TK - blog


OKNA, kéž by už jimi nezatékalo

Publikováno 1.10.2023

V článku budu sdílet svoji zkušenost s profesionálním servisem a jeho následky. Stále se mi potvrzuje, že co si neudělám sám, tak za mnoho nestojí, i když to bylo pěkně drahé.

Jak to vše začalo

Všechno časem stárne a mění své vlastnosti, většinou k horšímu. Lodě nejsou vyjímkou a aby nám dobře sloužily potřebují pravidelnou údržbu. To však tomu, kdo vlastní loď vyprávět nemusím. Po deseti letech začala okny salónu občas mírně prolínat voda. Dělo se to zpočátku jen při silném a prudkém dešti nebo při plavbě, kdy vlny zalévaly celou loď. Stav těsnosti oken se však zhoršoval. Nemluvím zde o otevíracích oknech - luknách ale o pevně vlepených oknech, které jsou součástí trupu.

Co s tím?

Mechanicky okna v trupu dobře drží, přesto si však voda nachází skulinku kudy se dostává dovnitř. Je potřeba okna utěsnit. Původní těsnicí tmel vyškrábu po obvodu všech oken a vzniklou drážku znovu zatmelím tmelem Sikaflex 295 UV. Zdá se že se oprava zdařila. Další rok okna těsní jak mají ale po roce se zatékání objevuje znovu. Styčná plocha na hraně plexiskla je asi příliš malá aby tmel zde dobře držel. Přeci jen ve velkých vlnách trup pracuje díky své pružnosti a pružnost oken je od pružnosti trupu odlišná, vzniklé síly vzájemným mikropohybem musí udržet tmel. Síly jsou značné, proto i plocha tmelení musí být přiměřeně velká. Bude proto nutné přetmelit celé plochy vlepení oken.

Profesionální oprava

Je jasné, že bude potřeba okna vyjmout, styčné plochy důkladně očistit a okna natmelit zpět. Já však nevím jak na to, okna drží jakoby byla s trupem srostlá. Rozhoduji se opravu svěřit profesionálům. Stejně čekám v přístavu na dokončení opravy po zřícení stěžně. Objednávám servis od místní firmy Lavrio Yachts. Pozoruji, že demontáž oken spočívá v použití hrubé síly, při které okna praskají a jsou zlikvidována. Následně je objednáno dodání nových přesně vyřezaných oken z plexiskla, která budou vlepena do trupu.

Další den technici ze servisní firmy přivážejí plexiskla, vyčistí styčné plochy od zbytků původního tmelu, nanesou čerstvý tmel a pokládají okna. Až do této chvíle jsem přesvědčen, že vše probíhá jak má. Po chvíli se jdu opět podívat jak práce pokračují a zůstávám chvíli v údivu stát. Do spáry kolem okna technici vrtají 3mm díry skrze trup do kterých šroubují vruty s podložkou. Na moji otázku proč provrtávají trup odpovídají, že takto to standardně dělají, aby pomocí vrutů okno dobře přitlačili dokud tmel neztuhne. Až vruty vyndají díry zatmelí.

Stejně se mi to nelíbí a nemám dobrý pocit. Ale to je už jedno. Díry v trupu už jsou. Další 2 týdny nechávají tmel tuhnout. Potom vyšroubují vruty a spáru zamáznou tmelem.

Co bylo dál?

Odplouvám z Řecka do Itálie. Po týdnu plavby se dostáváme do silného deště a ze stropu v salónu kape voda. Sundavám stropní panely a hledám místo průsaku. Je to ta díra, kterou mi provrtali při výměně oken. Zatmelili ji tak bídně, že vidím jak skrz ní prosvítá obloha. Beru do ruky pistoli se stavebním tmelem Mamut Glue a tlačím tmel zespodu do díry. Bohužel jenom tři díry jsou takto zevnitř lodi přístupné. Preventivně tlačím tmel i do zbývajících dvou děr. Další dny potvrzují, že zásah pomohl. Stejně nemám dobrý pocit z těch děr ke kterým se nemohu zevnitř dostat. Při plavbě v těžkých podmínkách, kdy je loď zalévána mořem a vystavena silnému větru dále dochází k průsaku vody do stropu salónu. Dá se s tím žít ale nejsem s tím spokojen a tak jsem teď začátkem podzimu využil pár suchých švédských dnů k další opravě.

Kolem skel voda dovnitř nezatéká, to svědčí o tom, že jsou skla opravdu dobře přilepena k trupu. Problém bude v těch dírách po vrutech. Vyškrábal jsem tmel z drážek kolem skel, což šlo překvapivě dobře, protože tmel nebyl úplně vtlačen až na dno drážky. Tedy do vyvrtaných děr se ani nedostal. Díry byly dobře viditelné.

Takto vypadaly díry po profesionální výměně oken a následném zatmelení. No nic, do děr jsem vtlačil opět Mamut Glue, které se mi i na lodi dlouhodobě osvědčilo. Potom jsem vyčištěnou drážku a hranu plexiskla natřel Sika primerem 206 G+P a zatmelil černým Sikaflexem 295 UV.

Konečně zase z těch oken začínám mít dobrý pocit.



Tipy na plavbu kolem Kréty 1.část

Tipy na plavbu kolem Kréty 1.část

Zajímavá místa západní a jižní části tohoto ostrova z pohledu jachtaře. Právě tato dále popisovaná část nebývá častým cílem jachtařů ale pokud nevyhledáváte rušné přístavy a dáte přednost dobrodružství a stání na kotvě, tak zde naleznete kouzelná místa. Je však třeba počítat s dostatečným časem na obeplutí kréty z jižní strany. Díky převládajícím větrům ze severu se budete zde potýkat s tišinami způsobenými závětřím a silnými poryvy větru, který zesilují hory a jejich četná údolí. (Publikováno 1.2.2024)


Jak vyrobit kvalitní USB nabíjecí zásuvky

Jak vyrobit kvalitní USB nabíjecí zásuvky

Ne vždy nám vyhovují řešení, které lze koupit. Proto často hledám vlastní řešení a vyrobím si věc sám. Článek jsem napsal pro inspiraci jak lze USB nabíjení v lodi elegantně realizovat jinak než koupí hotových nabíjecích adaptérů, které nemusí z různých důvodů vyhovovat, třeba tím, že nenabízí potřebný počet nabíjecích zásuvek v provedení, které se dá zapustit do stěny interiéru. (Publikováno 1.8.2021)


Odsolovač

Odsolovač

Pitná voda je nezbytná pro život a přežití na otevřeném moři. V článku se s vámi podělím o své zkušenosti po pěti letech provozu odsolovacího zařízení pro výrobu pitné vody z mořské. (Publikováno 1.1.2021)