TK - plán akce  

Kurz pro budoucí skipery 6.9.-12.9.2021

Přihláška na plavbu:

Kurz pro budoucí skipery

„Naučte se plachtit v Tyrhénském moři.“

Prožijte se mnou 7 denní plavbu kolem italských břehů od Říma k ostrovu Elba se zastávkami na kotvě i v přístavech. Cestou se vykoupeme v prohřátem moři a zažijeme dobrodružství při plavbě, kdy loď pohání vítr opírající se do plachet. Necháme se uchvátit noční oblohou při nočních etapách.

Plavba je koncipována zároveň i jako kurz pro zájemce o získání vlastního kapitánského průkazu C – Velitel jachty příbřežní plavby (Yachtmaster Coastal). Kurz je završený zkouškou z ověření praktických znalostí dle metodiky MDČR.

Cílem je plavba sama, každodenní střídání dne a noci, východů a západů slunce, pohled na nekonečnou vodní hladinu.

ilustrace

Co se naučíte:

Samostatně řídit loď pod plachtami.
Orientovat se v námořních mapách.
Používat moderní navigační přístroje.
Důvěřovat sami sobě i na širém moři.
Přístavní manévry.
Kotvit.
Postavit loď do driftu.
Reagovat v situaci muž přes palubu (MOB).
Používat spinaktrový peň.
Pracovat s hl. plachtou kasanou na ráhno.

Co plavbou získáte:

Praxi v ovládání plachetnice zakončenou zkouškou.
Poznáte sami sebe.
Získáte důvěru ve své schopnosti.
Plně vypnete z rutiny každodenního života a zrelaxujete.

Kdy a kam poplujeme?

Termín: 6.9.-12.9.2021

Plavba z Fiumicina kolem italských břehů.

Společně se potkáme v Nautilus marině ve Fiumicinu nedaleko Říma. Vyplujeme severoseverozápadním kurzem směrem k ostrovu Elba. Tato plavba je však především kurzem, proto hlavně poplujeme ve dne i v noci, budeme přistávat, kotvit a zase vyplouvat, pracovat s plachtami. Zpočátku budou kratší etapy, aby celá posádka mohla být přítomna společně u všech prací a zbyl i čas na odpočinek. Ve druhé polovině kurzu se naučíme práci ve směnách při delší plavbě dnem i nocí. Poslední den proběhne zkouška z praktického ovládání lodě.

Itinerář

Pokud by se plavba nemohla uskutečnit vzhledem k omezením souvisejících s Covid-19 termín plavby bude přeložen na 14.3.2022 - 20.3.2022.

Vlastní plavba začíná naloděním v den, který je uveden jako začátek plavby. Bližší informace Vám zašleme e-mailem. Po nalodění se posádka společně dohodne a zajistí nákup potravin na plavbu.

mapa
  • Jakou lodí poplujeme?

Jaká je cena a způsob dopravy?

Cena za účast na plavbě je stanovena ve výši:
1 osoba 13 650 Kč

Cena je splatná okamžikem závazné rezervace místa na lodi. Storno pak již není možné, pouze za sebe najít náhradu, se kterou bude souhlasit kapitán. Cena neobsahuje vlastní dopravu na místo začátku plavby a dopravu z konce plavby zpět, poplatky za přístavy, spotřebovanou naftu do lodi, případné dokoupení plynu na vaření a nákup zásob jídla. Technické náklady se dělí rovným dílem mezi všechny osoby na lodi. Náklady na jídlo se dělí rovným dílem mezi posádku, která stravuje kapitána. Předběžný odhad dodatečných nákladů na místě při 5-členné posádce je na osobu tento:

* technické výdaje (přístavy, nafta, plyn apod.): 100 EUR
* potraviny (podíl na společném nákupu zásob): 80 EUR

Dopravu na místo vyplutí a zpět z místa připlutí doporučujeme řešit autem nebo letecky. Z Prahy do Říma je vhodné letět přímým letem nebo si udělat výlet vlastním autem. Transfer z letiště ve Fiumicinu do mariny doporučuji taxíkem. Je to krátká cesta cca 3 km.

Jaké podmínky můžeme během plavby očekávat?

Tyrhénské moře v okolí Říma mívá v září průměrnou teplotu 24°C a teplota vzduchu bývá ve dne bývá 23°C, v noci 15°C. Převládající větry jsou ze západu a severozápadu, což nás povede ke křižování a neustálé práci s plachtami, tedy důkladnému procvičení. Moře v okolí elbských břehů je průzračně čisté s písečnými zátokami a skalnatými útesy a nabídne nám tak krásná místa k zakotvení i vykoupání.

Jak plavba probíhá?

První den po příletu dojde k nalodění posádky na loď a společnému nákupu potravin na danou etapu. V průběhu tohoto a následujících dnů Vás postupně seznámím s lodí a vším, co je potřeba vědět. Dle domluvy posádky naplánujeme jednotlivé denní etapy, jak daleko a kam ten den poplujeme, výstupy na pevninu a další aktivity. Vše domluvíme tak, aby Vám to vyhovovalo, ale s respektováním povětrnostních podmínek a stavu moře. Taktika plavby a pořadí navštívených míst se proto bude odvíjet od aktuální meteorologické předpovědi. Po celou dobu plavby se posádka střídá v přípravě jídla a podílí se na ostatních činnostech potřebných k zajištění plavby.

Kapitánem na zkoušku:

Opravdové námořní zkušenosti. Většinou se člověk účastní plavby jenom jako člen posádky s malou zodpovědností. Nebo pluje na zaoceánské lodi s veškerým komfortem. Tím se ale nepotká ani sám se sebou, ani s mořem. Plavba se mu může zdát nezábavná, nevybočující z každodenní reality. Můj způsob plavby Vám chce otevřít dveře za … Tím, že sami máte možnost řídit loď. Tím, že sami můžete ovládat plachty a navigovat.

Plavba pod plachtami nás vtáhne do jiného světa, než je ten, který většinu z nás obklopuje. Problémy zůstávají daleko na břehu a jediné, co nás začne zajímat, je právě ten relaxující koloběh: plavba pod plachtami, vítr, slunce, jídlo, odpočinek.

Tou dobou se ti z Vás, kteří budou na lodi poprvé, budou těšit z vlastních již nabytých zkušeností v ovládání lodě a uspokojujících pocitů z toho, že právě Vy sami řídíte loď a neomylně ji vedete k cíli.