko s UV ochranou doporučuji především pro děti. U dospělých u nich oceňuji především výhodu rychleschnoucího materiálu a také vyšší ochranu např. před požaháním od medúzy. Trička můžete použít na mnoho vodních sportů, ať už se jedná o dynamickou chůzi na břehu, paddleboard, windsurfing ale dá se použít i pro větší pohodlí pod neopren apod.

Dle čeho tedy vybírat?

Při výběru berte v potaz teplotu vody, dobu, kterou v oblečení strávíte, ale i sílu větru. Jak uvádí decathlon.cz, můžete si vybrat tričko 3 tříd dle délky strávené ve vodě:

1 hodina – po tuto dobu je schopno zajistit dostatečný komfort. Při delším nošení než je 1 h může docházet k oděrkám na kůži. Minimální doporučená teplota vody pro nošení tohoto trička je 22°C. Pánské tričko na surf 100 s UV ochranou, cena 279 Kč.

2 hodiny - oblečení je určeno pro pravidelný pobyt v teplých vodách. Bezešvé díly v oblasti podpaždí zvyšují komfort a navíc mají šňůrku na stažení proti vyhrnování ve vodě. Minimální doporučená teplota vody pro nošení tohoto trička je 22°C. Pánské tričko na surf 500 s UV ochranou, cena 339 Kč

3 hodiny - toto oblečení s UV filtrem je určeno pro intenzivní používání a navíc chrání před chladem, abyste ve vodě mohli zůstat déle.

Pokud hledáme tričko na plavbu a podíváme přímo na nabídku ve specializovaných jachtařských obchodech, nabízí se např. Tričko Gill Race. Je vyrobeno z ultralehkého polyesteru, z lycry, která nejen příjemně chladí, ale zajišťuje i tepelnou izolaci (např. pod neopren). Tričko je vyrobeno z rychleschnoucího a pružného materiálu. Tričko Gill race z kolekce Race Gill, je tedy určeno primárně pro závodníky a používá se hodně na regatách, kde není bimini a jste tak neustále vystaveni slunečnímu záření. Gill vyrábí i variantu s dlouhým rukávem, kdy ochráníte před spálením i ruce. Další výhodou tohoto trička jsou ploché švy a použité stříbrné vlákno, které je antibakteriální a pohlcuje pach. V průměru vám tak vydrží dva dny, záleží, jak se kdo potí. Tričko je vhodné do počasí, kdy svítí sluníčko ale i fouká vítr.

Tričko s krátkým rukávem do slunečného počasí, GILL RACE SHORT SLEEVE MEN´S, cena 1 470 Kč. A jak je to s vhodnými kraťasy? Pokud koupíte ty určené pro jachting, můžete se těšit z rychleschnoucího materiálu. Např. Šortky z kolekce Race jsou navíc opatřeny vodoodpudivou úpravou, jsou prodyšné a odlehčené. Nechybí ani ochrana proti UV záření 50 + a především vyztužená zadní část. Kraťasy GILL RACE SHORTS MEN´S, cena 2 990 Kč.

Vyžaduje oblečení s UV ochranou nějakou zvláštní péči?

Péče o toto oblečení je poměrně snadná. Oblečení je vhodné po použití vymáchat ve vlažné vodě. Sušit by jste ho měli na vzdušném místě ve stínu.

Nezbytné doplňky pro letní plavbu

Do zavazadla si však nezapomeňte přibalit vhodný opalovací krém a sluneční brýle. Pokud koupíte ty určené pro jachting, tak plavou. Dobrou službu Vám také udělá rychleschnoucí ručník. Zde volím opět ten z Decatlonu, který je opatřen poutkem a dá se přehodit při zakotvení přes vinšnu. Navíc je lehký a skladný z velmi příjemného savého materiálu.

Také se nezapomeňte vybavit vodotěsným pouzdrem, tzv. seawag pro vaše telefony a tablety. Některá z nich jsou opatřeny vodotěsnými konektory pro sluchátka, která se rovněž dají pořídit vodotěsná. Při výběru však buďte obezřetní. Některá jsou vodotěsná pouze do 3m jiné až do hloubky 25 m. Pouzdro lze využít i pro použití námořní GPS.

Pokud vás zajímá, dle čeho vybírat jachtařské oblečení a zda volit inshore, offshore nebo ocen verzi přečtěte si o tom článek.

Použité zdroje:


Dárky pod stromeček pro malé cestovatele, jachtaře

Dárky pod stromeček pro malé cestovatele, jachtaře

Již nám nastal vánoční čas. Všude najdete spoustu tipů na dárky pro jachtaře, ale s dárky pro jejich děti či vnoučata je to již horší. Sdílíme proto to, co oslovuje nás. Máme rádi, pokud hračky rostou s dětmi, vydrží jim delší dobu a stále mají co zkoumat. V článku najdete tipy na vánoční dárky spojené s jachtingem, mořem, cestováním, angličtinou, zeměpisem ale i zvířaty. (Publikováno 1.12.2023)


OKNA, kéž by už jimi nezatékalo

OKNA, kéž by už jimi nezatékalo

V článku budu sdílet svoji zkušenost s profesionálním servisem a jeho následky. Stále se mi potvrzuje, že co si neudělám sám, tak za mnoho nestojí, i když to bylo pěkně drahé. (Publikováno 1.10.2023)


V. Poprvé kapitánem: příprava na bouři

V. Poprvé kapitánem: příprava na bouři

A je to tady. Plujete po moři a k vám se blíží bouře. Co udělat než udeří? V článku se budeme zabývat jak se na bouři za plavby předem zodpovědně připravit. (Publikováno 1.10.2020)