TK - reportáž 

Kurz pro budoucí skipery

6.5.-13.5.2022

8denní skiperský kurz zakončený praktickou zkouškou pro získání průkazu C se zastávkami na kotvě i v přístavech. Kurz je zaměřen především prakticky, nebude však chybět ani teorie. Součástí kurzu bude i plavba v noci a v 2. části kurzu plavba ve směnách.


Aktuální pozice a proplutá trasa:

  • Bod na trase
  • Komentovaný bod
  • Aktuální poloha


Jaké to vlastně bylo:

Je čtvrtek 5.5.2022 den před příjezdem posádky. Připravuji loď na plavbu. Především dokončuji opravu naftového topení, které na předchozí plavbě přestalo topit. Příčinou byla závada motoru ventilátoru, který jsem tehdy ihned objednal a dnes jsem ho přivezl.

webasto EVO5500 marine disassembly

Topení po výměně motoru zase funguje jako nové. Dále vyměňuji lano výtahu hlavní plachty a provádím řadu dalších drobných prací.

V sobotu vyplouváme z Nautilus maríny po řece na moře. Je bezvětrnně ráno a musíme plout na motor. Nevadí, alespoň začneme s trénováním kormidlování na zadaný kompasový kurz.

Odpoledne se trochu zvedne vítr a můžeme plout na plachty. Večer doplouváme do maríny Riva di Traiano. V neděli pokračujeme dále na sever podél italských břehů. Rozfoukává se nám příjemný vítr z boku a my na plné plachty konečně taky pěkně uháníme vpřed. Síla větru nepřesahuje 16 uzlů a nemusíme tedy ještě refovat, necháváme plné plachty a plujeme rychle v náklonu k dnešnímu cíli. Tím je marína Cala Galera. Než však doplujeme do cíle přichází silný déšť z bouřkou. Přistáváme poněkud zmáčení. Večer dostává slovo topení Webasto, aby oblečení snáze proschnulo, ale v lodi je pěkné horko 28°C.

Pondělní ráno nás přivítá slunečný den ale úplné bezvětří. Opouštíme marínu a plujeme necelou míli před písečnou pláž, kde trénujeme manévry s lodí na motor.

Jde především o couvání a zastavení lodi těsně u bóje, kterou jsem dal do moře.

Zde manévry strávíme dopoledne až do oběda, který se dnešní směně ne klidném moři dobře připravuje.

Voda má sice jen 16°C ale Filipa to neodrazuje od koupele za tohoto slunečného dne.

Po obědě začíná lehce foukat z moře ke břehu a my můžeme dát plné plachty a vyrazit.

Posádka se již začíná orientovat v lanech a už cvičí vytahování plachet samostatně. Zatím to jde pomalu, protože se ještě všechny úkony nezaotomatizovaly a musí přemýšlet. To se však s každou další manipulací s plachtou bude zlepšovat.

Ječtě správně dotrimovat genoou a už nabíráme rychlost.

Vítr je slabý 8 uzlů ale krásně vidíme, že dobrý trim plachet dokáže rozjet loď 6 uzly.

Špióny ukazují, že ten trim opravdu zvládli dobře tak jak popisuji ve článku trim plachet.

Ještě povolit trochu spodní lík hlavní plachty a zvětšit její břicho pro dosažení většího výkonu.

Potkáváme množství rybářských lodí, které se vrací z moře a ačkoli už neloví nekompromisně vyžadují přednost a my pod plachtami kličkujeme mezi nimi. K vyhodnocení kolizního kurzu nám výrazně pomáhá AIS, kde přesně vidíme zda se bezpečně mineme či nioli.

Doplouváme do zátoky u Talamone, kasáme plachty a spouštíme kotvu. Dnešní noc budeme na kotvě.

Jsme v rozlehlé zátoce s písečným a bahnitým dnem kde kotva výborně drží. Dno je ploché a stojíme na hloubce 5 metrů.

Probouzíme se do dalšího slunečného dne. Bohužel došlo pečivo a tak vytahujeme kotvu a plujeme přistát do přístavu v Talamone.

Ani v pilotovi není uveden komunikační kanál přístavu a na obvyklých kanálech nikdo neodpovídá. Rozhoduji, že si volné místo najdeme sami a přistaneme. V přístavu není pro nás dostatečná hloubka s vyjímkou čel pontonů C a D. Couváme k pontonu C, který má i v čele mooringová lana a vyvazujeme loď. Za chvíli přichází chlapík z přístavu a ptá se zda budeme přes noc. Odpovídám, že ne, že jen potřebujeme koupit chleba. Mávne rukou a jde zase pryč.

Městečko se pomalu probouzí k životu, my už zase máme pečivo a ještě než odtud odplujeme si dáváme ranní kávu.

Dnešní den je opět ve znamení slabého větru a my se líně posouváme k ostrovu Giglio. Dobré je na tom, že k dosažení rozumné rychlosti plavby je důležitý správný trim plachet. Díky tomu si trimování na tomto kurzu opravdu dobře procvičíme.

Odpoledne spouštíme kotvu v západní zátoce ostrova Giglio, vytáhneme denní znak - černou kouli a jdeme foukat gumový člun, kterým se přepravíme na břeh.

Do večera je čas se podívat po ostrově, nebo si zaplavat.

Je to zde hezké a klidné, voda průzračná a my jsme zde jediná loď na kotvišti.

Ve středu opouštíme ostrov Giglio a nabíráme jihovýchodní kurz, kterým zahajujeme návrat do Nautilus maríny, kde naše plavba má zkončit.

V předchozích dnech jsme pluli ostře proti větru a také na boční vítr a postupně se od posádky objevovaly dotazy na nastavení plachet pro zadní vítr. A máme ho tady. Dnes to bude většinou na zadní vítr. Vytahujeme plné plachty.

Ukazujeme si jak nastavit plachty na motýla s použitím spinakrového pně. V průběhu dne nám vítr postupně sílil a k večeru už přesahoval rychlost 20 uzlů. Plavba postupně přešla do noci a kolem půlnoci doplouváme ke krytému místu u pobřeží u Santa Marinela. Zde jsme stíněni od vln a větru a můžeme zakotvit.

Čtvrtek je posledním dnem naší plavby a zároveň dnem k ověření toho co se posádka naučila. Vyplouváme z kotviště od Santa Marinela s cílem na řece u Fiumicina v Nautilus maríně.

Členové posádky se střídají ve velení a já pozoruji jak jim to jde. Zadávám jim různé kurzy plavby a oni musejí dodržet kurz a nastavit správně plachty k větru.

Dojde i na motýla se spinakrovým pněm.

V žaludcích nám už kručí a tak je čas na přípravu oběda. Dnes bude maso dvou barev od Expresmenu s rýží na kari. Expresmenu si celá posádka za týden plavby velmi oblíbila, protože jim chutnalo a nepřipravovalo je o čas strávený přípravou jídla. Příprava jídla byla tak vždy otázkou 15 minut.

K večeru doplouváme do Nautilus maríny a plavba je u svého konce. Ještě než se setmí posádka mne vytahuje na stěžeň a pomáhá mi tak s instalací tlakového reproduktoru, který bude sloužit ke zvukové signalizaci zvláště za mlhy jako mlhový roh.

Zpět na začátek

Přebírání jakéhokoliv obsahu z těchto stránek bez svolení provozovatele není povoleno. Pro možnost spolupráce nás kontaktujte.Přes Atlantik z Tenerife na Barbados 1-2/2016

Přes Atlantik z Tenerife na Barbados 1-2/2016

Vypluli jsme na měsíční přeplavbu Atlantského oceánu z ostrova Tenerife až na Barbados v délce cca 3 000 nautických mil. Jedinou naší zastávkou na této trase bylo Kapverdské souostroví, ostrov Sao Vicente, jehož poznávání věnujeme 2 dny. Máme dostatek času a tak se s posádkou pouštíme do zkonstruování pasivního mechanického autopilota z gumicuků. Aby adrenalinu nebylo málo, srazíme se s velrybou, což má pro nás osudový následek.

Přečtěte si článek , který vyšel o této plavbě v časopise My Boat 4-5/16. Už v letadle jsem tušil, že má loď bude ještě v servisní zóně v suchém doku a ne nachystaná na plavbu. V článku najdete více informací o problémech před vyplutím ale nechybí ani podrobný popis přeplavby Atlantiku.


Putování po Islandu 7-8/2009

Putování po Islandu 7-8/2009

Pohádkové duhy nad vodopády, divoké řeky a horské ledovce, ale také sopečné pustiny, soustavy sopek a všudypřítomný vítr a déšť, který nedává krajině a ani cestovateli vydechnout… Poznávání Islandu jsme rozdělili na dvě části. V té první jsme postupně autem objížděli ostrov. Navštívili jsme puklinu mezi litosferickými deskami v oblasti Pingvellir, vodopád Gullfoss, oblast Kerlingarfjoll či poloostrov Vatnsnes, kde se v zátoce vyhřívali tuleni. Dále jsme pozorovali vodopád Dynjandi. Druhou část naší expedice tvořil náročný pěší trek v oblasti Landmannalaugar (Duhových hor).


Karibik - Britské panenské ostrovy 3/2016

Karibik - Britské panenské ostrovy 3/2016

Naše plachtění začíná na ostrově St. Martin. Dále plujeme na ostrov Anguilla a Sandy Island, kde bělostná pláž přidává na kouzlu tohoto ostrova. Ostrůvek Dog Island nabízí malou romanticko pláž a opět nádherné koupání. A pak už nás čekají Britské panenské ostrovy - Virgin Gorda a úchvatné místo Bath s gigantickými balvany z žuly, Cooper Island, Salt Island, kde je velkým lákadlem vrak parníku RMS Rhone. Ostrov Normand Island vybízí ke šnorchlování v jeskyních, kde pozorujeme barakudy. Na jachtě míříme k ostrovu Jost Van Dyke a Sandy Cay, který zaujme bujnou vegatací a pro změnu procházkou po ostrově. Britské panenské ostrovy na nás působí více civilizovaně než jižní Karibik. Přesto i zde najdete krásné pláže bez turistů, úchvatná místa na šnorchlování ale i neskutečně vysoké ceny. Naše putování končíme na ostrově Tortola. V článku najdete praktické informace pro jachtaře o vstupních přístavech a místních poplatcích a tipy na místa, které navštívit při plavbě po Britských panenských ostrovech.