TK - blog


Tipy na plavbu kolem Kréty 1. část

V 1. díle článku si přiblížíme některá zajímavá místa západní a jižní části tohoto ostrova z pohledu jachtaře. Právě tato dále popisovaná část nebývá častým cílem jachtařů ale pokud nevyhledáváte rušné přístavy a dáte přednost dobrodružství a stání na kotvě, tak zde naleznete kouzelná místa. Je však třeba počítat s dostatečným časem na obeplutí kréty z jižní strany. Díky převládajícím větrům ze severu se budete zde potýkat s tišinami způsobenými závětřím a silnými poryvy větru, který zesilují hory a jejich četná údolí.

Kdy se na Krétu vydat?

To samozřejmě záleží na tom co chceme při plavbě zažít. Pokud od plavby očekáváme teplé počasí s možností koupání se v moři, tak doporučuji vyrazit na Krétu od května do konce září. Pro romanticky založené jedince, kteří preferují menší počet lodí v zátokách na kotvištích bych doporučil se vyhnout červenci a srpnu. Pokud není cílem koupání, lze se vydat na Krétu kdykoli, třeba i v zimě.

Kam plout?

Místa, která popisuji dále můžete využít k naplánování trasy plavby, pokud aktuální meteorologické podmínky budou příznivé pro uváděnou trasu. Na interaktivní mapě jsou označená místa, která jsem poznal. Jak pracovat s mapou je uvedeno v ovládání mapy. Pro lepší orientaci v dalším textu jsou v popisku místa očíslována a jejich čísla v dalším textu jsou uvedena v hranatých závorkách a po kliknutí na nadpis se místo zobrazí v mapě.


Pokud příplujete ke Krétě ze směru od Athén, lze přímo zamířit na severozápadní okraj Kréty k ostrůvku Gramvousa. Připlouváte-li však z jiné země do Řecka, musíte nejdříve přistát v port of entry například v Chanii a vyřídit stanovené formality.

Gramvousa [1]

Ostrov Gramvousa se nachází na severozápadním cípu Kréty a patři k vůbec nejoblíbenějším výletním místům na Krétě. Asi proto, že se to tu tak trochu podobá Karibiku. Křivé palmy zde však nečekejte, jen v zátoce můžete spatřit starou ztroskotanou loď. Za obvyklého větru Meltemi, skýtá závětří ostrova klidné místo na noční kotvení.

Gramvousa

Na večerní výlet před spaním, kdy už slunce nepálí, se můžete vydat na vrchol stolové hory, kde jsou ruiny staré benátské pevnosti ze 16. století. Také je odtud hezký výhled.

Gramvousa

Gramvousa

Gramvousa Tigáni [2]

Po přenocování na kotvě se můžete přesunout pouhou míli na jih severní zátoky u poloostrova Tigáni. Je zde sice turisty velmi vyhledávaná pláž s růžovým pískem ale určitě stojí za návštěvu. Pokud zde budete ráno či večer, počet návštěvníků bude výrazně menší.

Gramvousa

Zátoka Koutris [3]

Plavbou dále na jih kolem západního břehu Kréty doplujeme do zátoky Koutris, která kombinuje písečné pláže se skalnatým břehem. Bohužel se zde špatně kotví. Dno je plné drobných skalisek a tak se snadno kotevní řetěz zamotává mezi výstupky skal a je obtížné následně vytáhnout kotvu. Za klidného počasí na koupání a šnorchlování zátoka stojí za zastávku. Na noční kotvení bych ji však nedoporučil.

Palaiokhora [4]

Dobře kryté místo před větrem Meltémi vhodné jako kotviště před velkou písečnou pláží. Zde lze strávit nějaký čas na kotvě, koupáním kolem lodi či z pláže. Na pevnině je obchod s potravinami pro možné doplnění zásob.

Palaiokhora

Preveli - pláž a kaňon s řekou[5]

Zajímavou celodenní zastávkou je pláž Preveli, kterou protéká říčka Megalo Potamos a vlévá se u pláže do moře. Kolem říčky rostou palmy a oleandry. Pláž je to známá a vyhlášená, a proto v sezóně musíme počítat s velkým množstvím lidí. Přesto stojí za návštěvu. Nás nejvíce lákala říčka v kaňonu.

Preveli

Cestou proti proudu říčky lidí postupně ubývá, až si užijete kaňon téměř sami. Také se dá kaňon obejít po cestě vzhúru a vydat se do kaňonu Kourtaliotis na jeho horním začátku tokem řeky a ve směru proudu dojít až na pláž jak zachycuje dokumentární video.

Nedoporučuji zde nechat však loď na kotvě bez dozoru. Jsou zde silné poryvy větru, když fouká Meltemi a vítr zde padá z hor. Poryvy větru jsem zde zažil o rychlosti 40 uzlů. Proto na klidnější noc na kotvě lze cca 5 NM na východ zakotvit na následujícím kotvišti.

Kotviště u Preveli [6]

Toto místo zmiňuji hlavně proto, že zde vládlo téměř bezvětří za podmínek, kdy u pláže Preveli foukal vítr v poryvech až 40 uzlů. Plavba kolem jihu Kréty není jednoduchá. Po většinu času fouká na Krétu vítr ze severu a jižní pobřeži je tak od větru kryté a do plachet moc nefouká. Vzhledem k vysokým horám na ostrově se vzduch proudící ze severu na vrcholcích hor ochladí a stéká po jižních svazích k moři. To zde způsobuje naopak velké poryvy větru. Vítr zesilují kńony a tak při plavbě zažijete prudké změnu síly větru na velmi krátkém úseku. Plujete v bezvětří a za sto metrů dále dostanete do boku vítr 30 uzlů a naopak.

Ostrov Chrisi [7]

Ostrov Chrisi je často propagován jako řecký Karibik. V létě sem přes den jezdí řada lodí s turisty. Na ostrově i přesto naleznete odlehlejší klidná místa. Nízký písečný ostrov kolem dokola lemovaný písečnými plážemi.

Chrisi

Ostrov Koufonisi [8]

Za mne ideální ostrov k delší zastávce na kotvě, pokud toužíte mít sami pro sebe celý ostrov. Byl jsem zde několikrát jak v létě, tak třeba i na vánoce a vždy jsem zde strávil několik dní jako jediná loď. V létě je zde krásné koupání a šnorchlování. Mezi skalisky byly k vidění murény.

KoufonisiI. Poprvé kapitánem: posádka přichází

I. Poprvé kapitánem: posádka přichází

Ze své zkušenosti vím, že není snadné být kapitánem. V jakých případech nese kapitán odpovědnost za posádku? A s čím vším, by ji měl seznámit před naloděním a vyplutím? Od r. 2002, kdy i já jsem vyplul na moře se svou první posádkou, jsem si vytvořil systém, který vám nyní rád předám… (Publikováno 1.10.2019)


Plavíme se na jachtě s miminkem od narození do 1 roku

Plavíme se na jachtě s miminkem od narození do 1 roku

Je vhodné plout vůbec na plachetnici s malými dětmi nebo je lepší nechat je u babičky? A když už se rozhodnete proto, je na loď vzít, co od takové plavby můžete očekávat a jak se na ni připravit? Co má smysl vzít si s sebou na plavbu za hračky a jak zajistit bezpečnost kojence? Máte představu, jak dlouhé plavby je vhodné plánovat? Ať už jste rodič nebo prarodič malého prcka, v článku najde tipy, které vycházejí z naší zkušenosti s miminky na palubě. (Publikováno 1.6.2023, autor: Martina Kůdelová)


Rozhovor: Při dovolené na lodi zůstanou všechny běžné starosti na břehu

Rozhovor: Při dovolené na lodi zůstanou všechny běžné starosti na břehu

V odpovědi na otázku, kam se vydat za letním relaxem, se s mořem nemusí nutně pojit jen předložka „k“, dá se totiž vyrazit i „na moře“. A to nemusíte být jachtař. Co člověka vede k tomu, aby místo na pláži strávil dovolenou na plachetnici, to v rozhovoru poodhalila Monika Nisznanská, která byla již čtyřikrát členkou posádky na mé plachetnici Ocean Journey. (Publikováno 1.5.2019)