Na off-shore yachting v oblasti Sukošan-Kornati-Vis-Korčula-Palagruža se vydávám opět s posádkou. Celkem jsme upluli 350 NM a tentokrát navšívili i Modrou jeskyni na ostrově Biševo.
2.5. – 21.5.2009
Třítýdenní plavba dlouhá přibližně 1 540 nautických mil započala na ostrově
Tenerife, který je jedním z Kanárských ostrovů. Na Madeiru jsme 3 dny křižovali,
Gibraltar opustili za silného větru 30 uzlů a uháněli po hladině rychlostí 12 uzlů!
Zakotvili jsme v široké zátoce u ostrova Formentera a zamířili již na nedalekou Ibizu.
Poslední etapou byl přejezd do města Palma na Mallorce, bohužel za bezvětří, tedy na motor.
Naše plavba na chartrové plachetnici začala na ostrově Tenerife, v marině Santa Cruz.
Přeplavba z Tenerife na Madeiru a poznávání ostrova věčného jara
Zámořské území Spojeného království: Gibraltar
Plavba na ostrovy Formentera a Ibiza
Pohodový jachting kolem ostrovů Mallorca a Dragonera
2.5.2009 Převzali jsme loď jménem Watchingman a posádka je připravena na vyplutí z Mariny Santa Cruz na ostrově Tenerife. Inspirujte se tipy na výlety na ostrově Tenerife. Opuštění ostrova plánujeme na neděli 3.5. časně z rána.
3.5.2009 Úspěšně jsme vypluli na oceán kursem k ostrovu Madeira.
Převážnou část plavby fouká příjemný stabilní vítr o rychlosti 16 až 25 uzlů. Fouká ale ze severu a k Madeiře tři dny křižujeme.
6.5.2009 Za svítání připlouváme do přístavu Funchal na ostrově Madeira. V přístavu kotví kopie Kolumbovy plachetnice Santa Maria. Každý člen posádky tráví svůj den na Madeiře individuálním poznáváním ostrova.
Madeira nás přijemně překvapila mimo jiné bujnou a sytě zelenou vegetací a krásnými pohledy v hornatém terénu ostrova. Pokud Vás zajímá trocha historie, určitě doporučuji navštívit pastevecké domečky v severovýchodní části ostrova v okrese Santana a hlavně levádu Caldeirao Verde, kde musíte projít těsně pod vodopádem a procházíte tunely za svitu baterky.
Chystáme se na druhou etapu a to z Madeiry do Gibraltaru, která bude tentokrát delší. Čtvrtek 7.5. a zase vyplouváme. Následuje poslední ohlédnutí za přístavem ve Funchalu a kurzem 70 stupňů se vzdalujeme od Madeiry.
Plavba do Gibraltaru probíhá poklidně.
V noci nás provází svit úplňku.
Po bezvětrném pátku začíná v sobotu přijemně foukat severní boční vítr a loď uhání rychlostí až 10 uzlů.
Radost z větru je ale krátká, neboť po setmění se oceánu kolem nás opět zmocňuje bezvětří. Vplouváme do bezvětrné neděle, přesně tak, jak ukazují meteorologické prognózy. Pokračujeme střídavě na motor a občas plachtami lapáme závany zadního větru.
Noc a pondělní ráno přineslo zase trochu větru a dále pokračujeme pod plachtami.
Úterý 12.5.2009 za rozbřesku spatřujeme pevninu a míříme do Gibraltaru. Gibraltar jsme pořádně prozkoumali v r. 2019. Podívejte se na reportáž.
12.5. v poledne přistáváme v marině na Gibraltaru. Zde zůstáváme do následujícího dne.
Jedním z míst, které v Gibraltaru stojí určitě za návštěvu je skála plná opic, kam můžete vyjet lanovkou.
13.5. 14:00 celá posádka je opět připravena vyplout.
Přečtěte si praktické informace pro jachtaře pro lokalitu Tenerife-Madeira-Gibraltar.
Za silného větru 30 uzlů opouštíme Gibraltar.
Vítr sílí a chvílemi dosahuje 39 uzlů. Loď uhání po hladině rychlostí až 12 uzlů. Fouká celý den a noc, a tak dosahujeme rekordu 200 námořních mil za den.
Čtvrtý den plavby na této etapě po ranním rozbřesku spatřujeme na obzoru pevninu. Je to ostrov Formentera ležící jižně od známe Ibizy.
Sobota 16.5.2009, kotvíme v široké zátoce u ostrova Formentera.
V neděli 17.5. v 9:27 opouštíme zátoku a na slabý boční vítr míříme na blízkou Ibizu. Přistáváme v marině ve městě Santa Eulalia ve 14:50 a posádka se vydává poznávat ostrov různě dle svých zájmů.
Pondělí 18.5. opouštíme ostrov Ibiza a míříme za bezvětří na Mallorcu poháněni pouze motorem. Ve večerních hodinách v přístavu ve městě Palma na Mallorce opouští loď polovina posádky, která dává přednost dalšímu pobytu na pevnině.
Poslední dva dny se vydáváme na relativně blízký ostrov Dragonera u kterého trávíme noc z 19. na 20.5. na kotvě. Je to krásná lokalita ještě příliš nedotčená civilizací.
Středa 20.5. večer - připlouváme do přístavu v Palmě a definitivně vyvazujeme loď k předání ve čtvrtek ráno. Poslední tři dny před odletem zpět do vlasti již budeme trávit poznáváním ostrova.
Ostrovy Mallorca a Formentera jsme blíže prozkoumali při naší týdenní meditační plavbě v r. 2015. Přečtěte si reportáž.
Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.
Na off-shore yachting v oblasti Sukošan-Kornati-Vis-Korčula-Palagruža se vydávám opět s posádkou. Celkem jsme upluli 350 NM a tentokrát navšívili i Modrou jeskyni na ostrově Biševo.
Vypluli jsme na měsíční přeplavbu Atlantského oceánu z ostrova Tenerife až na Barbados v délce cca 3 000 nautických mil. Jedinou naší zastávkou na této trase bylo Kapverdské souostroví, ostrov Sao Vicente, jehož poznávání věnujeme 2 dny. Máme dostatek času a tak se s posádkou pouštíme do zkonstruování pasivního mechanického autopilota z gumicuků. Aby adrenalinu nebylo málo, srazíme se s velrybou, což má pro nás osudový následek.
Přečtěte si článek , který vyšel o této plavbě v časopise My Boat 4-5/16. Už v letadle jsem tušil, že má loď bude ještě v servisní zóně v suchém doku a ne nachystaná na plavbu. V článku najdete více informací o problémech před vyplutím ale nechybí ani podrobný popis přeplavby Atlantiku.
Rodinná prázdninová plavba od Říma na Sardinii s koupáním v zátokách a výlety na břehy Sardinie.